Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Romania-Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
imciopo

imciopo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.08.2015
Salut!Mai am 3 luni pana fac 18 ani si vreau sa ma duc cu tata pana in Germania.Pot sa trec fara procura din partea mamei?

#2
augenbling

augenbling

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 22.12.2014
Nu, nu poti.

#3
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Nu, doar cand faci 18 fix poti circula liber.

#4
imciopo

imciopo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.08.2015
Si daca incerc si nu se uita la anul nasterii sau nu cere procura ma pot intoarce in Romania?

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
De unde sa te intorci? Nu poti sa iesi.

#6
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 09.01.2015
Incearca, sigur o sa te poti intoarce...
Inainte sa pleci...

#7
imciopo

imciopo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.08.2015

View PostSef-chenko, on 01 august 2015 - 20:04, said:

De unde sa te intorci? Nu poti sa iesi.
Am citit aici pe forum ca un baiat a iesit cu unul dintre parinti,fara procura si nu avea 18 ani

Edited by imciopo, 01 August 2015 - 20:06.


#8
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postimciopo, on 01 august 2015 - 20:03, said:

Si daca incerc si nu se uita la anul nasterii sau nu cere procura ma pot intoarce in Romania?

Esti copil :) Tu crezi ca aia care verifica sunt prost?

#9
imciopo

imciopo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.08.2015

View PostDaian95, on 01 august 2015 - 20:10, said:

Esti copil Posted Image Tu crezi ca aia care verifica sunt prost?
Pai daca la exemplul pe care l-am spus mai sus a mers,inseamna ca nu s-a uitat la data nasterii.

#10
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006

View Postimciopo, on 01 august 2015 - 20:06, said:

Am citit aici pe forum ca un baiat a iesit cu unul dintre parinti,fara procura si nu avea 18 ani

Ah, am citit si interpretat gresit intrebarea ta.

#11
imciopo

imciopo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.08.2015

View PostSef-chenko, on 01 august 2015 - 20:14, said:


Ah, am citit si interpretat gresit intrebarea ta.
Deci se poate sau nu?

#12
augenbling

augenbling

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 22.12.2014
Hai ca iti spun eu o intamplare fericita.

Plecam in Germania acum 2 ani si o mama imrepuna cu fata ei se ducea la tatal ei.Femeia a facut procura singura , fara semnatura tatalui, unguru' de la granita nu ii dadea voie sa plece, insa la insitenta calatorilor din autocar si interventia unui politist roman din vama a lasat-o sa treaca cu chiu cu vai.Asta este un caz fericit, eu zic sa te interesezi daca se poate face o procura de la distanta, ceea ce nu cred ca se poate.

#13
imciopo

imciopo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.08.2015

View Postaugenbling, on 01 august 2015 - 20:22, said:

Hai ca iti spun eu o intamplare fericita.

Plecam in Germania acum 2 ani si o mama imrepuna cu fata ei se ducea la tatal ei.Femeia a facut procura singura , fara semnatura tatalui, unguru' de la granita nu ii dadea voie sa plece, insa la insitenta calatorilor din autocar si interventia unui politist roman din vama a lasat-o sa treaca cu chiu cu vai.Asta este un caz fericit, eu zic sa te interesezi daca se poate face o procura de la distanta, ceea ce nu cred ca se poate.
Se poate face,dar concediul tatalui meu a fost spus "din scurt",iar el de luni are concediu timp de 2 saptamani.Procura de la distanta dureaza 2 sapt. sa se faca +transport ceea ce depaseste concediul tatalui meu

#14
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postaugenbling, on 01 august 2015 - 20:22, said:

.Femeia a facut procura singura , fara semnatura tatalui, unguru' de la granita nu ii dadea voie sa plece,
Ceva nu pusca; fara semnatura parintilor notarul nu elibereaza procura; pe procura este importanta stampila si semnatura notarila nu semnatura parintilor; pe "ungurul de la vama" nu-l intereseaza; legea este pentru iesirea din romanica nu pentru intrarea in ungaria sau alta tara; revizuieste povestea :)

#15
augenbling

augenbling

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 22.12.2014
Octavian, crede-ma ca nu mananc rahat.Si politistul roman a facut foarte mare scandal spunand ca nu a mai vazut un notar asa de idiot care nu cunoste legea.Nu am ce sa revizuiesc pentru ca asa a fost.Plus ca femeia deja aproape incepuse sa planga si au lasat de la ei pentru ca nu parea sa fie un caz de "trafic de carne vie"

#16
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Nu stiu daca am inteles corect datele problemei, dar in 2002 frate-meu a putut iesi din Romania si nu avea 18 ani (era pe la 17 ani 9 luni) cu pasaport.  Sa se fi schimbat in mai rau ceva de atunci?!

#17
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postaugenbling, on 01 august 2015 - 20:47, said:

Si politistul roman a facut foarte mare scandal spunand ca nu a mai vazut un notar asa de idiot care nu cunoste legea
Nu contest ce spui dar inca odata pe procura apare stampila notarului si semnatura acestuia; pe actele de la notar apar semnaturile si copiile actelor parintilor; politistul ala nu e in masura sa faca aprecieri asupra unei procuri notariale o ia ca atare ...da ma rog fereasca domnu sa ai de a face cu autoritatile romane
LE: toate rahaturile alea de procuri ar trebui sa fie electronice intr-o baza de date cand verifica pasaportul copilului sa ii apara automat nu sa te plimbi cu hartia in mana pe la toti berbecii....

Edited by Octavian_SK, 01 August 2015 - 21:07.


#18
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Uite aici confirmarea că ai nevoie de acordul ambilor părinţi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate