Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

HOW-TO: Update Bios

- - - - -
  • Please log in to reply
342 replies to this topic

#37
Thug

Thug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.11.2005
Bng shtii cumva daca pot sa updatez dupa cd,cu prog ala Asus WinFlash.Discheta n-am cum sa creez ca nu mai am 98 dar am discheta originala de bootat dar pe ea nu imi apare autoexec.bat  shii config.sys,alea de pe care a zis tyby sa le sterg,merge fara sa le sterg palea

#38
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005

View PostThug, on Nov 24 2005, 22:01, said:

Bng shtii cumva daca pot sa updatez dupa cd,cu prog ala Asus WinFlash.Discheta n-am cum sa creez ca nu mai am 98 dar am discheta originala de bootat dar pe ea nu imi apare autoexec.bat  shii config.sys,alea de pe care a zis tyby sa le sterg,merge fara sa le sterg palea

De pe cd nu merge sa updatezi pt ca asta scrie si in tutorialul de mai sus, cu disketa nu stiu daca merge, incearca sa bootezi de pe ea si vezi daca merge, mai mult de atat nu stiu ce sa-ti spun.

#39
Thug

Thug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.11.2005
Am reusit sa fac update,dar tot mai persista eroarea.Dupa ce ma joc cam 10-20 min imaginea se face numai patratele shii linii nush ce sa mai fac.Credeti ca ar trebuii sa schimb placa de baza sau placa video (nvidia geforce fx 5200)dar placa video am luat-o de vreo 5 luni

#40
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005

View PostThug, on Nov 25 2005, 20:29, said:

Am reusit sa fac update,dar tot mai persista eroarea.Dupa ce ma joc cam 10-20 min imaginea se face numai patratele shii linii nush ce sa mai fac.Credeti ca ar trebuii sa schimb placa de baza sau placa video (nvidia geforce fx 5200)dar placa video am luat-o de vreo 5 luni

Pai incearca si tu placa video la un prieten si vezi daca si la el apare problema, sau incearca pe calculatorul tau alta placa video sa poti sa iti dai seama de la ce este problema.

#41
Thug

Thug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.11.2005
urmeaza sa duc calc la service sa vade ce are cred k se incalzeste prea tare placa video,apropo am facut update-ul dupa cd cu winflash

#42
cerebralNOISE

cerebralNOISE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2005
problema mea e urmatoarea:
1: nu imi pastreaza data pe care i-o setez (si nu este de la baterie pentru ca am schimbat-o)
2: in device manager imi apare un isa bus cu semnul exclamerii. incerc sa ii reinstalez driverul, si imi zice sa updatez bios-ul.

placa mea este: lucky star zenith 6zx2
chipset: intel 82440 zx
bios: award modular v4.51pg
data: 04/12/1999

trebuie sa updatez bios-ul? daca da, imi puteti spune de unde iau acest update?

thx very much.

#43
online.All.time.com

online.All.time.com

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.12.2005

View PostThug, on Nov 24 2005, 14:33, said:

Pe cartea de baza scrie kob kt266a fdsx.Shii mai scrie:"the kob kt266a fdsx incorporates the via vt8366a northbridge and vt 8233a Southbridge chipset whics combine suport for a new.........."

Pls TE ROG DA-MI SI MIE programele pt flashuit biosu, nu le mai am(cd-ul) si am aceeasi placa cu a ta si am nevoie neaparat de ele awdflash, fara update sunt mort... biosurile noi le am, nu si cd-ul cu programelele....PLS PLS PLS PLS...


View PostcerebralNOISE, on Dec 4 2005, 21:43, said:

problema mea e urmatoarea:
1: nu imi pastreaza data pe care i-o setez (si nu este de la baterie pentru ca am schimbat-o)
2: in device manager imi apare un isa bus cu semnul exclamerii. incerc sa ii reinstalez driverul, si imi zice sa updatez bios-ul.

placa mea este: lucky star zenith 6zx2
chipset: intel 82440 zx
bios: award modular v4.51pg
data: 04/12/1999

trebuie sa updatez bios-ul? daca da, imi puteti spune de unde iau acest update?

thx very much.


PAREREA MEA...
1. Placa e de vina si nu-ti incarca bateria, dar n-ai probleme decat la pene ce curent...asa ca stai cuminte...
2. Simplu, daca nu-ti merge nici cu update driver, pe un windows curat,pe un hdd formatat, da-i update bios...! :w00t:

View PostThug, on Nov 28 2005, 23:42, said:

urmeaza sa duc calc la service sa vade ce are cred k se incalzeste prea tare placa video,apropo am facut update-ul dupa cd cu winflash

PT TOTI, O MICA RUGAMINTE... :worthy:  


   DACA NU ARE EL(SAU NU MAI INTRA PE AICI...) PUTETI SA MA AJUTATI VOI CU ORICE SOLUTIE?????
   DEOARECE EU.. :worthy:  

:worthy:    PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#44
mishuleo2

mishuleo2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2006
are cineva BIOS pt placa D1218?

#45
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
Poti sa downloadezi o arhiva cu doua versiuni de Awardflash de aici:
http://quickexe.go.ro/awdflash.zip

Versiunea 7.63 se foloseste pentru placile mai vechi, iar cealalta pentru cele recent fabricate. Incercati cu fiecare in parte, daca programul nu coresopunde va da eroarea "Unkown type flash" .

#46
profanu

profanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.01.2006
va rog sa ma scuzati ca postez aici, dar aici am vazut ca se discuta despre bios-uri.
Am si eu urmatoarea problema:
bios luat de pe site-ul producatorului, am facut update si surpriza a decedat placa, nu mai da nici un semn de viata, nici un bip nimic moarta total doar ventilatoarele mai merg.
stie cineva vreo metoda de a rescrie biosul cu versiunea veche pe care am salvato?
chipul de bios e pe soclu daca are cineva vrun programator si poate sa ma ajute, sau stiti vreo alta metota va rog ajutati-ma
ma puteti contacta pe yahoo, EMAIL: [email protected] , ID: saghin_constantin
cu miii de multumiri Profanu  :worthy:  :worthy:  :worthy:

Edited by profanu, 12 May 2006 - 15:43.


#47
HolyGigi

HolyGigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 30.06.2005
Am o placa A8N32 - SLI Deluxe de la Asus si vreau sa-i fac un update de Bios. Am descarcat ultima versiune de flash, dar nu stiu cum sa ii fac update.

P.S. nu mai am discheta, deci varianta aia pica :P

#48
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Asus are un program dedicat, care recunoaste MB si ia de pe net ultima veriune si ichiar o poate aplica.

http://www.softpedia...e-Utility.shtml

#49
DeathCom233

DeathCom233

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.01.2006
Nu sunt sigur ca am tot ce imi trebuie pt un update de bios...  Attached File  scan0001.jpg   94.04K   198 downloads :helpsmilie:

#50
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
trebuie producatorul / modelul EXACT al placii de baza, dupa care cauti un update de BIOS pentru modelul respectiv pe site-ul producatorului si urmezi instructiunile date de acesta.

#51
DeathCom233

DeathCom233

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.01.2006

View PostTyby, on Jul 3 2006, 04:16, said:

trebuie producatorul / modelul EXACT al placii de baza, dupa care cauti un update de BIOS pentru modelul respectiv pe site-ul producatorului si urmezi instructiunile date de acesta.

Tx Tyby :) . Am gasit !

#52
caguar

caguar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.07.2006
Salutare la toata lumea ! vreau sa fac si eu un update la o placa de baza mai veche ( luata prin 2002 ) si m-am blocat intrucat pe siteul lor nu gasesc pt modelul meu...Marca nu stiu foarte sigur care e, pe manualul ei scrie asa: PC 266 , seria M810LR...Am atasat o poza a placii poate a mai avut cineva si poate stie de unde sa iau un update de bios pt ea...E compatibila alte versiune de pe siteul acela oare?

Attached Files



#53
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postcaguar, on Jul 11 2006, 21:44, said:

Salutare la toata lumea ! vreau sa fac si eu un update la o placa de baza mai veche ( luata prin 2002 ) si m-am blocat intrucat pe siteul lor nu gasesc pt modelul meu...Marca nu stiu foarte sigur care e, pe manualul ei scrie asa: PC 266 , seria M810LR...Am atasat o poza a placii poate a mai avut cineva si poate stie de unde sa iau un update de bios pt ea...E compatibila alte versiune de pe siteul acela oare?

Este o placa EagleTek. Cauta la www.eagletek.com.tw

#54
crypt0ch1ld

crypt0ch1ld

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.06.2005
salutare, sunt nou...deci nu ma injuratzi...am si eu o place de baza jetway v266a si ash vrea sa-i fac un update de bios. cum ash putea face asta si de unde sa dwnldez update-ul pt. ea?? bafta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate