Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

TV Tunner JetWay, ma innebuneste, help pls!!!

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
gamemanro

gamemanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.02.2003
Bai oameni buni !!! Am si eu un tunner JetWay si nu-i gasesc sub nici o forma un soft care sa ma satisfaca, nici pt el nici pt telecomanda... Am incercat tot ce v-ati laudat voi ca merge, dscaler, borgu si tot ce mai e postat... si multe altele... nu merg cu tunnerul asta nici sa moara...
Ajutati-ma si pe mine cumva daca puteti...
Si mai mentionez ca softul de 98 al jetway era betooon, avea compresie divX software, ce-i drept, dar facea dintr-o ora de captura decat 600 Mb direct(adica instant), pe cand in 2k asta face din  5 minute 600 de mega...
Help pls !!! Simt ca-mi vine sa-l reglez manual cu un bomfaier...

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu se poate sa nu-ti mearga pentru ca pentru tunere de acest gen sunt facut softurile enumerate. trebuie sa te chinui putin si sa inveti sa le folosesti, sau detaliezi cat mai exact ce nu merge dupa care succesiune de pasi...sa vezi daca nu cumva e din alta vina ....
asa e cu computerele in general, nu trebuie sa disperi....

#3
gamemanro

gamemanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.02.2003
crede-ma ca l-am incercat in toate stilurile posibile... dscaleru' nu gaseste nici un canal, sa nu mai vb de faptul ca nici macar nu are tipul asta de tunner in setari...
la fel ala de la borg... ce mai din toate softurile pe care le-am luat n-am gasit unul care sa stie de jetway (ba mint, era unul, imi scapa numele, da' nici ala nu facea nimik) si nu gaseste nici unul nici un canal... cel mult il gaseste pe ala(canalul) care era activ cand am inkis tv-ul, dar il pierde repede si nu-l mai gaseste de loc...
ma kinui de vreo 2 ani cu tunnerul asta, era superb in 98, da' n-o sa tin mirificul 98 doar pt el
mai da si tu niste nume si adrese de soft pt tv tunnere daca stii pls, sa mai incerc...

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
problema cu hardware care nu mergea bine decat pe un anumit SO invechit, am avut si eu, dar pana la urma am ales sa-mi vand echipamentul si sa reinvestesc bani in plus .....

#5
gamemanro

gamemanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.02.2003
Am facut dscaleru' sa mearga dupa ani si ani de munca... insa captura nu reusesc sa-l fac sa mai faca, am probleme cu aranjarea canalelor precum si cu telecomanda, ca desi am un soft care cred eu ca-i beton, slydiman, si desi am incercat faza de-a zis-o Mtz cu codul ala pe alt post, tot nu merge cum trebuie...

Mai dati-mi si mie va rog niste nume de softuri, mentionez ca singura mea pb majora cu softul actual este captura, in rest imi convine.
Si se mai lauda careva ca face decodare software la HBO, daca stiti ceva de asta vreau si eu...

#6
gamemanro

gamemanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.02.2003
aaa... si am uitat sa spun... gata, aramjez canale in dscaler, insa nu se opreste sunetul dupa ce-l inkid...
oooof

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
pentru a opri sonorul in DScaler la bt card > audio input > acolo sa ai bifat tuner si use input pin 1
Daca folosesti telecomanda modificata de mine, vezi ce a zis EndlessPoint si in script.rem sa dai calea unde ai tu instalate programele pentru care vrei sa folosesti telecomanda. Mai citeste si in threadul cu softwareul de la kworld asta recent inclusiv chestia cu program.txt. Fa-ti backup la script.rem si program.txt inainte de a umbla in ele.

enjoy,

Mtz

#8
gamemanro

gamemanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.02.2003
bai e bestial dscaleru' asta...
captura ce-i drept merge calumea decat la 320...
mai am o problema ca daca folosesc conexant incepe sa aiba delay dupa captura, iar daca folosesc best buy tv nu inkide sunetul, insa cred c-o sa folosesc softul asta doar pt captura...
oricum, face o captura acceptabila, si sa nu vorbesc ca are compresie super tare...

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
DScaler nu face captura mai mare de 384x288 la un raport de 1:33. Pt captura foloseste Vdub. Delay-ul iti apare probabil din cauza ca deja DScaler foloseste foarte mult din proc. si acesta nu face fata si la compresie. Ca regula generala pentru capturi, la audio format PCM.

Mtz

#10
gamemanro

gamemanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.02.2003
10x mtz...
www.slydiman.narod.ru gasesti un soft bestial de telecomanda acolo...

#11
Baietzash

Baietzash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.09.2002
CAuta pe net "ChrisTV" e super shi e si in romana

#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
NU am nimic cu romanii dar la ChrisTV mai este mult de munca. Si nu il tin in calculator doar pentru ca are in channels iconul de la TVR sau alt post ce sa prinde pe cablu in .ro si .hu.

Mtz

#13
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Dscaler nu face captura peste 288 de linii pentru ca majoritatea utilizatorilor nu stiu ce e aia rezolutie intretesuta/progresiva si ar crede ca e o problema cu captura lor. Sa o filtreze el real-time ar cere procesor prea mult. Compresia capturii nu depinde de nici un soft din sistem, ci doar de codecurile instalate pe SO deci bineinteles de setarile fiecaruia asupra lor.

Decodare HBO software este imposibila. Un program anti-modul de bruiaj in frecventa care se face la ora actuala la noi ("codare" analogica, nu digitala care ar costa prea mult ca echipamente)  nu poate exista.

#14
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003
Salut,

Am aceleasi probleme ca si gamemanro. Spune-mi si mie cum ai facut DScalerul sa mearga te rog. Si cum ii pui telecomanda.

#15
gamemanro

gamemanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.02.2003
la dscaler folosesti fie best buy tv fie conexant... cauti canalele manual... iar telecomanda o iei de la slydiman, am zis mai sus adresa

#16
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Mai sa fie...

Eu am sa la DScaler: Card: Standard Bt878 (No init MSP) iar la Tuner: Philips PAl.

Telecomanda gata configurata o gasesti aici pe video la threadul: Telecomanda la DScaler,... etc. Iar daca esti la UPC citeste pe aici si vei gasi intr-un attachment pus de mine si canalele gata selectate.

enjoy,

Mtz

PS Repet: In threadul cu telecomanda, mare atentie la ce a zis EndlessPoint.

#17
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003
Zi-mi si mie cum ai configurat softul ala de telecomand ca sa mearga cu DScaler te rog.

#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu merge telecomanda la DScaler-ul tau, sau vrei sa o configurezi pentru altceva?

Daca ai nelamuriri cu telecomanda, te rog sa postezi aici:
http://www.softnews....=&threadid=9111

enjoy,

Mtz

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate