Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

"Galma" dupa lovitura

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
CerberusK

CerberusK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.07.2015
Salutare,
Acum o saptamana am picat cu bicicleta si mi-a aparut o "galma" pe picior in zona in care am desenat in poza din atasament (sunt multumit ca n-am lovit "bijuteriile familiei" Posted Image ).
Ideea este ca nu e rosu,nu ma doare nici la atingere si nici la mers,nu stiu daca e hematom ca eu n-am mai avut asa ceva pana acum si am inteles ca e posibil sa fie,dar prietenii mei care au avut parte de neplaceri din astea au avut dureri zile bune dupa.
In prima faza,dupa comprese cu apa rece si gheata umflatura disparuse,dar acum 2 zile am mers pe jos si sa cam umflat iar,dar de ieri am dat cu LiotonGel si s-a mai retras din ea circa 30%.
Mentionez ca este tare pe margini,dar moale in "varf" si nu imi cauzeaza dureri decat la atingeri puternice(parca ar fi un soi de lipom caci asa arata si nu ma doare in mod normal),daca apas normal nu simt nimic,doar ca e tare.
Intentionez sa ma duc zilele astea sa ma vada un medic,dar pana atunci vreau sa stiu daca e hematom si daca trebuie sau exista sansa sa ma opereze.....

Attached Files



#2
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Hematom parca inseamna sange adunat intr-un loc. Daca e sange, ar trebui sa aiba culoare rosie la inceput si apoi sa se inchida la culoare.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Gheata si unguent antiinflamator.
Vezi peste trei/patru zile cum este.
Nu cred ca este cazul de operatie.

#4
CerberusK

CerberusK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.07.2015
La mine culoarea este ok,deaia nici nu m-am dus la spital pentru ca nu e rosu si nu cauzeaza dureri (ma duceam la spital pentru o vanataie,ce-i drept pe tot piciorul si o galma care nu acuza dureri doar la apasari mai intense).Imi era sa nu fie ceva mai grav pentru ca e usor tare pe la "margini" sa zic asa....insa sper sa fie ok :)
Oricum iti multumesc de raspuns ;)

 crisstonne, on 25 iulie 2015 - 23:16, said:

Gheata si unguent antiinflamator.
Vezi peste trei/patru zile cum este.
Nu cred ca este cazul de operatie.
De doua zile aplic gel aniinflamator si rezultatele sunt mult mai ok,gheata facuse galma sa dispara,o sa mai pun iar cam la o ora dupa aplicarea gelului sa vad cum sunt rezultatele peste cateva zile.
Mersi! :D

#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
E posibil ca gâlma aia crescuta sa fie o tumoare maligna care se poate raspândi in corp la alte organe si sa creeze asa-numitele metastaze, de aia e imperativ necesar sa fie indepartata cat mai repede posibil odata ce biopsia iti confirma acest lucru! Nu te juca cu viata!

#6
CerberusK

CerberusK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.07.2015
Ok,dar galma asta e crescuta dupa o lovitura puternica,exista si tumori care apar in astfel de cazuri? :D
Daca aparea de la sine,era motiv de impacientat,dar ma gandesc ca dupa o lovitura asa puternica,e normal sa se umfle :)

#7
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Sazi bland ca nu mori,am avut si eu de destule ori si nu dadeam cu nimic,inclusiv nevasta-mea are acum.
Doare 2-3 zile,se inegreste si trece de la sine.Insa se va vedea inca vreo 2-3 luni.
Ceilalti,nu fi-ti copii de gradinita.Sau sinteti din cei crescuti in bula energetica care nu v-ati urcat veci in copaci si nu ati cazut din corcodus?
Doamne-iarta-ma nu mai dati sfaturi aiurea cu operatii si alea-alea :gheata,ceva crema anitinflamatoare si life goes on.
Daca ai lovitura musculara,asa se intampla.

#8
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Trece. Daca vrei sa dormi linistit, umple contul unui medic care someaza.

#9
CerberusK

CerberusK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.07.2015
Am mai avut lovituri cu gramada cand eram copil caci nu stateam locului :))
Stiam ca nu e nimic prea grav .....dar toata lumea "du-te la spitaaaal...uite ce umflat e...." si alte cele ;))

#10
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
@initiator: trece. Si eu m-am lovit il laterala la abdomen acu vreo luna. Am avut o echimoza urata apoi, la o palpare am sesizat o galma. Acu a disparut si echimoza si galma.

#11
CerberusK

CerberusK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.07.2015

 master_oz, on 26 iulie 2015 - 11:17, said:

@initiator: trece. Si eu m-am lovit il laterala la abdomen acu vreo luna. Am avut o echimoza urata apoi, la o palpare am sesizat o galma. Acu a disparut si echimoza si galma.
Trebuie aa treaca.....deja da semne vizibile ca se retrage :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate