Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sofer camion 40T+

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ginoxxx

ginoxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.06.2008
Buna seara.
Am tot stat sa ma gandesc daca sa emigrez  in Canada sau nu, alternativa ar fi UK.
As prefera Canada pentru ca e mai departe de România. Ce sanse am eu cu o diploma de bac si un permis de conducere, sofer profesionist la aprobarea unei vize de 2 ani si mai apoi de rezidenta permanenta?
Am 31 de ani, cu o conditie fizica normala, fara boli cronice, engleză foarte bine, franceză mediu.  
Sotia este inginer in mediu, nepracticanta a meseriei. 27 de ani, de asemenea fara boli cronice, engleza bine, franceza începător
Am înțeles ca daca ai o oferta de la un angajator e mult mai ușor, dar nu cunosc nici un angajator in canada :D
Planul ar fi sa merg eu prima dată si apoi sa vină și sotia după 6 luni.
Astept pareri si sfaturi, mulțumesc.
PS:daca aveti cunoștințe  despre firme ce ofera contract si inlesnesc imigrarea v-as fi recunoscator daca mi-ati spune si mie ca sa pot lua legatura cu dânșii.
Mulțumesc

#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007
Ai bani sa te duci in Canada?

#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
nu ai nici o sansa , in Canada nu primesc decit oameni bazati cu finante serioase sau omeni cu inalta calificare

#4
ginoxxx

ginoxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.06.2008
Ce insemna "ai bani sa te duci în canada"?
10000 de euro imi ajung mie si sotiei?
Ciine, daca nu esti pe subiect si nu ai sa imi dai un raspuns concret ti-as multumii sa iti tii parerile pentru tine. Nu ma intereseaza pareri si presupuneri, lucruri concrete vreau, ca sa stiu daca ma apuc de acte sau nu.

Edited by ginoxxx, 27 July 2015 - 09:59.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 ginoxxx, on 26 iulie 2015 - 23:50, said:

...
Vezi ca problema a fost dezbatuta pe mai multe topicuri de pe acest sub-forum, citeste ce e scris acolo si revino apoi cu nelamuririle.

#6
ginoxxx

ginoxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.06.2008
N-am găsit nimic pe subiecrul meu, adică  strict pentru mine ca si sofer. Doar spam mult. Poate nu am stiut eu sa caut.  Daca ai vazut tu ceva concret da-mi si mie linkul, mulțumesc.

Edited by ginoxxx, 27 July 2015 - 13:55.


#7
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
1. canada este practic in recesiune
2. in ultimii ani s-a mai mutat balanta catre oameni cu meserii, nu numai cu studii superioare
3. se poate ajunge in canada pt a putea muncii:
-contract de munca (te aduce o firma din canada caci are nevoie de tine); cat timp esti pe contract poti sa aplici din interiorul canadei pt imigrare
sau
-imigrare pe puncte.

cea mai absolut autorizata sursa este

http://www.cic.gc.ca/english/

smekeri sunt multi si in canada care pot sa iti promita multe sau sa te induca in eroare.

bafta daca asta vrei.
dar europa ?

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 ginoxxx, on 27 iulie 2015 - 13:53, said:

...
Incepe de exemplu de aici.

Si ia la purecat tot ce scrie pe situl mentionat de colegul @avenirv, site care a fost dealtfel amintit de nenumarate ori in discutile de pe acest sub-forum

#9
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009
Cauta, cauta.

ex.
http://www.immigrati...hgv-lgv-drivers

O simpla cautare pe net si rezulta zeci de pozitii, dar sunt necesare niste certificari/calificari, care de altfel se pot obtine si dupa.
Vad frecvent panouri cu "Drivers Wanted".

Cat priveste salarizarea, sa nu va inchipuiti ca daca scrie 70.000 pe an chiar vi se da imediat asa slujba. Poate dupa 5, poate dupa 10 ani. Poate numai dupa ce ai camionul tau (ca de obicei). Poate la noroc, daca-i arde tare. Daca esti bun si arati asta, lucrurile se dezvolta rapid.

P.S. Intreaba nevasta daca-i convine sa fii plecat si cate o luna- doua de acasa.

#10
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007

 ginoxxx, on 27 iulie 2015 - 09:57, said:

Ce insemna "ai bani sa te duci în canada"?
10000 de euro imi ajung mie si sotiei?
10.000 de euro te costa numai actele tale.

#11
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Tipiric, on 28 iulie 2015 - 22:41, said:

10.000 de euro te costa numai actele tale.

ce acte sa coste ?
ambasada este baza.
toate firmele de imigrare iti iau banii si fac ceea ce ai face si singur.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 avenirv, on 30 iulie 2015 - 07:35, said:

ce acte sa coste ?
Traduceri, legalizari, apostilari etc
Dar oricum nu costa nici pe departe 10.000, probabil nici 1000.

#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 ginoxxx, on 27 iulie 2015 - 09:57, said:

Ce insemna "ai bani sa te duci în canada"?
10000 de euro imi ajung mie si sotiei?
Ciine, daca nu esti pe subiect si nu ai sa imi dai un raspuns concret ti-as multumii sa iti tii parerile pentru tine. Nu ma intereseaza pareri si presupuneri, lucruri concrete vreau, ca sa stiu daca ma apuc de acte sau nu.
Omule , eu  ti-am dat un sfat prietenesc din postura unuia care am avut viza de emigrare pt canada in buzunar , nu mi-am dat cu parerea  stiu ce vorbesc si prin ce am trecut cu aceste acte.
Daca nu ai o calificare care e trecuta in cerintele de emigrare , precum si baza financiara necesara ( trebuie sa faci dovada existentei ei, nu pe vorbe) nu ai ce cauta acolo . Cheltuiala cu actele nu e deloc mica , si iti zic din start ca trebuie sa ai nervii tari si sa stii la ce te astepti.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 ciine, on 02 august 2015 - 16:46, said:

Cheltuiala cu actele nu e deloc mica
Pai spune acolo, o cifra aproximativa, ca sa stim despre ce vorbim.

#15
srelu

srelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.02.2007
Pentru soferi este de lucru berechet. Cu conditia sa fii acceptat, nu vei avea problem de a gasi de lucru. Insa, acceptatul este o problema dureroasa. Fara studii superioare, sansele de a ajunge in Canada sunt minuscule. Mai multe sanse ar avea sotia (daca reuseste sa faca rost de ceva experienta profesionala).

Vezi aici sistemul de puncte pentru emigrarea in Canada:
http://www.cic.gc.ca...ry/grid-crs.asp

#16
xplaur

xplaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.10.2005
Stii cum a zis prostituata bolnava de sida? Cum ti-o fi norocul! Asa si cu emigrarea! :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate