Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dezactivarea update-urilor in Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#199
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postfoxbat, on 13 februarie 2021 - 22:31, said:

[...] ne expui pe toti cu asta.
La ce te expui? vezi ca vine putin si te ataca daca nu-l actualizezi la zi, eu am avut probleme cu telefonul unde totul e testat inainte

Edited by Ravy, 15 February 2021 - 13:09.
limbaj


#200
vladionut2013

vladionut2013

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2020

View Postdan_slack, on 28 iulie 2015 - 23:10, said:

Deoarece se dezbate problema dezactivarii update-urilor pe la mai multe topicuri atat din cadrul ariei de fata cat si la topicul Windows 10 Tips & Tricks din aria alaturata, am pinnuit acest topic in vederea concentrarii dezbaterilor pe aceasta tema intr-un singur loc. Deci, de acum inainte vom discuta doar aici despre aceasta problema.
dar updaturile astea mananca netul tare de tot. singura solutie este sa dai pe setari, check for updates, advanced options, pause updates until: cea mai departe data Posted Image

sau, singura solutie este sa te duci pe windows 7 dar... nu ai toate functiile. Posted Image

Edited by Ravy, 21 February 2021 - 00:00.


#201
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 28.09.2008
Daca ai un w10 stabil si merge ok nu are sens sa lasi sa faca actualizarile in mod automat.
Eu deja regret ca m-am apucat sa fac update de bios la placa de baza care nu aduce decat imbunatatiri securitate si viteze mai mici pt procesor.
Pe un laptop cu xp folosit pt browsing mai bine de un an nu am antivirus si 0 virusi. Ulterior am instalat temporar un antivirus si nu a gasit nimic.
Astea sunt abureli ca sa ne faca sa cumparam cat mai rapid un alt pc. Chipurile cel existent nu mai face fata si se misca lent. Deja s-a exagerat pe partea de securitate unde un antivirus cu firewall, cu spyware,...... rupe la resurse consumate.


#202
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postmariusixy, on 21 februarie 2021 - 10:54, said:

Daca ai un w10 stabil si merge ok nu are sens sa lasi sa faca actualizarile in mod automat.
Pana și producatorii, recomanda sa nu faci update de bios, poate doar când ai probleme și nu merge cum trebuie, laptop-ul/PC-ul.

Edited by Ravy, 21 February 2021 - 13:47.


#203
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Protect your PC from potentially unwanted applications

Dintre observatii: "Dezvoltatorii observă că aplicațiile potențial nedorite nu sunt rău intenționate, dar sunt produse care nu trebuie instalate. Acestea includ clienți publicitari, clienți torrent, mineri, sisteme de optimizare a sistemului de operare sau doar software care are o reputație proastă."

"Windows Defender Antivirus, care vine împreună cu platforma software Windows 10, va bloca implicit instalarea aplicațiilor potențial nedorite (PUA). Protecția PUA va fi activată automat pe Windows 10 din august 2021."

Initial a fost introdusa ca neactivata, din august va fi introdusa ca activata, cu posibilitatea de a fi manual dezacticata, si nu-i exclus sa urmeze solutia fara posibilitate de dezactivare (eventual in windows 11).

#204
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Si legatura dintre PUA si updateuri care e?!

#205
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Cum se introduc modificarile? Nu prin update-uri?

#206
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ok, am sa incerc sa scriu mai altfel: legatura dintre PUA si dezactivarea updateurilor?

#207
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Un motiv in plus pentru a incerca dezactivarea updateurilor.

Iar daca moderatorul considera ca este un alt thread mai potrivit pentru povestea asta, eu n-am nimic impotriva sa mute postul/posturile acolo. Eu n-am gasit altul. E OK?

#208
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Desi amin update-urile cit se poate de mult, acele ultime generatoare de "Print Nightmare" (KB5005565 pe "server" si KB5006670 pe "client") se autoinstaleaza. Iar dezinstalare, iar restart...

#209
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 28.09.2008
Era un topic pe forum cu mai multe variante pt dezactivare updateuri.
Am instalat w10 pro 21h2 si am ales varianta Dezactivare Windows update din “Group Policy Editor”.
Nu a mers.
Dupa un timp tot s-au instalat toate actualizarile.

#210
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 13.01.2023
Windows 10 chiar si 22H2 merge superb cu toate updateurile la zi, de ce ai vrea sa le opresti ? S-a terminat era Windows 7.

#211
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 28.09.2008
Il am instalat pe un sistem cu procesor core 2 duo E7200, ddr2 8 gb.
Chestia tare e ca am avut anteror w8.1 ultima vers si aveam problema cu placa video gt730. Se dadea aleator refresh la ecran si ingheta imaginea pt cateva secunde.
Am instalat n vers de drivere, inclusiv ultima vers si degeaba.
Ei bine am scapat de problema asta suparatoare cu w10 21H2.
E optimizat la maxim dar sumt momente cand se duce procesorul spre 80% cand e mai multa activitate.
Da confirm e mai ok w10 decat w8.1 chiar daca se instaleaza pe sisteme de generatie veche cu ddr2.


#212
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postmariusixy, on 14 ianuarie 2023 - 21:17, said:

Era un topic pe forum cu mai multe variante pt dezactivare updateuri.
Am instalat w10 pro 21h2 si am ales varianta Dezactivare Windows update din “Group Policy Editor”.
Nu a mers.
Dupa un timp tot s-au instalat toate actualizarile.
Descarca asta si gata,ce ai dat hide hide ramane
https://www.repairwi...-in-windows-10/

#213
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Chiar voiam sa intreb ce sa fac sa nu mai incerce sa descarce Win 11. Cu unealta asta, se pare ca s-a rezolvat. :)

#214
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 06.02.2022

View Postrotarumarius, on 12 decembrie 2019 - 20:58, said:

Îl oprești din registri definitiv.

Rezolvat pana dupa anul 2100.....

View Postbluke424, on 27 februarie 2020 - 19:35, said:

vă complicați cu tot felul de programe inutile, multe dintre ele pot face și lucruri de care nu ești conștient, unele metode nu funcționează pe unele ediții (ex. gpedit pe Home), altele se restaurează automat când te aștepți mai puțin șamd.

cel mai eficient e să pui update-urile pe pauză și să modifici termenul de 35 de zile cu câte zile vrei. eu am setat calculatoarele pe care le configurez la 365 de zile. trebuie doar să adăugați o intrare în regiștri, durează 1 minut. aveți tutorial aici.

v-am atașat și un reg file cu amânare pentru 365 de zile, pentru puturoșii care nu vor să citească tutoriale.

Foarte util si se rezolva rapid in 2 minute max.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate