Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Idei pentru padoc caine de talie mare.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015
Buna ziua, am un caine metis de lup, talie mare,si e mai nazdravan. La un moment dat il tineam legat pana a inceput sa scape. Il legam la loc,iar scapa. In fine, acum l-am mutat intr-o imprejmuire din lemn, dar nu il pot tine prea mult acolo. Sunt hotarat sa ii fac un tarc. Va rog sa ma ajutati putin:  ce materiale imi trebuie , ce dimensiuni etc. Va multumesc!!!

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
scanduri, plasa de gard  si holsuruburi.

Edited by slai, 24 July 2015 - 18:05.


#3
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

View Postslai, on 24 iulie 2015 - 18:04, said:

scanduri, plasa de gard  si holsuruburi.
nu vreau sa fac din lemn

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Fundatie din beton, stalpi metalici (teava de otel) si plasa de sarma. Gardul trebuie sa aiba si fundatie pe tot perimetrul (nu doar la stalpi), altfel cainele sapa pe sub gard.

Inaltimea gardului (deasupra solului): circa 2m.

Suprafata cat mai mare.

Vezi sa fie si o zona umbrita (un copac ar fi cel mai bine).

#5
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
[ http://frmcanada.com/wp-content/gallery/cck/img_1584.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

View PostDamascus77, on 24 iulie 2015 - 18:16, said:

[ http://frmcanada.com/wp-content/gallery/cck/img_1584.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
te rog sa imi dai detaliile de constructie

#7
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
E ready made, modular, il primesti in cutie- doar il asamblezi. Cantareste in total circa 80 de kg.

Pretul se invarte pe la 1000-1200 de dolari.

Il gasesti pe net, sub denumirea Canine Castle Kennel



Daca vrei sa il construiesti singur, gasesti cu siguranta detalii privind componentele in brosura produsului

Edited by Damascus77, 24 July 2015 - 18:37.


#8
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Prostovanu' meu iese de acolo in juma' de ora, urmand drumul cartitelor.
Obligatoriu beton, altfel se face miner.

#9
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015
Eu ma gandisem la panouri bordurate, dar alea se sudeaza su nu are cine sa mi le sudeze

#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdanvlas, on 24 iulie 2015 - 18:42, said:

Prostovanu' meu iese de acolo in juma' de ora, urmand drumul cartitelor.
Sarma in bot, ca la porci :).

View Postmihai-mihail-10, on 24 iulie 2015 - 19:29, said:

Eu ma gandisem la panouri bordurate, dar alea se sudeaza su nu are cine sa mi le sudeze
Ca e si greu sa cauti in anunturi pe cineva priceput la sudura.

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Da o cautare pe google pentru padoc caine si da pe imagini. Sunt zeci de modele. Obligatorie insa e montarea unei placi de beton sau macar o bordura


#12
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Salut, vreau sa fac un tarc pt un caine lup. Nu stiu insa daca plasa bordurata rezista sau ar trebui sa folosesc plasa sudata de 6mm? O opinie a cuiva care are deja experienta, ar fi bine-venita. Multumesc.

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
beton pe jos ca sa puteti spala cu furtunul

#14
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

View Postgeekos, on 28 iulie 2015 - 14:02, said:

Salut, vreau sa fac un tarc pt un caine lup. Nu stiu insa daca plasa bordurata rezista sau ar trebui sa folosesc plasa sudata de 6mm? O opinie a cuiva care are deja experienta, ar fi bine-venita. Multumesc.
rezista

#15
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015
Imi poate spune cineva lista cu toate materialele necesare unui padoc din panouri bordurate zincate? Vreau sa ma apuc de treaba!

#16
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Eu am trecut prin constructia unui padoc pt caine gigant:
- padocul nu trebuie sa fie patrat, cu cat are suprafata mai mare cu atat mai bine;
- e bine facut la umbra unui copac, chiar daca va fi acoperit;
- bordura de beton pe margine, stalpi metalici;
- teava de 1/2inch (pe post de lanti intre tevi);
- plasa bordurata, inaltime 2m, (are niste "umflaturi" pe ea , iar teava de de 1/2inch  se va suda pe tevi raportat la aceste "umflaturi"- va arata foarte bine si va intari extraordinar gardul);
- podina din lemn NEAPARAT, usor inclinata.Betonul se spala repede dar cainele va avea de suferit GRAV!!!Decat pe beton mai bine il lasi pe pamant. Si podina se poate spala repede, dezinfectata cu clor saptamanal.
- materiale pentru acoperis;

Edited by ascu, 03 October 2015 - 09:25.


#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
De ce va avea cainele de suferit? Eu ii tin liberi prin curte unde am pavele si se simt excelent. Fiecare are cotetul lui, cu pereti dubli si izolatie de polistiren.  Cred ca te referi la cainii de talie gigant care fac bataturi si rosaturi la coate dar majoritatea cainilor nu trec de 35-40kg .

#18
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Parerile sunt impartite vis-a-vis de acest aspect. Fiecare cu avantaje si dezavantaje. Unii agreeaza betonul , altii lemnul, altii pietrisul, unii combinatii ale celor mentionate.  Eu inainte de a bate podina am avut pietris (vreo 4luni) cu granulatie de cca 10-15mm. Pot sa spun ca acolo unde facea pipi cainele era o duhoare ingrozitoare. Greu de curatat de fecale.Betonul tine rece tot timpul anului; iarna este un dezastru sa stea pe el. Articulatiile , ligamentele  (sistemul osos mai ales in cazul puilor in crestere) vor avea de suferit. Asta este marea problema. Sunt rase la care cresterea/osificarea se termina dupa varsta de doi ani,chiar aproape de 3ani, cu crestere accentuata in primul an.Faptul ca betonul se macina de la urina si ca va mirosi (orice material va mirosi a urina chiar daca se va igieniza frecvent), ca praful macinat ii afecteaza pernitele, ca fiind o suprafata dura,aspra,ca vor aparea bataturi- le trec la dezavantaje minore...
Asa cum am mai spus, toate materialele care pot fi folosite  au dezavantaje si avantaje. Din punctul meu de vedere, dintre toate cele enumerate, betonul are cel mai mare dezavantaj.

Edited by ascu, 04 October 2015 - 09:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate