Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ruta Timisoara- Mamaia recomandare

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Eu am mers acum o lunã cu vagon de dormit și N-AM avut aer condiționat: tren IR, ruta Iasi-timisoara.

#20
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
La tren lipsa aerului conditionat n-ar fi mare problema, mai ales ca se merge noaptea. Principala problema la tren ar fi ca nu pot lua multe bagaje.

#21
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
2 trolere nu sunt suficiente ? + dezavantaj la tren ca faci cu vreo 4 ore mai mult decat cu masina

#22
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Cand ai copil, nu sunt suficiente 2 trollere/genti. Am fost 2 zile la Baile Felix si n-au ajuns doar doua. Acolo am mers intr-adevar cu masina, ca e mai aproape.

#23
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
in topicul asta era vorba de alegerea rutei nu a mijlocului de transport. revening ontopic am plecat pe la sibiu, plecare la ora 07:10 sosire in 16:20 (prin bucuresti). la intoarcere plecare luni 12:00 sosire 00:45.  doua ore jumate doar pe rahatul ala de centura de nord.

@ronnel: daca tot vrei un sfat iti spun ca la intoarcere am fost doua familii. eu cu climatonic iar prietenii mei cu o masina fara climatizare. i-a luat dracul mai ales pe centura cand erau afara 33 de grade.

#24
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Posttsunnami, on 24 iulie 2015 - 15:23, said:

Mergi noaptea, treci prin Bucuresti cel tarziu la 5AM si totul o sa fie de vis

Cum sa dai sfat sa mearga noaptea? Nu e mai bine ziua, vezi mai bine drumul? In Bucuresti e parfum acum vara si mai ales sambata/duminica, daca mai si stii pe unde s-o iei in 20 minute ai traversat.

View Postronell, on 04 august 2015 - 12:57, said:

Urgent: Am sa merg si eu la Constanta, din Timisoara, insa am o mare dilema, care trebuie s-o rezolv rapid: nu stiu ce sa aleg intre tren, sau masina fara aer conditionat. Pt noi adultii n-ar fi mare problema, insa va fi la bord si un copil. Avantaj tren: lejer, vagon de dormit, traseu direct. Avantaj masina: bagaje multe. Dezavantaj tren: bagaje putine, bataie de cap. Dezavantaj masina: oboseala, drum lung, fara aer conditionat, masina veche. Nu stiu ce sa fac, si tre sa ma hotarasc rapid.

Exclus masina fara AC pe caldurile astea! Cate bagaje vreti sa luati fratilor de nu incap in tren si incap in portbagajul unei masini?
Ce bataie de cap sa fie in tren?
Ptr distante asa lungi, nu se preteaza masina, mai ales fara AC. Daca e sa vorbim si de siguranta circulatiei, trenul e sfant, gandeste-te cati nebuni poti intalni in atatia km de drum cu masina, mai ales ca ai si copilul.

View Postyonut_a, on 04 august 2015 - 13:17, said:

2 trolere nu sunt suficiente ? + dezavantaj la tren ca faci cu vreo 4 ore mai mult decat cu masina

Da, dar nu-i oboseala atentiei la trafic ptr sofer. Unde mai pui fiertul in suc propriu al tuturor pasagerilor in masina fara AC?
Nu m-as duc nici 1 km cu masina fara AC pe caldurile astea, daramite 600 cat e aici...omg!
Ce masina-i aia, frate, ca pana si loganurile prapadite au AC?
Daca e as veche poate mai ramaneti si prin pana, mai ales pe caldurile astea.
LAsati-o in parcare ca sta bine, prin septembrie mai urcati in ea.

View PostBogdansv1, on 24 iulie 2015 - 17:25, said:

Varianta prin Craiova este mai scurta in ceea ce priveste kilometrii dar nu cred ca e mai rapida DAR (marele DAR) este traficul pe Valea Oltului. Eu m-as risca prin Sibiu, stiu ca intre Craiova si Pitesti sunt multe radare. Fiind weekend, Dealul Negru nu cred ca e aglomerat.
Ce recomand in ambele variante: mergi pe partea de nord a centurii Bucurestiului pentru ca e mult mai buna decat partea sudica.

Centura e naspa,indiferent pe unde, gandeste-te ca ocolitul pe centura ptr a trece de pe A1 pe A2 inseamna un traseu de 1,5 ori mai lung decat direct scurt prin oras. Si e aglomerata cu tiruri, nu tu depasire, nu tu mai mult de 60-70. Deci nu faci nicio afacere, oricum nu e aglomeratie criminala acum vara sa stai cu orele in trafic in B.
Plus d-asta, daca ocolesti prin nord, ultimii 5-10 km inainte de A2 sunt dezastru, iti blestemi zilele, e drum comunal, nu alta.

Edited by ipopovici11, 04 August 2015 - 20:06.


#25
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postipopovici11, on 04 august 2015 - 20:03, said:

Cum sa dai sfat sa mearga noaptea? Nu e mai bine ziua, vezi mai bine drumul? In Bucuresti e parfum acum vara si mai ales sambata/duminica, daca mai si stii pe unde s-o iei in 20 minute ai traversat.

E interzis sa mergi noaptea?
20min sa traversezi Bucurestiul?

Iti ia usor peste 30 de min de la podul de centura pana in Unirii.
Sau pot eu sa aproximez din America mai bine decat o faci tu in Bucuresti?

#26
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Depinde cand si cum pleci, cum e vremea. Stiu ca m-am uitat putin pe net la vreme(eu plec sambata in concediu, tot din Timisoara si ajung si la mare, cu ceva ocol ca vizitam si altceva pe drum), si de weekendul asta pare sa se racoreasca(temperaturi de max. 27-28 grade), in acest caz AC nu-l consider o necesitate. Ca si confort, intotdeauna am preferat masina pentru ca te poti opri unde vrei, poti sa mai vizitezi ceva si pe drum(asta daca pentru sofer, nu e o corvoada condusul pe distante de genul acesta).

Totodata, poti sa mergi pe traseul Timisoara-Deva-Sibiu-Brasov-Buzau-Constanta(sunt 40 km in plus fata de traseul clasic Timisoara-Deva-Sibiu-Rm Valcea-Bucuresti-Constanta) si pana la Buzau e o zona ceva mai racoroasa.

#27
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Pana in 89, trebuia benzina doar, nici de masina n-aveai nevoie
Pana prin 2000, masina trebuia sa aiba volan si 4 roti, si se megea si noaptea de bucurie
Pana prin 2005, Loganul era parfum,

Acum daca nu e zi, daca nu e soare, daca ploua, daca e vanticel, daca nu avem bizonica, nu mai mergem cu masina, domne

Imi aduc aminte ca prin 93 pe cand veneam de la mare cu un Fiat 850 tunat (adica ii pusesem alternator de Oltcit in locul dinamului, pompita electrica de spalat parbrizul si dezaburitor spate), la intrarea in Bucuresti i s-a rupt cureaua.
M-am uitat instantaneu si violent in ochii mandrei, care insemna DEZBRACAREA!, i-au dat lacrimile... "Ciorapii astia tocmai i-am luat de la remaiat, acum 2 saptamani!"

Edited by tsunnami, 04 August 2015 - 22:40.


#28
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,646
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdasca, on 04 august 2015 - 22:12, said:

poti sa mergi pe traseul Timisoara-Deva-Sibiu-Brasov-Buzau-Constanta(sunt 40 km in plus fata de traseul clasic Timisoara-Deva-Sibiu-Rm Valcea-Bucuresti-Constanta) si pana la Buzau e o zona ceva mai racoroasa.
Ce motive ar avea sa ocoleasca pe la Brasov si Buzau ?

#29
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008

View Postdasca, on 04 august 2015 - 22:12, said:

Totodata, poti sa mergi pe traseul Timisoara-Deva-Sibiu-Brasov-Buzau-Constanta(sunt 40 km in plus fata de traseul clasic Timisoara-Deva-Sibiu-Rm Valcea-Bucuresti-Constanta) si pana la Buzau e o zona ceva mai racoroasa.

40 km in plus si cateva ore in plus ca rateaza 300 km de autostrada

#30
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Masina e un Opel astra din 96. Buna masina, dar mai mult pt oras. Si cum spuneam, pt noi adultii nu-i problema ca nu-i AC, dar nu vrem sa chinuim copilul. Daca merem cu trenu, va trebui sa fie suficiente 2 genti, 2 rucsace si eventual o gentulica cu chestii care sa le poti accesa rapid, gen apa si ceva scovergi de halit. Nu ma gandisem la varianta cu buzau. ci aia cu sibiu pitesti, mai multa autostrada.

Edited by ronell, 05 August 2015 - 11:19.


#31
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,646
  • Înscris: 23.04.2007

View Postronell, on 05 august 2015 - 11:10, said:

pt noi adultii nu-i problema ca nu-i AC, dar nu vrem sa chinuim copilul.
Pleci pe la h 22 din Timisoara si beneficiezi de racoarea noptii ...

... si evident alegi varianta

View Postronell, on 05 august 2015 - 11:10, said:

aia cu sibiu pitesti, mai multa autostrada.

... nu ocolesti pamintu' pe la Buzau  Posted Image

#32
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Dap. cam asta ar fi solutia daca mergem cu masina. Plecarea seara, mers pe timp de noapte, usurel, ca nu-i graba. Singura chestie e ca drumul va urma dupa o zi de munca, si in principiu o sa fie foarte obositor.

#33
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Posttsunnami, on 04 august 2015 - 20:59, said:

E interzis sa mergi noaptea?
20min sa traversezi Bucurestiul?

Iti ia usor peste 30 de min de la podul de centura pana in Unirii.
Sau pot eu sa aproximez din America mai bine decat o faci tu in Bucuresti?

Duminica vara da, poti sa traversezi in 20, hai 30 minute, daca alegi traseul bine.
Unde am zis ca e interzis sa mergi noaptea? Nu e interzis, ci e mult mai obositor/periculos.

View Postronell, on 05 august 2015 - 11:35, said:

Singura chestie e ca drumul va urma dupa o zi de munca, si in principiu o sa fie foarte obositor.

Parerea mea, sper sa nu dati cu parul, e ca nu se face asa ceva, mai ales cu copilul in masina, adica sa conduci o noapte intreaga dupa o zi de munca.
O noapte de condus ar trebui sa urmeze dupa o zi de...somn, nu de serviciu.

Edited by ipopovici11, 05 August 2015 - 11:58.


#34
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,646
  • Înscris: 23.04.2007

View Postronell, on 05 august 2015 - 11:35, said:

drumul va urma dupa o zi de munca, si in principiu o sa fie foarte obositor.
In conditiile astea - obosit si nedormit - nu recomand sa pleci la drum cu masina !

#35
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
De acord. Multumesc pt opinii. Am sa apelez la a treia varianta, adica ma duc maine sa-mi iau alta masina, cu AC in primul rand, si apoi alte dotari necesare la drum lung. Daca nu iese varianta a treia, o sa merem cu trenul. Biletele sunt luate de mult. Mai era o a patra varianta cu inchirierea unei masini, dar n-am gasit nimic care s-o pot lua in TM, s-o las in CT, apoi invers. Si s-o inchiriez pe atatea zile, ma usuca la pret.

Edited by ronell, 05 August 2015 - 12:30.


#36
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu zic clar ca varianta pe la Sibiu e mai buna pentru Timisoara-Constanta.

NU pleca la drum lung de noapte dupa o zi de munca. E cea mai periculoasa situatie, mai ales daca o sa mergi pe autostrazi.

Sunt 3 factori care se cumuleaza:
- mersul noaptea, in special intre orele 2 si 6 dimineata, cand corpul o sa-si ceara somul e riscant pentru ca atunci se intampla cele mai multe accidente datorate adormitului la volan. Pe locul 2 e intervalul orar 2-4 dupa-masa, cand lumea cu burta plina de la pranz se pune la volan.
- mersul dupa o zi de munca, in conditiile in care pleci deja obosit la drum
- faptul ca mergi pe autostrazi si intervine plictiseala, monotonia.

Toate astea 3 se cumuleaza si riscul sa adormi la volan (cand deja si ceilalti pasageri fac nani) e foarte mare.

Sfatul meu e sa pleci cu 1h inaintea rasaritului soarelui. In felul asta pleci dupa ce ai dormit, iar corpul a trecut prin ciclul normal de somn. Pleci relativ odihnit (chiar daca ai mai fi dormit, te revigorezi dimineata, iar rasaritul soarelui te ajuta sa devii mai alert) si conduci ziua.

Pana la plecare faci dansul ploii si te rogi sa fie innorat sau sa ploua, ca sa nu te coci de cald pe drum :).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate