Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Ulei pentru gatit/prajit?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
SoftClint

SoftClint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 28.02.2014
In ce ulei este cel mai bine sa gatesc/prajesc, in special carnea. In tigaie sau cuptor, Am tot citit ca e mai bine sa folosesc x ulei care sa fie nerafinat, in alta parte am citit ca mai bine folosesc cel rafinat ca rezista mai bine la prajire. Si am ramas cam nedumerit, Sa nu veniti cu chestii de genu "Cel mai bine nu prajesti carnea, ci o faci la abur. Slaba sa nu contina deloc grasime..."


#2
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Uleiuri saturate și mononesaturate: untură, unt, cocos, palmier.

#3
SoftClint

SoftClint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 28.02.2014
Am unt si untura cat cuprinde, dar la uleiurile vegetale sa fie presate la rece? Se merita sa dau un ban in plus...

#4
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Dacă te referi la cocos și palmier, da, bănuiesc că-s mai sănătoase, dar cu ăla de cocos vei mânca carne cu aromă de Bounty :)
Alte vegetale (floarea soarelui etc) nu-s OK. Cel de măsline e OK.

@EXIT, fugi de aici că vorbim despre cărnăraie.

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
carne prajita in baie de ulei.... nu am mai mancat de ani de zile.
Imi place pe o tigaie stil gratar (de fonta) sa ung carnea cu condimente si o farama de ulei de masline.
Apoi o frig pe o parte si pe alta, la final adaug doar o farama de apa sa incropesc si un sos.

Dupa ce o scot o las pe un fund de lemn sa se odihneasca minim jumatate din tampul de gatire.

#6
SoftClint

SoftClint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 28.02.2014

 Mihai_3, on 31 iulie 2015 - 14:30, said:

carne prajita in baie de ulei.... nu am mai mancat de ani de zile.
Imi place pe o tigaie stil gratar (de fonta) sa ung carnea cu condimente si o farama de ulei de masline.
Apoi o frig pe o parte si pe alta, la final adaug doar o farama de apa sa incropesc si un sos.

Dupa ce o scot o las pe un fund de lemn sa se odihneasca minim jumatate din tampul de gatire.
Nu fac in baie de ulei, la fel pun foarte putin ulei cat sa nu se prinda si dupa ce se face pe ambele parti, pun putina apa sa clocoteasca. Dar nu stiu care e mai bun ulei, din cate am citit cel de masline nu e prea ok in tigaie.

#7
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Dintre cele usor de gasit, cele mai potrivite par a fi cele de rapita (dar nu toate sortimentele), soia, masline pomace(!), palmier, floarea soarelui, porumb - in ordinea descrescatoare a temperaturii la care incep sa arda. Vezi aici o lista lunga.
Cel de cocos nu e mai bun decat celelalte iar cand e rafinat nu are gust de prajitura. :P

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pe uleiuri de obicei e specificata o temperatura, gen 180 grade.

#9
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Ulei vegetal pentru gatit, presat la rece, bio/eco/green/vegan :naughty:  cea mai bună legumă e :
medalionul de somon afumat , ai, ai, ai, ai , ce bunătate :first:

#10
kuivasto

kuivasto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 696
  • Înscris: 29.01.2008
Ala de masline are temperatura de ardere foarte mica deci nu prea e bun pentru prajeli in baie, e recomandat sa fie folosit la saute-uri, etc.

#11
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
corect, fiecare ulei are rolul sau.

#12
HoT_DareD_MaN

HoT_DareD_MaN

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.07.2015
Cel mai bine se prajeste cu unt de tufa.

#13
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
E o inteaga isterie cu uleiul de palmier desi e o porcarie: acid plamitic- grasimi trans adica mizerii ce se gasesc prin maioneze, biscuiti, margarine, foietaje, snacksuri etc..Plus de asta trecerea imediata la stare solida a lui si apoi lichida la caldura nu este de bun augur. Tot asa se va solidifica si pe arterele coronare si la va infunda, deci lasati-l ca nu e bun. El este folosit in tari unde floarea soarelui sau maslinul nu creste sau creste putin, plus de asta se defriseaza surafete imense din habitatul animalelor in special urangutani.

Lumea habar nu are ca uleiul de floarea soarelui e o delicatesa in occident si asia. Uleiul de floarea soarelui e excelent pentru salate, gatire si prajire. Pentru salate merge excelent variantra nerafinat (presat la rece crud), iar pentru prajire trebuie sa fie rafinat. Prin rafinare uleiul se corecteaza ca sa reziste la temperaturi ridicate, sa nu aibe miros si gust specific care sa treaca in mancare.  Uleiul de floarea soarelui nerafinat rezista la 160 grade pe cand cel rafinat la 227 grade. Temperatura de prajire a cartofilor prajiti este 180-200 grade. Uleiul de porumb este bun si el la prajire avand punct de ardere ridicat, dar nu e recomandat ca este provenit din porumb modificat genetic.

Cu toate ca prajelile nu sunt indicate datorita substantelor cancerigene daca sunt facute in uleiuri cu punct de ardere mic, ele pot fi acceptabile in uleiuri cu punct de ardere ridicat. Aceea crusta a prajelilor se digera mai greu, dureri de fiere pentru cei cu probleme etc. In asta consta demonizarea prajelilor, oricum cartofii prajiti nu sunt cu nimic mai prejosi decat mizeriile chimizate ce le mancam zilnic sau aerul respirat plin de noxe si metale grele. Asa si detergentii din haine provoaca cancer, deodorantele au aluminiu si fac cancer, etc. Pe acesata logica trebuie sa mergem in fundul gol si sa putim a transpiratie, nu?

Asadar mai jos aveti uleiurile cu punctele lor de ardere si repet uleiul de floarea soarelui rafinat este excelent pentru prajire. Nici un ulei nu e bun pentru a praji repetat in el. Orice ulei ingrasa, dar asta e altceva.
Uleiul de floarea soarelui are cea mai mare cantitate de vitamina E, antioxidant. Ca orice ulei ingrasa mai ales ca are prea mult omega 6 si putin omega 3 ce se gaseste in peste, nuci, etc. 100 grame din orice ulei are 900 cal.
Asadar uleiul de foare rafinat este excelent de prajire si cel nerafinat este indicat crud la salate, mai ales de cei de moda veche (untdelemn). Nu mai dati banii pe alte porcarii caci cel de floarea soarelui rafinat e super si e ieftin, altii nici nu-si pot permite un astfel de ulei. Mai jos vedeti punctele de ardere si o eticheta a uleiului nerafinat, bun la salate si gatit (temperatura e mica), dar neindicat la prajire unde temperatura este 190-200 grade. Cel rafinat este cel clasic si se gaseste la orice magazin, cel nerafinat se gaseste mai greu si in special pe la plafare si mai rar la magazin, totul e sa cititi eticheta.

[ http://www.apc-romania.ro/vault/upload/galleries/UleiFlSoareluiPresatRece.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Punct de ardere-fumegare pentru uleiuri.

Ulei de palmier: 235 C
Ulei de floarea soarelui: 160 C (nerafinat), 232 C (semirafinat), 227 C (rafinat)
Ulei de porumb: 178 C (nerafinat), 232 C (rafinat)
Ulei de masline: 238 C (normal), 199 C (virgin), 191 C (extra virgin)

Edited by cristian_e, 29 January 2017 - 10:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate