Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ruta Timisoara- Mamaia recomandare

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Daca ai bilete de tren deja de ce se mai discuta subiectul ?

#38
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Pentru ca pot renunta la ele cu pana la 12 ore inaintea calatoriei, iar mai multe motive au fost discutate anterior.

#39
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

View Postadrian_r5, on 05 august 2015 - 10:57, said:

Ce motive ar avea sa ocoleasca pe la Brasov si Buzau ?

Pai cum spuneam, zona putin mai racoroasa, peisaj ceva mai interesant(poate se si viziteaza ceva din moment ce traversezi cam toata tara). Se zicea ceva de plecat dupa zi de munca, deci presupun ca e vorba de vineri sau sambata, asa ca foarte probabil autostrada va fi plina de lume care merge la mare pentru weekend. In aceasta situatie, s-ar putea ca varianta E60-Harsova sa nu fie o idee rea.

Subscriu la ideea lui adipelcz cu plecatul imediat dupa ziua de munca. E foarte obositor, plus condus noaptea, si daca nu ma insel initiatorul e si incepator(cred ca cerea sfaturi legat de un drum catre Baile Felix acum ceva zile). Sfatul meu, daca e vb de plecat dupa ziua de munca, sa se plece in jur de 5 dupa-amiaza si sa se innopteze pe langa Sibiu la o pensiune. A doua zi plecat de dimineata, si in timpul "recuperat" mai bine vezi un Transfagarasan, un Bran(cu ocolurile de rigoare), Vulcani Noroiosi. Pauzele astea sunt binevenite de la monotonia unei zile pline de condus, si totodata in varianta asta se imparte practic drumul in doua si e mai usor de digerat pentru un incepator.

#40
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Si in cele mai aglomerate zile pe autostrada tot se merge inzecit mai repede decat pe orice drum din Romania

#41
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Te-ai gandit ca poate pentru un incepator stresul de a conduce pe o autostrada foarte aglomerata(in care tot timpul vei da de bizoni care circula cu viteze mult peste limita legala, plus ca la noi nu prea se stie cum se merge corect pe autostrada - nu o data am vazut situatii in care se opreste pe banda de accelerare pentru a da prioritate celor de pe prima banda, si se intra pe prima banda cu plecare de pe loc) e mult mai mare decat stresul de a conduce pe un drum european relativ lejer ca si trafic?

#42
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
In primul rand omul nu cred ca e incepator.

In al doilea rand nu o sa fie niciodata mai stresant sa tii volanul drept pe autostrada fata de un drum national/european unde trebuie sa faci depasiri , se circula pe o banda, se trece prin localitati, apar animale, exista serpentine samd ....

sa nu mai zic ca daca vorbim de un incepator de ce i ai recomanda un drum mai lung si de durata multa mai mare

#43
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Atenție pentru cei ce vin dinspre Hârșova. Se lucrează la drum între Lumina și Ovidiu, inclusiv pe podul peste Canalul Midia Năvodari. Sensul giratoriu de la ieșirea din Lumina era blocat, am pierdut vreo jumătate de oră ca să trec de el. Apoi am mers în treapta întâi și a două până am putut să intru pe A4 (mers în urma tirurilor care abia se încadrau pe drum și evitau denivelările).

#44
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Sunt semi-incepator ca sa zic asa. Insa pana la urma, cum nu am reusit nici sa iau alta masina, vom merge cu trenul. Am decis sa nu plec la un drum asa lung, dupa o zi de munca, chiar si cu multe pauze, intr-o masina de 20 de ani, fara nici o dotare, in special fara AC, si cu un copil. Multumesc de pareri. Voi tine cont de ele la urmatoarea mare plecare. Poate pana atunci schimb si masina.

#45
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Pana la urma s-ar putea sa-mi iau masina azi. Daca se intampla, am o dilema: la Bucuresti, pe unde e mai bine? Centura nord, centura sud sau direct prin Bucuresti? Am auzit pareri proaste despre toate variantele astea. M-am mai gandit la una: Sibiu - Pitesti - Ploiesti, apoi autostrada pana la bucuresti, si o bucatica de centura pana la A2. Ar fi ok varianta asta ca sa fie evitat Bucurestiul maxim posibil?

#46
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Pitesti - Ploiesti pierzi enorm de mult timp pe niste sosele praf cand poti folosi autostrata Pitesti Bucuresti.

Depinde la ce ora ajungi in Bucuresti, daca e noapte direct prin oras, daca vrei centura alegea pe cea de Nord , mare parte din ea e cu 2 benzi

#47
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Ca semi-incepator, te sfătuiesc să eviți Bucureștiul. Și Valea Oltului îți poate ridica probleme. Intre Râmnicu Vâlcea și Pitești atenție pe Dealul Negru.
Pe autostradă cred că e mai bine pentru tine, cealaltă variantă, prin Ploiești te duce oricum pe autostradă până în Găești, apoi prin Târgoviște și abia apoi Ploiești.
Care a fost cel mai lung drum parcurs de tine? Să nu-ți supraestimezi puterile și să te ajungă oboseala.

#48
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Cel mai lung pana acum TM-Baile Felix si retur. A fost ok. A picat din nou varianta cu masina oricum, si de data asta chiar e definitiv, mergem cu trenul

#49
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Ok, e perfect așa. Scuze că nu te-am recunoscut, cred că te-am sfătuit și pe celălalt topic. Ca idee: încearcă să conduci mai mult dar progresiv... În România, un drum peste 800 km într-o zi este foarte solicitant.

#50
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Nu-i bai, stai linistit. Am vorbit si pe celalalt topic, da. Intr-adevar, mai bine mai sigur decat mai stresat. Daca era sa luam masina care era pe teava era ok, dar asa nu mai are rost.

#51
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
La bucuresti pe centura de N este cel mai ok,cobori de pe A1 pe dreapta si faci stanga imediat sub pod .
Eu zic ca e mai lejer pe Craiova fata de V.Oltului,mai ales daca nu esti obisnuit cu traficul intens.
Mie asta mi se pare cel mai scurt drum de ajuns la TM de la CT,(in general in ~8 ore ,mers doar noaptea) .

#52
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postyonut_a, on 07 august 2015 - 14:32, said:

Pitesti - Ploiesti pierzi enorm de mult timp pe niste sosele praf cand poti folosi autostrata Pitesti Bucuresti.

Depinde la ce ora ajungi in Bucuresti, daca e noapte direct prin oras, daca vrei centura alegea pe cea de Nord , mare parte din ea e cu 2 benzi

Mdea, si dupa ce se termina alea 2 benzi si pana la A2 vreo 15 km e cel mai nasol drum comunal plin  de gropi si denivelari. Am prins acu' o luna, voiau sa mai acopere din cratere si le largisera(cum se face in Romania, intai largesti groapa si dupa o saptamana o asfaltezi) , HORROR nu altceva. LE-or fi astupat intre timp, dar tot sunt denivelari in draci.
Deci nu mai sfatuiti lumea aiurea daca nu stiti bine, si eu am intrebat pe SP inainte sa merg pe acolo si mi s-a zis ca-i ok.

Edited by ipopovici11, 07 August 2015 - 19:45.


#53
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Stie cineva cum se prezinta centura Bucuresti?
Care e cea mai buna varianta: Sud, Nord sau prin Bucuresti?

Aceeasi problema ca si initiatorul, doar ca la un an distanta. Posted Image

#54
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Daca ajungi suficient de devreme in Buc. o poti lua prin oras. Prin suficient de devreme inteleg max 7 dimineata. Altfel te prinde ora de varf exact in centru.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate