Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dezactivarea update-urilor in Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#37
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Si oare acum vor incepe in nestire comentariile negative la adresa Windows 10?Asa cum s-a intamplat la 8.1,8,7,etc.etc.etc.

#38
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Așa e de fiecare dată.
Mai amuzant este că sunt (cam) aceleași persoane, de fiecare dată.
Și mai amuzant este că după ce porcăiesc versiunea "n" , la apariția versiunii "n+1" afirmă că cea dinainte (adicătelea catastroficul "n") era mai bun.

Da, tovarăși, înainte era mai bine :D

În ceea ce privește updatele automat mă alătur celor care sunt de părerea că este un rău necesar pentru marea majoritate a userilor.

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Da, daca update-ul automat era doar ptr versiunea Core ( home ).
Din moment ce e obligatoriu si ptr Pro - care e folosit mai mult de companii, pe langa Enterprise, nu mai e ok.

Oricum singurul care n-a fost criticat ci laudat imediat dupa lansare a fost Vista.

Criticile au venit abia dupa cateva saptamani si au crescut exponential :D

#40
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

View Post_-_, on 05 august 2015 - 11:09, said:

La urmatorul link sunt prezentate 8 metode pentru dezactivarea update-urilor automate insotite de imagini sugestive: http://www.askvg.com...nstall-problem/
Mulțumesc pentru link! Am fost nevoit să apelez la metoda numărul doi, din cauza driverului VGA de la Intel. Cel instalat de Windows 10 îmi făcea niște figuri (chiar aici pe forum), așa că aseară am căutat pe site-ul Acer un driver de Win 8 pe care l-am instalat și care funcționează foarte bine. Surpriza a fost că astăzi Windows a updatat singur driverul la versiunea cu probleme, astfel încât a trebuit să-i dau un roll-back... acum sper să-l fi și securizat cu metoda descrisă în link...Posted Image

P.S. Partea interesantă e că, deși pe site-ul Intel apare o versiune de driver și mai nouă, aceasta nu este disponibilă pentru download direct, ci numai prin Windows Update... Apare deci o întrebare firească, blocând acum update-urile de driver-e, îmi vor mai apărea pe undeva ca disponibile...?

Edited by crislacor, 07 August 2015 - 21:33.


#41
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Am urmat toti pasii din linkul dat de @ _-_ si ieri cand am facut update-ul tot mi-a instalat si un driver de placa video.
Ce naiba sa ii mai fac? Am vazut ca a downladat update-urile, m-a intrebat daca vreau sa le instalez, pana aici e ok dar cand am dat sa le instalez nu am nicaieri posibilitatea sa selectez ce sa imi instaleze. Imi instaleaza tot. Si ma enerveaza ca driverul instalat de windows la placa video e mai vechi ca ala pe care il aveam eu.Plus ca eu nici nu am varianta aia de 8550 G pe care o scrie acolo.
Si a trebuit sa ma apuc sa imi reinstalez driverul din nou. Shit...

Edited by Seteh, 08 August 2015 - 07:39.


#42
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Probabil ca atunci cand ai dezinstalat driverul nu ai bifat si optiunea ca acesta sa fie sters de pe disk.

Asa cum am mai spus si la alt topic: in acest moment driverele mai vechi (de exemplu pentru Windows 8) sunt de obicei mai bune decat cele mai noi (pentru Windows 8.1) daca lipsesc drivere dedicate pentru Windows 10.
Daca aveti probleme cu versiunile cele mai noi ale driverelor, atunci incercati versiuni mai vechi pana cand gasiti unul care functioneaza corect, avand grija sa eliminati inclusiv fisierele instalate pentru driverele mai noi. Dupa dezactivarea update-urilor prin metoda de mai sus ar trebui sa nu se mai instaleze automat driverele mai recente.

#43
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pai situatia pana acum a fost asa:
- la upgrade-ul de la 8.1, windows mi-a instalat un driver bun de la AMD, o varianta cu .002 in coada care a fost scos de AMD pe 29.07 special pentru Win10.
- dupa cateva zile am observat ca in unele jocuri ( in doua jocuri) am un fps mai mic si am verificat in catalyst daca a aparut un driver mai nou si mi-a dat o varianta cu .003 in coada. ( se pare ca nu e un driver nou ci posibil un patch)
- i-am dat actualizarea si parea ca si in jocuri si-a revenit fps-ul. ( e posibil sa mi se para totusi)
- dupa o zi Win update si-a facut de cap si mi-a reinstalat varianta cu .002 .
- m-am apucat si am urmat pasii din linkul lui @eiffel din tips and tricks si din cel al lui @_-_ ( e acelasi link de fapt) si am refacut update-ul din catalyst la versiunea .003
- ieri dupa ce mi-a downladat updaturile, nu am avut de unde sa debifez sa mai instaleze driver-ul si iar m-am pricopsit cu .002 .

As putea sa stau cu update-ul in stand by dar in momentul cand apare vreun update de win ( cum a fost asta cummulatives) se pare ca trebuie sa instalez si driverul pe care il vrea Win.

#44
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Lucruri care au influențat fps la mine tot pe o placă amd: windows preview și orice driver până la 15.7 făcea ca jocurile să meargă execrabil, windows final cu 15.7 - ceva îmbunătățiri dar tot nu funcționau jocurile ca pe windows 8.1, driverul 15.7.1 - îmbunătățiri drastice dar tot era ceva care ducea la freeze-uri sau scăderi de fps mai ales în Gta V. Am rezolvat cu o versiune mai veche a lui Intel Rapid Storage Tehnology și cu dezactivarea OneDrive. Acum merg jocurile cum trebuie.

Edited by gerbil, 08 August 2015 - 12:44.


#45
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

View Post_-_, on 08 august 2015 - 08:51, said:

Probabil ca atunci cand ai dezinstalat driverul nu ai bifat si optiunea ca acesta sa fie sters de pe disk.

Asa cum am mai spus si la alt topic: in acest moment driverele mai vechi (de exemplu pentru Windows 8) sunt de obicei mai bune decat cele mai noi (pentru Windows 8.1) daca lipsesc drivere dedicate pentru Windows 10.
Daca aveti probleme cu versiunile cele mai noi ale driverelor, atunci incercati versiuni mai vechi pana cand gasiti unul care functioneaza corect, avand grija sa eliminati inclusiv fisierele instalate pentru driverele mai noi. Dupa dezactivarea update-urilor prin metoda de mai sus ar trebui sa nu se mai instaleze automat driverele mai recente.
Deci, tocmai ce am experimentat chestia asta cu driver-ul video (vedeți aici)!Posted Image L-am văzut astăzi la update-uri disponibile, am mai verificat atunci setările din Windows Update și da, nu erau (și nici nu sunt) permise update-urile la driver-e, și totuși l-a făcut acum câteva minute...! WTF???Posted Image

P.S. Da, uninstall-ul a fost făcut cu ștergerea fișierului!

Edited by crislacor, 09 August 2015 - 22:05.


#46
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca in Registry Editor este creata in calea
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\Auto Update

o noua cheie de tip "DWORD (32-bit)" cu numele "AUOptions" pentru care se alege valoarea "2" oare va fi ignorata?

Attached File  AUOptions.PNG   72.75K   44 downloads

Valorile pentru AUOptions (DWORD) sunt:
1 = Never check for updates
2 = Check for updates but let me choose whether to download and install them
3 = Download updates but let me choose whether to install them
4 = Install updates automatically

Eu am setat-o si o sa verific la urmatorul set de update-uri daca se schimba ceva...

Am avut si eu ceva peripetii cu un driver buclucas la o tableta cu Windows 8.1, asa ca te inteleg: http://forum.softped.../#entry13986812

#47
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Ceva similar exista si in Group Policy dar acolo e optiuna 5 parca.
Am activat-o de test dar nu s-a intamplat nimic - pe ecran aparea tot Automatic parca. Celeallte optiuni se schimbau.

Vedem in septembrie ce se intampla.

#48
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am testat pe tableta. Cheia respectiva nu are efect...

View Posteiffel, on 10 august 2015 - 08:05, said:

Ceva similar exista si in Group Policy dar acolo e optiuna 5 parca.
Am activat-o de test dar nu s-a intamplat nimic - pe ecran aparea tot Automatic parca. Celeallte optiuni se schimbau.

Te referi la Administrative Templates > Windows Components > Windows Update din Group Policy Editor ("gpedit.msc")?
Aparent nu este suportat Windows 10...

Attached File  WAgpe.png   675.41K   40 downloads

#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Acolo. E suportat - il pui pe Enabled si dai ce valori vrei dupa care dai sa caute dupa update-uri si se schimba.

E una din metodele din lista pusa in Tips & Tricks.

#50
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pe tableta am Windows Home si nu ma ajuta...
Pe PC prefer sa isi faca automat update-urile.

#51
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Mda, înseamnă că trebuie să așteptăm septembrie, luni...Posted Image

#52
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View Postalex_bv2001, on 28 iulie 2015 - 23:25, said:

E adevarat. Windows 10 Pro permite asta.

Eu nu am gasit pe Pro optiune de dezactivare. Bine nu vreau dezactivare ci instalare manuala cum am la 8

#53
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Post_-_, on 10 august 2015 - 07:40, said:

Daca in Registry Editor este creata in calea
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\Auto Update

o noua cheie de tip "DWORD (32-bit)" cu numele "AUOptions" pentru care se alege valoarea "2" oare va fi ignorata?

Attachment AUOptions.PNG

Valorile pentru AUOptions (DWORD) sunt:
1 = Never check for updates
2 = Check for updates but let me choose whether to download and install them
3 = Download updates but let me choose whether to install them
4 = Install updates automatically

Eu am setat-o si o sa verific la urmatorul set de update-uri daca se schimba ceva...

Am avut si eu ceva peripetii cu un driver buclucas la o tableta cu Windows 8.1, asa ca te inteleg: http://forum.softped.../#entry13986812

La mine nu functioneaza, bine a functionat 1 data parca metoda nr 2.
M-a intrebat daca sa descarce si sa instaleze, as fi vrut eu sa am posibilitatea sa bifez ce anume sa instalez dar na nu se putea.
Apoi la alt update m-am trezit ca imi cere restart ca si-a facut update fara sa anunte si azi in timp ce baeau cafeaua si mai bunonez pe net tot asa

#54
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Scrisesem mai jos ca nu are efect acea modificare:

View Post_-_, on 10 august 2015 - 08:40, said:

Am testat pe tableta. Cheia respectiva nu are efect...


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate