Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Vacanta in Fanari, Greece

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
Salute,

A fost cineva in Fanari, sau in imprejurimi in concediu ? E vorba de zona din link :

https://www.google.r...3251bb7738116e5

Daca da, imi puteti recomanda o cazare ok, si evident, cu un pret corect?

Multumesc!

#2
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Imi amintesc cu placere de Fanari ca prima destinatie greceasca.
Este langa Komotini, un orasel dragut de vreo 60.000 de locuitori, la vreo 25 de Km.
Am stat la mai multe pensiuni, la Hotel Limni, pe care ti-l recomand, are piscina si curte frumoasa, la un pret pe apartament de vreo 45 Euro.
Nu cred ca e o problema cu cazarea daca nu gasesti acolo, cred ca te poti orienta la fata locului.
Neaparat sa vizitezi manastirea de la Porto Lagos, iar pe lacul Vistonidas ai sa vezi flamingo roz.
Daca iti plac fructele de mare, nu rata in sat taverna Apaghio(asa se pronunta),chiar in port, au niste portii uriase de crab si midii, peste spada, etc.
De fiecare data primesti bonus din partea casei desert, preturile cred ca sunt cele mai mici din Grecia, noi am dus de fiecare data vin din Romania cadou.
Daca mergi cu masina e usor sa te misti in zona , mie mi-a placut.

Edited by nino852, 29 July 2015 - 23:10.


#3
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
Multumesc!
Doar 45 € ... ? Noi suntem 2 adulti si 2 copii ;) o fi mai mult..
Cât ai facut cu masina pana acolo ?

#4
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Maxim 12 ore, difera mult cand mergi ,de exemplu in grup, mai opresti, apoi la Giurgiu stai la rand poate 1 ora, depinde de trafic.
Daca mergi tare si ai noroc ,poti face si 5 ore Bucuiresti-Komotini, am un prieten care a reusit anul trecut.
La bulgari, daca nu sunt radare se poate merge binisor.
Anul asta m-am intors Duminica si erau radare, e drept ca am mers pe drumul fara serpentine,ceva mai prost,dar am avut noroc.
E bun detectorul radar doar la bulgari, la greci nu ai nevoie, e bine sa ai si statie.
In general nu alimentez la bulgari, in ultimii 2 ani am observat ca sunt cam ostili cu romanii, toaletele sunt sub orice critica la ei.
De la Vama Makaza la Komotini mai ai 22 de Km., apoi 25 la Fanari.
Anul asta nu am fost in Fanari, sa ca nu mai stiu tarifele , dar te poti interesa telefonic, sunt parolisti grecii, nu am avut probleme.
E bine sa stai macar o saptamana sa vezi ce e pe acolo.

#5
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016
Buna. Zilele trecute am citit intamplator un articol despre aceasta mica localitate si pare ca ar corespunde cerintelor noastre pentru vara viitoare : locatie: Grecia, cat mai aproape de Romania, plaja: cu nisip, curata, intrare lina in mare, zona: linistita. Insa , nu gasesc prea multe pareri ale celor care au fost acolo sa-mi fac si eu o parere . Daca cineva imi poate da mai multe informatii referitoare la aceste aspecte + costuri cazare/ masa, il rog sa posteze aici.
Multumesc.

#6
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Pe un site, am fost acolo, o sa gasesti cateva info despre Fanari.

#7
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

View Postonisoru, on 24 august 2016 - 12:52, said:

Pe un site, am fost acolo, o sa gasesti cateva info despre Fanari.
multumesc, le-am citit . as vrea o descriere mai complexa...

#8
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

View Postnino852, on 29 iulie 2015 - 22:57, said:

Imi amintesc cu placere de Fanari ca prima destinatie greceasca.
Este langa Komotini, un orasel dragut de vreo 60.000 de locuitori, la vreo 25 de Km.
Am stat la mai multe pensiuni, la Hotel Limni, pe care ti-l recomand, are piscina si curte frumoasa, la un pret pe apartament de vreo 45 Euro.
Nu cred ca e o problema cu cazarea daca nu gasesti acolo, cred ca te poti orienta la fata locului.
Neaparat sa vizitezi manastirea de la Porto Lagos, iar pe lacul Vistonidas ai sa vezi flamingo roz.
Daca iti plac fructele de mare, nu rata in sat taverna Apaghio(asa se pronunta),chiar in port, au niste portii uriase de crab si midii, peste spada, etc.
De fiecare data primesti bonus din partea casei desert, preturile cred ca sunt cele mai mici din Grecia, noi am dus de fiecare data vin din Romania cadou.
Daca mergi cu masina e usor sa te misti in zona , mie mi-a placut.
buna. la anul am vrea si noi sa mergem acolo (2 adulti si un copil).nu am fost deloc in Grecia si de aceea incepem sa ne informam.Imi puteti spune cum este plaja? ( daca sunt sezlonguri), care sunt preturile la taverne? ( sa incepem sa "construim " un buget Posted Image ). Hotelul ofera si mic dejun?
Multumesc.

#9
myself24483

myself24483

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 28.04.2011
Intra si tu pe Google Maps. Apoi faci zoom, si intri in street view si te plimbi prin zona.

#10
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

View Postmyself24483, on 24 august 2016 - 14:09, said:

Intra si tu pe Google Maps. Apoi faci zoom, si intri in street view si te plimbi prin zona.
am verificat , dar in zona plajei nu este filmat.

#11
myself24483

myself24483

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 28.04.2011
Eu nu am observat sezlonguri pe acolo. E Localitate linistita, mai de pensionari. Mie mi s-a aprut intersant ca marea se leaga cu un lac imens  spre interiorul tarii si peisajul e mai special la apus, cu muntii si lacul pe fundal.
Are si un mic port.

#12
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Sunt sezlonguri,, conditia e sa consumi un frappe sau ceva de la barul plajei, preturile poate acum sunt altele, oricum merita pentru apa limpede si linistita, cu adancime mica pe o lungime de vreo 50 metri.
Depinde de fiecare hotel cum are oferta, poti cauta pe booking.com.

#13
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Buna ziua! Cine mai poate impartasi cu noi impresii  mai recente din zona Fanari? Tare mult ne-ar bucura... Multumesc!

#14
tiz

tiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.12.2006
Noi suntem in Fanari acum. A fost un last minute, ne-am hotarat vineri si luni eram pe plaja.
Este un orasel micut, cu un mic port unde sunt mai multe taverne, sunt si vreo doua plaje micute in zona portului dar apa e destul de adanca.
In schimb intre Fanari si satul urmator, Arogis, este o zona de vreo ~3 km de plaja buna, nisip, apa putin adanca, te poti duce in larg chiar si 50m si inca atingi fundul apei.
sunt cateva zone de sezlonguri dar marea majoritate a plajei e neamenajata, ba chiar in cateva locuri sunt niste umbrele de stuf la liber.
in marginea dinspre Fanari sunt pietre/stanci in apa, zona buna de snorkeling, am prins ieri o caracatita si o sepie. In rest majoritatea plajei e cu nisip in apa.
Cel mai bun lucru e cu nu e aglomerat, desi cica statiunea ar fi plina, nu mai gasesti locuri de cazare, plaja e suficient de mare de pare goala, te intrebi unde e toata lumea.
Exista parcari free pe toata lungimea plajei, astfel ca numai cu masina poti veni, e destul de departe de sat.
Daca Thassos a ajuns un fel de judet romanesc, aici sunt multi bulgari, nu prea vezi romani. La taverna meniurile sunt in greaca, engleza si bulgara.
Preturile sunt cam la fel peste tot, cazare, mancare. Am gasit cazare doar la Hotel Fanari - 120e camera tripla cu mic dejun, si la Villa Theodora - 65e camera tripla (gen studio), care este chiar in port.

Sunt si vreo doua (super)marketuri mici dar gasesti tot ce ai nevoie.

Dupa 5 concedii in Thassos si unul in Halkidiki, nu imi pare rau ca am venit in Fanari, este cam ceea ce cautam, plaja buna, apa buna, vecinul de plaja e cel putin la 10m distanta ...

#15
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttiz, on 24 august 2022 - 16:04, said:

Noi suntem in Fanari acum. ... nu e aglomerat ... te intrebi unde e toata lumea ...

Aceeaşi imagine am avut-o şi noi anul acesta, peste tot pe unde am fost în Grecia (Olympiada - Stavros - Paralia Vrasna, Amolofi - Nea Peramos şi Leptokaria - Platamonas - Nei Pori - Kastri  - Nea Mesangala). Plajele aproape pustii, în condiţiile în care sunt alte locuri prin insule unde e extrem de adlomerat. E ceva inexplicabil pentru mine.


Sănătate şi toate cele bune !

#16
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,779
  • Înscris: 17.08.2022
Cred ca trebuie avuta in vedere populatia locala, care 70-75 % fac vacantele in Grecia.
Foarte putini greci circula prin lume.Si daca o fac -in excursii organizate scurte
Ca atare, plajele aglomerate sunt aglomerate daca coincid ca destinatie cu localnicii
mai ales in august cand aproape toata suflarea isi face vacanta.
Plajele care sunt libere sunt libere pentru ca  nu sunt pe aceasta agenda.
Parerea mea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate