Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ESXi pe HP Proliant Microserver Gen8

- - - - -
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#559
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Eu am trecut de la ESXI la baremetal fara sa ma ating de cele 4 hdd-uri din bay-uri.
Dupa boot, mi-a dat eroare la toate, dar dai un repair din storage manager si se rezolva. Aveam JBOD pe toate, din cate imi aduc aminte.
Eu am avut probleme cu ESXI de cand mi-am pus, in sensul ca imi fluctua transferul rau de tot. Aveam 110MB si dupa 5s catea la 2mb, pe urma crestea iar. Aveam un fel de munti in graficul de transfer.
Odata ce am trecut la baremetal, n-am mai avut nici un fel de problema. Merge impecabil.

Daca va activati beta testingul la syno, puteti sa va faceti masini virtuale in Virtual Machine Manager. La mine functioneaza excelent un linux de vreo 2 luni.

Attached Files


Edited by FallenAngel, 02 January 2018 - 10:11.


#560
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
la care trasnfer te referi? Banuiesc ca la cel in retea. Eu n-am astfel de probleme. M-am asigurat ca am reteauau toata gigabit, ca placile de retea sunt toate cu MTU 9K, inclusiv swwitch-ul virtual din ESXi.
Singura problema la ESXi era transferul pe datastore care este acceptabil daca folosesti driverele vechi hpvsa discutate anterior aici.
Eu am de peste 2 ani combinatia spusa anterior fara probleme
Virtual Machne Manager merge si cu masini x64?

Edited by dcrst755, 03 January 2018 - 22:19.


#561
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Da, transferul de retea era problematic. N-am reusit in 3 ani sa repar problema.
Am incercat cu diverse ESXi-uri, cu XEN, cu alte synology-uri... n-am reusit.
In fine, nu mai conteaza. Se pare ca nu eram asa dependent de masinile virtuale. Aveam nevoie doar de un linux pt diverse aplicatii si atat.
Virtual Machine Manager merge si cu masini x64, da. Linux-ul meu este x64.

#562
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
A incercat cineva ESXi 6.7? Doar cu web client este nasol rau. L-am testat pe un server de la servici.

#563
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Il am eu de vreo 2-3 saptamani; aveam 6.5 si oricum doar web foloseam. Nu am probleme, doar am facut update si totul e ok. Ori a ramas cu vechiul hpvsa ori au facut astia unul nou ok ca nu am sesizat probleme dupa update, dar habar nu am ce versiune este pe server. Nu mai am timp sa le puric ca inainte :)
Si la dsm am ramas la 6.1 desi cred ca e functional si 6.2, efectiv mi-e lene sa stau sa-l aranjez dupa instalare...

#564
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
Bine faci ca ramai la 6.1. Eu cu siguranta raman la acest 6.2 pentru web. Am fost nevoit sa fac astfel din cauza lui PHP7 pentru a upgrada Owncloud. M-a ajutat backup sa-mi ramana multe din setari. In orice caz masina e de doar cateva sute de GB. Grosul datelor il am tot pe DSM5.2 iar in 6.2 am mapari pentru Owncloud si Nextcloud

#565
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
Salut si La Multi Ani!
...am inceput anul bine. se pare ca dupa 4 ani de functinare non-stop un HDD da rateuri. Ceea ce este ciudat este ca doar in log vad asta, prin ILO sau ESXi si chiar XPE in afara de log, totul pare ok.
Cum naibi identific fizic Disk 3?

Attached Files



#566
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Probabil ceva comanda in consola care sa spuna detalii despre fiecare hdd, inclusiv nr de identificare hw; ssh la dsm pt asta, daca o faci din esxi nu cred ca te ajuta cu ceva, ala nu stie care e disk 3 in dsm.
Sau vezi cat ai liber pe fiecare hdd, poate din diferenta dintre ele reiese care e cel cu probleme.

#567
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
Ciudat...de cateva zile nu mai "chitaie* deloc. Vred ca e vorba de primul hdd din bay 0

#568
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
ce bine spuneam eu candva ca e mai stabil si cu mai putine dureri de cap XPenology 5 decat 6. Da, recunoesc ca are mai multe facilitati, dar....M-a mancat undeva sa trec una din MV de productie pe 6.2 acum ceva timp si cum folosesc Photostation pentru upload de poze si video am observat ca nu mai face thumbnail la video. Dupa multe ore petrecute pe internet si multe incercari nu am reusit din cauza acelui SN si MAC despre care trambiteaza si Google si forumurile in materie.
Desi nu folosesc la el Quickconnect ca am NAS-ul original care face asta, aveti vreo metoda buna de a genera un SN si MAC valid pentru a merge conversia video in Photostation? Am incercat o gramada de combinatii fara succes, iar celebrul fisier /usr/syno/etc/codec/activation.conf spune ca SN este invalid, sau ceva de genul

Edited by dcrst755, 01 May 2019 - 17:24.


#569
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
am rezolvat problema de mai sus doar cu modificarea loader-ului cu un SN de la un Synology care nu iese niciodata in internet

pentru cei care vor sa actualizeze iLo la 2.70, il aveti AICI
iar ultimul SPP pentru Microserver Gen8 este din noiembrie 2017 si se afla AICI

Edited by dcrst755, 16 May 2019 - 22:59.


#570
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
scuze....ultimul SPP din 6 noiemb 2017 AICI

#571
AdyMakke

AdyMakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.05.2005

View Postdcrst755, on 16 mai 2019 - 23:21, said:

scuze....ultimul SPP din 6 noiemb 2017 AICI

Accesezi serverul dintr-un domeniu care nu a fost configurat ca fiind de încredere.
Please contact your administrator. If you are an administrator of this instance, configure the "trusted_domains" setting in config/config.php. An example configuration is provided in config/config.sample.php or at the documentation.  

Mai este accesibil share-ul ?

Thnx
Adi

#572
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAdyMakke, on 10 iulie 2019 - 21:57, said:

Accesezi serverul dintr-un domeniu care nu a fost configurat ca fiind de ĂŽncredere.
Please contact your administrator. If you are an administrator of this instance, configure the "trusted_domains" setting in config/config.php. An example configuration is provided in config/config.sample.php or at the documentation.  

Mai este accesibil share-ul ?

Thnx
Adi

da este. probabil ai nimerit in perioada cand isi face automat update la certificatul SSL

EDIT: am verificat. certificatul este ok. Mai mult ca sigur este de la browserul tau la care trebuie sa faci curatire de temporare si cookies. A pastrat vechiul certificat de la pagina.

Edited by dcrst755, 18 July 2019 - 11:52.


#573
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Daca tot am intrat in el pt ilo si fw update, am trecut si eu pe 6.2.2 (ultimul care l-am gasit); vechea masina virtuala era pe 6.2.1. Am pierdut datele de pe 2x2Tb (filme si muzica) in schimb celelate 2 hdd-uri (2x4Tb) nu au avut probleme. Cred ca cele care au pierdut datele erau btrfs, astea mari sunt pe ext4; din pacate tot btrfs am pus si acum pe cele 2 mici, si deja am pus date pe ele, nu stiu daca mai am rabdare sa le trec pe ext4 si pe astea.
Am si f putin spatiu disponibil pe datastore, e un ssd de 120 gb, mai am doar vreo 14 gb liber, ca sa am loc pt noua vm a trebuit sa o sterg complect pe cea veche...
PS: era pe forum la xpenology un ovf dar la mine dadea eroare la import, asa ca am facut vm de la zero, cu instructiunile de pe site.
Ca fapt divers, pe 6.2.1 aveam fiecare hdd (rdm) pe controlerul lui (SCSI), 6.2.2 nu le vede pe scsi, doar sata si toate pe acelasi controler.

#574
yonutm

yonutm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.04.2006
A incercat cineva ESXI v7.0?

#575
AdyMakke

AdyMakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.05.2005
Nope. Eu am ramas pe 6.5. Nu am  niciun motiv de upgrade.

Daca insa mai e cineva interesat sa achizitioneze un hp microserver g8, va rog pm.

Adi

#576
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Mi-au crapat azi toate hdd-urile.... ce e naspa e ca apar ca inutilizabile direct din ilo, nu e problema la esxi sau xpeno; ciudat cum au crapat ele asa toate odata....
Nu cred ca reusesc sa salvez ceva de pe ele, apare cu 0 ca spatiu la array dar la logical apare capacitatea si cat e liber pe ele

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate