Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Live TV pe RaspBerry PI 2?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Salut , deschis acest topic in aceasta arie, intrucat fac referire la Linux , sau sistem bazat pe Linux
daca am postat intr-o arie gresita rog un moderator sa mute, intrucat n-am gasit alta arie adecvata problemei mele...

Deci..

Am un Raspberry PI 2 , intentionez sa-mi iau stick TV tuner care sa stie DVB-T2/C
gen http://blog.palosaar...b-tv-stick.html vreau
sa-l configurez si sa-l deschid in PI pe canalele de cablu este posibil?

Am inteles ca trebuie activat TVheadend-ul in Kodi, folosesc OpenElec find cea mai rapida
distributie linux pentru RPI2 , insa as vrea daca se poate sa configurez tvheadend-ul din Pi
fara o alta masina, nu doresc sa fac streaming de pe PC, sau vice-versa altfel nu vad rostul ,
am vazut tutoriale pe net, dar toate sunt in limba engleza si sunt anumiti termeni pe care
nu-i inteleg.. de exemplu cum mama naibi sa configurez headend-ul , daca in Openelec/kodi n-am browser?!
Serverul banuiesc ca trebuie sa fie activ, daca vreau de pe acelasi dispozitiv sa fac streaming si sa si receptionez?

#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Un ghid si un stick functional
http://www.htpcguide...n-raspberry-pi/

Nu cumpara stickul acela din linkul tau, nu merge cu linux.

Edited by easy90rider, 24 July 2015 - 14:17.


#3
SpargatorulDeVise

SpargatorulDeVise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 03.07.2009

View Posteasy90rider, on 24 iulie 2015 - 14:12, said:

Un ghid si un stick functional
http://www.htpcguide...n-raspberry-pi/

Nu cumpara stickul acela din linkul tau, nu merge cu linux.

Scuze ca raspund la un thread vechi de 4 ani.
Vreau doar sa corectez ca "stickul acela" merge foarte bine sub linux pe kernel de la 4.9.0 in sus. Si recomand libreelec pentru un suport mai bun drivere.
Sunt unii care nu o sa cumpere tv tunerul ala ca .. asa au citit ei pe softpedia ca nu e compatibil...etc..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate