Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Concediu iarna 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
littleboy7

littleboy7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 04.02.2013

View PostAlexEn, on 03 august 2015 - 06:03, said:



Exista, in Tulum de exemplu, gasesti pe Trip advisor/Booking recmandari cu duiumul.
Eu am stat in Cancun, zona hoteliera, unde sunt direct pe plaja hotelurile.

Bugetul e greu de recomandat fiindca depinde mult de preferintele voastre la cazare si la alte activitati dar zic ca va puteti incadra si pe la 4000 de euro pentru 2 saptamani pentru AI + activitati.
Pe langa vizitele la diverse site-uri maiase, va recomand sa va uitati si la parcurile de distractii (Xcaret si Xel Ha cele mai cunoscute).
Eu n-am mai ajuns si la ele, in schimb am fost la Aktun Chen, unde am stat o zi intreaga si am avut ca activitati: tur de pestera, baie in cenota si o tiroliana luuuunga peste jungla (Posted Image ).
De asemenea sa nu ratati cenotele, Ik Kil si Ek Balam sunt cele mai cunoscute dar sunt si destul de aglomerate. Eu am fost la Cenote de Abala unde nu era nimeni si m-am putut bucura in liniste de apa :lol:
De asemenea puteti sa inchiriati si o masina si sa va plimbati pe cont propriu daca nu vreti sa mergeti cu grupurile origanizate.
Snorkeling am facut pe langa Isla Mujeres.

Daca imi mai aduc aminte si de altceva, revin.

Multumesc!da, Mexicul ofera posibilitatea atat pt relaxare cat si pt activitati interesante. Cateva zile de odihna si apoi avem cu ce ne umple timpul:)
Imi poti recomanda cateva resorturi?m-am documentat pana acum doar putin despre grand palladium din riviera maya. Ms!

View Postadisz, on 03 august 2015 - 08:52, said:



Putin despre Capul Verde
http://www.aerocente...e-capului-verde
Eu in Dubai n-am fost si nici nu voi merge.Niciodata.Tarile "artificiale"nu sunt de vizitat.Nu ai ce vedea nimic acolo.Sau poate ca iti plac exagerarile gen Burj Al Arab?Pentru mine o casa din chirpici este mult mai valoroasa decat porcariile din Emirate.
Mersi. Ma voi uita si pt acesta destinatie. Dar am vazut ca cel mai bun timp e iunie septembrie. Oricum desi sunt poate 3-4 grade mai putin in dec-febr cred ca nu se pune problema de a sta la plaja. Voi citi mai multe;)
PS: in Dubai cateva zile o data in viata vreau sa ajung si ma gandeam ca in Maldive mai mult de 7 zile de lenevit nu am ce face si ar fi ocazia unei opriri pe drumul de intoarcere si in Dubai. Si nu pt burj al arab!

#20
littleboy7

littleboy7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 04.02.2013

View Posttak30ver, on 03 august 2015 - 10:59, said:

Daca ai fost deja in Caraibe ar fi bine sa vezi si partea ailalta :) ACum sa nu te astepti ca o vacanta in Asia se compara cu cea din Dominicana, poate doar in Maldive ai asa ceva , in rest : thailanda, Filipine, Malaysia , Indonezia - toate ofera peisaje si experiente de vis , multa istorie si multa libertate. Dar toate astea vin si cu mult stres , trebuie sa ai rabdare si intelegere ca sa iasa cum vrei tu, totul e in continua dezvoltare acolo . Exista plaje gen Maldive totusi , da-i cu seach pe : Palawan - El Nido sau Anda BEach in Bohol, Perhentian Islands - Malaysia, Gili sau Flores in INdonezia, Similan Islands in Thai , sunt o gramada. In Maldive nu vad ce ai face 14 zile, ce vizitezi?
Multumesc pt raspuns!la asta ma gandeam si eu..a doua oara in acelasi  loc nu am timp in viata aceasta:p
De asta am inclinat spre Asia. E altceva, cunosti alta cultura, explorezi altfel de peisaje. Din pacate am observat ca sunt mult prea multi turisti in locurile deosebite dar  facute celebre. Si nu te mai poti bucura deexemplu de o zi pe nisipul si in apa din Maya Bay...
Am fost anul trecut intr-o vacanta in lefkada si in fiecare zi eram pe drumuri catre alte plaje..a fost frumos, dar pt decembrie sotia isi doreste un loc cu apa si plaja ca in dominicana unde sa se poate odihni ( in noiembrie are rezidentiatul si toata vara e compromisa cu invatatul:()
In thailanda plajele cele mai frumoase sunt pe insule..deci zilnic drum pana acolo...
Am cautat plajele sugerate din Asia, mie imi plac:) sa vad cum e vremea in acea perioada si ce cazari sunt pe insule....
si bineinteles trebuie sa mai am un acord:)...vacanta asta doar:))
Oricum, daca nu anul acesta, la anul ajung in asia si vreau  sa fie un circuit mai mult decat relaxare.
Multumesc inca o data;)

#21
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
In Maldive singurul obiectiv care o sa l vezi in 14 zile de multe ori o sa fie...muntele lui Venus...coralii sunt toti la fel, pestii sunt in acelasi loc in fiecare zi...zici ca e un acvariu frumos..atat...baga Asia...incearca ceva relaxant pe Mai Khao- Phuket....garantat de mine!!! excat pe ce vrei tu...plaja, nisip misto(auriu)...relax, si daca vrei la o ora de mers cu masina ai si distractie

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View Postlittleboy7, on 03 august 2015 - 22:53, said:

Imi poti recomanda cateva resorturi?m-am documentat pana acum doar putin despre grand palladium din riviera maya. Ms!


Poate te ajuta cu recomandari in sensul asta cei mai umblati pe acolo pe la marile hoteluri.
Eu am stat aici. E un resort de vile de cateva etaje inaltime, muuult mai mic decat resorturile de mii de persoane care imi displac profund.
Micul dejun foarte variat si complexul este foarte curat, inclusiv plaja si imprejurimile. Singurul lucru care nu mi-a placut la micul dejun a fost faptul ca nu aveau decat iaurturi dulci, chiar si cele simple erau tot cu zahar adaugat. In rest nimic de reporosat, fructe proaspete si suc la discretie, aveau si un om care iti facea pe loc omleta/oua fierte/ochiuri.
Nu am mancat pranzul si cina la hotel deloc, mai mereu eram in vreo excursie in timpul zilei iar seara ieseam in oras.
Cand am fost noi, la sfarsitul lui ianuarie, erau destul de putini oameni pe acolo, asa ca a fost liniste si pace pana in ultima zi cand s-au cazat niste rusi si s-a dus naibii linistea Posted Image

Edited by AlexEn, 05 August 2015 - 07:02.


#23
littleboy7

littleboy7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 04.02.2013
Hey! În mare măsură,  după documentari destul de intense ne-am decis pt Mexic:) plâng puțin după Thailanda dar am câțiva prieteni care vor sa meargă la anul și am avea cu cine merge....așa ca sper sa fie bine:)
Ne relaxam și avem și activități interesante de facut..ne gândeam o escala de vreo 4 zile în Miami sau o poate chiar și în Havana..mai rămâne sa ne hotărâm asupra cazării..
Singurul mic stres ar fi faptul ca am citit despre niște faze făcute de autoritățile mexicane care ar fi întors niște turiști romani din aeroport? Știți ceva sigur despre ăsta? Mulțumesc!
Dacă aveți alte sugestii și opinii le accept cu plăcere! Multumesc! Și concedii plăcute!

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postlittleboy7, on 14 august 2015 - 09:12, said:


Ne relaxam și avem și activități interesante de facut..ne gândeam o escala de vreo 4 zile în Miami sau o poate chiar și în Havana..mai rămâne sa ne hotărâm asupra cazării..


Miami = SUA
Havana = Cuba

Ai viza pentru SUA?
Pentru Cuba viza turistica este de ajuns.

View Postlittleboy7, on 14 august 2015 - 09:12, said:


Singurul mic stres ar fi faptul ca am citit despre niște faze făcute de autoritățile mexicane care ar fi întors niște turiști romani din aeroport? Știți ceva sigur despre ăsta? Mulțumesc!


Singurul motto care sa te calauzeasca cand esti in concediu este no stress Posted Image
Mexic nu este o tara totalitara.Nimeni nu a fost sicanat daca a respectat legile.
Chestia cu turistii intorsi e cu dus si intors.Degeaba nu s-a intamplat.

#25
littleboy7

littleboy7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 04.02.2013
Avem viza SUA:) și cum Miami nu prea se încadrează pe niciun traseu de vizitare al SUA am zis ca ar fi momentul optim..vreo sugestie de cazare, activități în miami/florida?;))
Mulțumesc!

Avem viza SUA:) și cum Miami nu prea se încadrează pe niciun traseu de vizitare al SUA am zis ca ar fi momentul optim..vreo sugestie de cazare, activități în miami/florida?;))
Mulțumesc!

#26
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

View Postlittleboy7, on 31 iulie 2015 - 16:44, said:

Noi ne gândeam la Mexic/Thailanda/Maldive +Dubai.

Cred ca as merge pe varianta Thailanda. In decembrie e sezon OK. Poti sa zbori catre Bangkok, vezi cateva din temple, apoi sa mergi catre Phuket... de unde poti merge pe mai multe insule cu nisip alb, apa cum trebuie... gen Similan si nu numai. Poate reusesti sa zbori cu Emirates (ai escala in Dubai), poate prinzi cateva ore pe zi si vezi si ceva din Dubai.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate