Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Motorul warp STAR TREK a fost în sfârșit desecretizat /descoperit

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Veste bună pentru toți visătorii, fanii filmelor sf, a anticipației științifice și a tuturor celor care încă nu și-au pierdut speranța.

[ https://d253pvgap36xx8.cloudfront.net/editor_uploads/1277/2015/05/06/NASA_emdrive1_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://blogdetehnolo...rive-star-trek/

https://en.wikipedia...cavity_thruster

https://en.wikipedia...okes_radiometer


[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/28/Radiometer_9965_Nevit.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://sploid.gizmod...ce-t-1614549987


Se pare fie că e vorba despre o descoperire, redescoperire sau o desecretizare!

Este exact aceeași tehnologie de pe UFO naziste care se pare că exista și înaintea naziștilor deoarece

The Crookes radiometer it was invented in 1873 by the chemist Sir William Crookes.

The Crookes radiometer, also known as a light mill, consists of an airtight glass bulb, containing a partial vacuum. Inside are a set of vanes which are mounted on a spindle. The vanes rotate when exposed to light, with faster rotation for more intense light, providing a quantitative measurement of electromagnetic radiation intensity. The reason for the rotation was a cause of much scientific debate in the ten years following the invention of the device,[1][2] but in 1879 the currently accepted explanation for the rotation was published.[3] Today the device is mainly used in physics education as a demonstration of a heat engine run by light energy.

Mai mult, motorul imaginat în Star Trek – cu efect Warp, ar putea fi posibil. Practic NASA a inventat accidental motorul warp, folosind tehnologia EMDrive. Cu o această tehnologie s-ar putea propulsa navele spațiale cu viteze mai mari decât viteza luminii.
Cercetători de la NASA care au postat pe forumul Nasa Spaceflight , susțin că direcționând raze laser în camera de rezonanța EmDrive, au observat că acestea se deplasau cu viteze mai mari decât viteza luminii – ceea ce este de fapt principiul warp din faimosul serial și film SF.
Într-o altă postare se susține că modelul matematic de interferență găsit în EmDrive este similar cu cel din tehnologia Warp.
Nu-mi rămâne decât să vă spun: ”Engage!” :)

Edited by Infinitty, 24 July 2015 - 11:03.


#2
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
A descoperit si NASA ce romanii stiau deja de 20 de ani.

[ http://images2.okr.ro/serve/auctions.v7/2013/may/14/6dc0b85ff1422da4096a0614007a4924-5456186-700_700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ahahaha.

The proposed theories of operation have all been criticized on the grounds they violate the conservation of momentum, a fundamental law of physics, though its proponents assert that it does not.

Cautati un video care sa mearga pentru: "Homer Simpson: Lisa! In this house we obey the laws of thermodynamics"

#4
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
[ https://player.vimeo.com/video/68401939 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,094
  • Înscris: 30.04.2007
"becul" ala cu foitele rotitoare era aproape in oricare laborator de fizica din liceele (chiar si cele industriale) din romania prin anii 80, dar erau deja "vechituri" probabil de prin anii 60-65.

#6
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Deci d'aia dau ăia 1000€ de persoană,la populație.
Vor pleca în spațiu.
Care știți replicile lui Picard(alea unde nu a mai ajuns nimeni),lăsă-ți una aici.
Dar oare unde vor găsi un Picard chel,un Data care râde cu gura până la urechi non-stop.
Sau urmează să se afle mai târziu?
Eu sunt curios din ce vor face nava,că doar nu din lemn.

Edited by ascended, 24 July 2015 - 12:01.


#7
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Caut urgent meditatii pt limba klingoniana Posted Image

#8
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postr_murphy, on 24 iulie 2015 - 11:46, said:

"becul" ala cu foitele rotitoare era aproape in oricare laborator de fizica din liceele (chiar si cele industriale) din romania prin anii 80, dar erau deja "vechituri" probabil de prin anii 60-65.
Eddy,intră pe YouTube,să vezi cum se dau unii mari telekineziști cu chestii d'alea.

#9
soreen2_0

soreen2_0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.03.2012

View Postascended, on 24 iulie 2015 - 12:01, said:

Care știți replicile lui Picard(alea unde nu a mai ajuns nimeni),lăsă-ți una aici.


Capt. Kirk: Space, the final frontier. These are the voyages of the starship Enterprise. Its 5-year mission: to explore strange new worlds, to seek out new life and new civilizations, to boldly go where no man has gone before.

http://www.imdb.com/...t0060028/quotes

Edited by soreen2_0, 24 July 2015 - 12:10.


#10
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
cat costa o nava d'asta? sa imi iau si io una la purtator...daca nu se tine in buzunare si nu face si paine n-are farmec

#11
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Unii pe alt subiect spun ca ne tragem din maimute, asa ca nu avem tehnologii si bani.
Eu cred ca omenirea a mai avut tehnologii mult mai avansate, dar ceva a mers prost.

#12
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
ieri am descoperit o planeta posibil locuibila , astazi putem avea motor warp.
e de bine .
ma uit la copiii mei care se uita noaptea la stele si ma gandesc ca poate copiii lor o sa paseasca incet spre ele.
acum suntem frustrati ca nu se poate ajunge in timpul vietii noastre.
pare imposibil sa cucerim satelitul nostru , Luna, dar sa ne mai gandim la sistemul nostru solar , impanzit de statii spatiale .
tocmai ce a trecut un metorit din platina in valoare de 5400 miliarde de dolari pe langa Pamant.
ganditiva doar daca am iesii din mine si din minerit si am putea sa exploatatm infintul spatiu, iar Pamantul sa-l lasam ca pe o camera  curata.
se poate si nutresc la viitorul pe care il visez.

#13
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Daca ar fi existat o ambitie colosala inca din secolul XIX si oamenii cu bani ar fi investiti mai mult in inginerie si cercetare, cu siguranta tehnologia din serialul Star Trek ar fi existat in anul 2015  Posted Image

#14
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Posttom_1133, on 24 iulie 2015 - 18:54, said:

Daca ar fi existat o ambitie colosala inca din secolul XIX si oamenii cu bani ar fi investiti mai mult in inginerie si cercetare, cu siguranta tehnologia din serialul Star Trek ar fi existat in anul 2015  Posted Image

Nu s-a vrut.
Omenirea a avut tehnologii mult mai avansate ca astea, dar din cauza conflictelor a fost distrusa / ascunsa.
Cei care au acces la tehnologii nu le-au scos pe piata pentru ca:
1. nu aveau oamenii pregatiti sa le fabrice;
2. omenirea inca se tara cu caruta, deci nu se putea sari la OZN;
3. tehnologia si stiinta antica, mai bine o folosim in scop comercial si de dominatie globala.

#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
PLM !!! astia vor sa imbunatateasca o "inventie" [Crookes radiometer] din secolul XIX pentru a realiza motorul warp !
Nu are sens ce am zis mai sus ?!

Quote

Daca ar fi existat o ambitie colosala inca din secolul XIX si oamenii cu bani ar fi investiti mai mult in inginerie si cercetare, cu siguranta tehnologia din serialul Star Trek ar fi existat in anul 2015

@anoniymus, ai vazut prea multe documentare despre Illuminati ?
Eu te sfatuiesc sa o iei mai usor cu astfel de postari, altfel vei fi luat in ridicol.

Daca vrei sa-mi dai mai multe detalii, ai PM  Posted Image

#16
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postanoniymus, on 24 iulie 2015 - 18:59, said:

Nu s-a vrut.
Omenirea a avut tehnologii mult mai avansate ca astea, dar din cauza conflictelor a fost distrusa / ascunsa.
Cei care au acces la tehnologii nu le-au scos pe piata pentru ca:
1. nu aveau oamenii pregatiti sa le fabrice;
2. omenirea inca se tara cu caruta, deci nu se putea sari la OZN;
3. tehnologia si stiinta antica, mai bine o folosim in scop comercial si de dominatie globala.
da gandeste-te ca daca sau folosit in urma si acum nu mai sunt , nu cumva au fost periculoase ?
oare nu sau autodistrus?
poate o minte luminata din acea vreme le-a distrus pentru ca omenirea sa o ia de la inceput.
deci nu trebuie sa mai scormonim dupa trecut in gunoiul trcutului, ci sa privim viitorul ca pe un reset.
trecutul e plin de greseli si erori.
omenirea e pregatita sa sara oricand la ozn , e foarte adaptabil.
uita-te in trecut si vezi oameni in conditi diferite  si au reusit.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postredbotos, on 24 iulie 2015 - 18:29, said:

ieri am descoperit o planeta posibil locuibila , astazi putem avea motor warp.

Ambele sint chestii bombastice. "Posibil locuita" de fapt inseamna ca e intr-o zona unde:

- daca nu are o compozitie iesita din comun (astfel incit sa aibe o gravitatie extrem de mica sau extrem de mare
- daca a avut de unde
- daca nu a avut cine stie ce impacturi fenomenale, activitate geologica, etc

-> atunci exista sansa sa existe apa lichida, macar in anumite zone. Pina la faza cu locuitorii mai este.

Altminteri ca sa punem in perspectiva ce inteleg astia prin "Earth sized" inseamna ca e cam de acelasi ordin de marime. Asa cum 2 e cam acelasi ordin de marime cu 8.
Planeta asta e mai mult decit dublul Pamint+Venus+Luna+Marte+Mercur la un loc.

DESIGUR fiecare detaliu este fenomenal, fiecare lucru pe care il aflam despre univers este binevenit. Doar ca trebuie sa ne pastram o minte limpede daca chiar vrem sa descoperim ceva (ceva ce chiar exista altundeva decit in imaginatia noastra).


View Postredbotos, on 24 iulie 2015 - 18:29, said:

ma uit la copiii mei care se uita noaptea la stele si ma gandesc ca poate copiii lor o sa paseasca incet spre ele.
acum suntem frustrati ca nu se poate ajunge in timpul vietii noastre.

Daca avei un copil mic (dar mic, nici de virsta scolii) cind americanii cu mergeau pe luna (de mai multe ori, de fapt de 3 ori cu masina!) aveai toate motivele sa ii spui ce minuni o sa se intimple in timpul vietii lui. Acum ar mai avea putin si daca s-ar conforma mediei ar ajunge bunic (la ceva sub 50 ani) si ce s-a intimplat intre timp? US a pierdut pina si capabilitatea sa mai puna un om in LEO si depinde de rusi... Dupa ce a pus oameni pe luna, de 1000 de ori mai departe...

View Postredbotos, on 24 iulie 2015 - 19:22, said:

poate o minte luminata din acea vreme le-a distrus pentru ca omenirea sa o ia de la inceput.

Sintem la Stiinta > Stiri din stiinta / Curiozitati. Pentru paranoia exista ajutor de specialitate, nu se face pe forum si in nici un caz aici.

#18
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
dar nu trebuie sa credem ca in sua se poate totul.
eu cred ca europa impeuna cu rusia si china pot influienta era spatiala.
sua se ingoapa in noroiul propriu de inganfati care cred ca o posibila intlnire cu alte civilizatii extratereste , se va intampla strict pe teritoriul lor.
nu e asa .
tot pamantul trebuie sa colaboreze si sa coopereze intr-un institut , o scoala , univesitate , sau ceva in care sa adune toate mintile sclipitoare si sa-si uneasca fortele si resursele pentru un tel.
acela de a cucerii spatiul
nu pamantul.
eu cred ca e posibil totul.
chiar si daca gravitatia e mare sau de ce nu , surprinzator , la fel cu a noastra.
chiar daca e la o distanta asa mare , sigur vom gasii o cale.
trebuie dor sa vrem.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate