Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

ESXi pe HP Proliant Microserver Gen8

- - - - -
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#487
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Web-ui update:
https://labs.vmware....lient#changelog

Version 1.17.0 build 5214684 (Fling 16) - March 17, 2017
Minor features and bugfixes
General
Support for limited-access users. Assign permissions to a user on one or more specific VMs, allowing them to log in an interact with only those VMs. It is no longer necessary to assign host-level read-only permissions to allow limited users to log in.
Address some issues with the PCI devices table showing data in decimal rather than hexadecimal.
Latest localization translations included.
Fix issue where host client settings were not saved server-side with ESXi 5.5.
Update to Angular 1.3.20 to address crash on login issue with Google Chrome.
Fix VIB updater when proxy is used but no username/password is supplied.
Add warning to About dialog if running version differs from installed version (i.e. host client is still cached).
Fix a couple of issues in the startup script that might cause an error when updating the VIB on a live system.
Improvements to Autostart configuration - ability to configure per-VM settings, make the operations more clear.
Fix permissions dialog issue in Safari.
Fix issue when uploading/downloading files that contain special characters.
Improved validation on scheduling affinity field in VM editor.
Optimizations to Navigator when loading object counts.
Fix issue in VM editor in CPU socket-count dropdown when hyperthreading is enabled.
Allow selection of USB 3.0 controller even if guest OS does not support such controllers.
Address navigator object name display issue in Firefox on Linux.
Better error reporting when uploading an OVA fails due to a disk upload failure.
Allow OVF upload if compression=identity.
Fix datastore rename notification.

#488
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Ma scuzați de off-topic, dar as aprecia daca cineva ar putea să-mi spună ce limitări are versiunea gratuită.

#489
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View Postabpostelnicu, on 22 martie 2017 - 06:45, said:

Ma scuzați de off-topic, dar as aprecia daca cineva ar putea să-mi spună ce limitări are versiunea gratuită.
n-are.
pentru folosire"domestica" nici nu simti.
prespun ca nu vorbim de vsphere

#490
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
Apropo. Cei care ati instalat de la zero Esxi 6.5 de unde ati luat serial, ca parca e trial 60 zile?

Edited by dcrst755, 22 March 2017 - 18:51.


#491
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
Fie te inregistrezi si e gratis fie...generezi:)

#492
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014

View Postfoxbat, on 22 martie 2017 - 09:01, said:

n-are.
pentru folosire"domestica" nici nu simti.
prespun ca nu vorbim de vsphere
Poti face passthrough si la o placa video, desigur daca procesorul suporta vtx-d?

#493
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008

View Postfoxbat, on 22 martie 2017 - 19:59, said:

Fie te inregistrezi si e gratis fie...generezi:)
Asa am facut cu esxi 6 cand l-am luat si am avut suport 1 an. Dar acum sunt deja "outsider"

#494
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postabpostelnicu, on 22 martie 2017 - 06:45, said:

Ma scuzați de off-topic, dar as aprecia daca cineva ar putea să-mi spună ce limitări are versiunea gratuită.
Versiunea gratuita ai tot ce iti doresti pentru home user.
Daca vrei virtual swith , administrare cu vcenter sau chestii de protectie atunci platesti varianta pro.

#495
dino

dino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.01.2004
Despre virtual switch nu sunt convins de limitare, eu am reusit la un moment dat sa creez unul cand am instalat o VM  router DD-WRT si aveam nevoie de WAN si LAN..

#496
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdino, on 26 martie 2017 - 07:28, said:

Despre virtual switch nu sunt convins de limitare, eu am reusit la un moment dat sa creez unul cand am instalat o VM  router DD-WRT si aveam nevoie de WAN si LAN..

Corectez, distribuited virtual switch.
In fine, pentru home use are tot ce trebuie.

#497
omihay

omihay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 12.01.2007
salutare,

am intrat si eu in hora cu esxi pe hp microserver gen8 (tare jucaria!!). ultimuul VMWare l-am utilizat acum 10 ani, :)
am instalat esxi 6.5 pe un usb intern (am pus si pe card microSD dar se pare ca merge din cand cand, asa ca am ramas pe usb stick).
am incercat sa instalez xpenology intr-o VM dar intalnesc urmatoarea eroare: "Failed to power on virtual machine Xpeno. Unsupported or invalid disk type 2 for 'scsi0:0'".
am pastrat raid B120 in bios.
nu stiu cum sa trec mai departe. pana acum am pierdut o jumatate de zi citind si gresind.
plese help.

dincolo de asta am nevoie de sfatul celor care stiu: am acum 2X3TB HDD.
cum e mai bine sa creez datastorage-ul? as prefera sa folosesc RAID1 ca si sistem de siguranta. va rog, luminati-ma, nu ma pricep.
vreau sa folosesc masina pentru Xpenology si un Windows (server sau 10).
multumesc.

Edited by omihay, 28 March 2017 - 21:15.


#498
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

View Postomihay, on 28 martie 2017 - 21:14, said:

am instalat esxi 6.5 pe un usb intern (am pus si pe card microSD dar se pare ca merge din cand cand, asa ca am ramas pe usb stick).
Mie-mi merge de pe SD. Da, daca te joci la bootare (bootezi de pe unitate optica virtuala sau altceva) ai sanse ca la urmatorul boot sa nu plece de pe SD, dar in rest e OK.

Quote

am incercat sa instalez xpenology intr-o VM dar intalnesc urmatoarea eroare: "Failed to power on virtual machine Xpeno. Unsupported or invalid disk type 2 for 'scsi0:0'".
Eroarea e de la configurarea masinii virtuale, nu are legatura cu datastore/raid/etc.
Pune VMX-ul aici si poate ii dam de cap.

Quote

am pastrat raid B120 in bios.
dincolo de asta am nevoie de sfatul celor care stiu: am acum 2X3TB HDD.
cum e mai bine sa creez datastorage-ul? as prefera sa folosesc RAID1 ca si sistem de siguranta. va rog, luminati-ma, nu ma pricep.
B120 nu e controller hardware si nu e suportat de ESXi. Asta inseamna ca nu poti face RAID1.
Variantele sunt:
1. 2 datastores, VM-urile cu discuri pe ambele datastore-uri si facut raid (software) in VM
2. O masina (un Linux mic) pe care sa conectezi discurile fizice prin pass-through, sa faci RAID1 software si sa exporti volumul pe nfs/iscsi pt. datastore
3. Controller RAID hardware (eu am folosit si merg foarte bine P410 si P420. Probabil sunt si altele mai ieftine care merg. Atentie sa fie hardware si suportat de ESXi)

#499
omihay

omihay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 12.01.2007
Mulțumesc pentru sfaturi.
Cred ca varianta 1 e cea mai la îndemână.
Trebuie sa fac raid software în fiecare VM bănuiesc.
Cum  e mai  bine? Sa fac datastore la dimensiunea maxima a HDD-urilor?

Edited by omihay, 28 March 2017 - 21:51.


#500
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAlice, on 28 martie 2017 - 21:27, said:



B120 nu e controller hardware si nu e suportat de ESXi. Asta inseamna ca nu poti face RAID1.

Cum poti sa spui ca B120 nu e vazut de esxi? Au asta  folosesc. Dar ca sa atasez discurile rdm am facut raid 0 din fiecare hdd.
Deci poti face raid 1 fara probleme in B120 si il va vedea esxi
Varianta a 2a este sa configurezi ahci dar va "urla^ serverul mai tare in casa.
Avantaj B120 ca ai un cooler la 6% pe cand in ahci se va duce in jur de 20 si ceva .
Si nu stiu cati folosesc 2 datastore. Iar cei care folosesc, ca mine, e unul local in server iar al doilea este iscsi in alta locatie

Edited by dcrst755, 01 April 2017 - 00:52.


#501
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Sorry, greseala mea. Da, merge RAID1 (cel putin cu ISO-ul de la HP) dupa cum am citit prin alte parti.
Eu prin "nu e suportat" vroiam sa spun ca nu vede volumul RAID1 ci ca vede discurile din RAID ca 2 independente (oricum nu e cazul, ma gandeam la B110i la care se intampla asta)

Poate un moderator sa editeze postul meu de mai sus, sa nu-i incurcam pe cei care citesc pe sarite? Multumesc!

Edited by Alice, 01 April 2017 - 06:46.


#502
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
cei care folositi certificate Let's encrypt vi se reinnoiesc automat? la mine tocmai a expirat si a trebuit sa fac altul cel vechi a depasit limita si dus a fost

#503
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014

View Postdcrst755, on 01 aprilie 2017 - 13:43, said:

cei care folositi certificate Let's encrypt vi se reinnoiesc automat? la mine tocmai a expirat si a trebuit sa fac altul cel vechi a depasit limita si dus a fost
Cum adica a depășit limita?

#504
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014

View Postdcrst755, on 01 aprilie 2017 - 13:43, said:

cei care folositi certificate Let's encrypt vi se reinnoiesc automat? la mine tocmai a expirat si a trebuit sa fac altul cel vechi a depasit limita si dus a fost
Cum adica a depășit limita?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate