Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Unde se pot valorifica fructele de Aronia Melanocarpa in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
BogdanMr

BogdanMr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2015
Dupa cum am  observat (posibil sa nu observ bn la  ora asta) nu exista nici un subiect asemanator iar pe  mine  ma intereseaza foarte mult  daca stie  cineva sau daca cumpara  cineva  fructe de Aronia Melanocarpa in Romania ? Astept raspunsurile voastre aici  sau pe :[email protected]

Ps: As aprecia foarte mult parerile serioase si pertinente . Mulumesc anticipat
!!!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Adica Scorus ? Poate merge sa faci tuica ca se vinde mai bine.

#3
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Cumpar eu. Ce provenienta au?

#4
BogdanMr

BogdanMr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2015

View Postpasilla, on 24 iulie 2015 - 01:20, said:

Adica Scorus ? Poate merge sa faci tuica ca se vinde mai bine.

Nu e scorus iti  dai seama ca la  asta o  bag  daca  nu am cui  sa o  dau  . Se numeste Aronia Melanocarpa asta e  denumirea .

View Postbrin, on 24 iulie 2015 - 07:23, said:

Cumpar eu. Ce provenienta au?

Brin copaceii i-am luat  din  de la o  firma si  au  mers foarte  bn eu sunt din Puiesti jud Vaslui  , sunt ale  mele  personale  am 2 ha  tu din ce zona esti ?

Edited by BogdanMr, 24 July 2015 - 08:42.


#5
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
am mâncat eu bobiţe din alea şi nu sunt bune de nimic.

#6
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015

View PostBogdanMr, on 24 iulie 2015 - 08:27, said:

Nu e scorus iti  dai seama ca la  asta o  bag  daca  nu am cui  sa o  dau  . Se numeste Aronia Melanocarpa asta e  denumirea .
Uite ca wikipedia zice ca se numeste Scorus(Scorus negru mai precis ptr. ca mai sunt si alte tipuri: scorus rosu, scorus de munte, etc.).
https://ro.wikipedia...nia_melanocarpa

#7
BogdanMr

BogdanMr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2015

View PostEduardo-S, on 24 iulie 2015 - 08:52, said:

Uite ca wikipedia zice ca se numeste Scorus(Scorus negru mai precis ptr. ca mai sunt si alte tipuri: scorus rosu, scorus de munte, etc.).
https://ro.wikipedia...nia_melanocarpa

Da eduardo au diferite denumiri  dar  cea  principala ai  vazut  ca e  Aronia melanocarpa sincer nu stiam  ca ii  zice  si  Scorus .  Merci frumos oricm ;) ideea e alta  cine cumpara  ca  vad ca produse pe piata  sunt  destule  care contin aronia !!!

View Postnycolae, on 24 iulie 2015 - 08:47, said:

am mâncat eu bobiţe din alea şi nu sunt bune de nimic.

Daca tie nu iti plac ca gust , asta nu inseamna  ca nu sunt bune  fiecare cu parerea lui  cred ca altul  era subiectul  aici pe acest topyc!!!!

Linkul postat de Eduardo-S cred ca spune tot  despre acest fruct !!! https://ro.wikipedia...nia_melanocarpa

Brin daca te intereseaza aceasta e adresa mea unde putem  lua  legatura mai  usor :[email protected]

#8
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
dacă mie nu-mi plac, poate nici la alţii nu le plac. chestie de gust.
am o tufă la ţară, plină de fructe, din care nu mănâncă nimeni din familie.
lasă, fac gem din fructe, poate aşa le mâncă totuşi cineva.

LE: totuşi, nu văd cine ar cumpăra astfel de fructe în cantităţi industriale (niciodată nu am fost bun la afaceri).

Edited by nycolae, 24 July 2015 - 09:16.


#9
humusdelombriz

humusdelombriz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 08.07.2015
normal, trebuia sa cauti piata inainte sa initiezi cultivul acestei plante ! ...
Wikipedia spaniola, spune ca nu se manca fructele ! ... dar se poate face marmelada ! ...
sau pigment alimentar ! ...
in engleza se numesc aronia berries ! ... spun ca au "oarece" proprietati medicinale ! ...
atentie:  foarte cumpatat consumul !
http://www.organicar...h_Benefits.html
bafta !

Edited by humusdelombriz, 24 July 2015 - 09:29.


#10
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
poate de aia nu prea se înghesuie la ele familionul meu, ...
şi sună un pic ciudat să plantezi 2 ha (adică 20.000 de mp) cu arbuştii ăştia şi să constaţi că nu cumpără prea multă lume.
cum ar veni, probabil că pe 1 mp pui un arbust, îţi sunt necesari 20.000, care costă ceva euroi - părerea mea de chibiţ.

#11
BogdanMr

BogdanMr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2015

View Posthumusdelombriz, on 24 iulie 2015 - 09:24, said:

normal, trebuia sa cauti piata inainte sa initiezi cultivul acestei plante ! ...
Wikipedia spaniola, spune ca nu se manca fructele ! ... dar se poate face marmelada ! ...
sau pigment alimentar ! ...
in engleza se numesc aronia berries ! ... spun ca au "oarece" proprietati medicinale ! ...
atentie:  foarte cumpatat consumul !
http://www.organicar...h_Benefits.html
bafta !

Anul  trecut am scos pe piata  si  s-au  dat  nu  ca painea calda  dar sau  dat pentru  ca lumea inca nu  cunoaste beneficiile acestui fruct . Iar din cele  care mi-au  ramas  am  facut suc  dar  nu  a tinut mult  pt ca a fermentat  tata are  diabet si l-a  ajutat  ii ies mereu analizele  bune si tensiune , glicemie . Daca nu  gasesc in Romania gasesc  afara in Germania ,Spania  ma mai  exstind putin  si o  sa am productie pentru  export . e mult de munca dar asta  e eu  cred in acest  fruct foarte mult  !!! Mai  ales ca poate ele ca fruct  nu  sunt pe  gustul  tuturor  dar  se pot face atatea si atatea  din ele .

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum mai e piata ? Si-a dat drumul ?, Personal nu am degustat, spunea cineva ca trebuie consumat cu moderatie ? Ceva efecte adverse ? Am plantat 29 de butasi de aronia pentru gard viu sa vedem ce o sa iasa, daca imi place cum se dezvolta la toamna continuit plantatul, daca nu pun altceva.

#13
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Din asta parca se face si bitterul nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate