Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare Parchet+Mocheta pt incalzire in pardoseala

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Gresit, mai documenteaza-te!
Eu in vest nu am vazut pe nicaieri case sau apartamente cu mocheta!
Totul e gresie/marmura/travertin si parchet!
Hai sa mai evoluam si noi si sa renuntam la mochete, covoare, covorase, carpete cu rapirea din Serai, mileuri si alte porcarii!

#20
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postsuperm, on 24 iulie 2015 - 15:04, said:

Ce valori sau ce  tip de teste trecute ? Daca e rezistent la foc conform unui anumit test s-ar putea sa fie cu conductivitate termica mica ... Ce inseamna antistatic la mocheta  si care "grad" antistatic este in regula la montaj peste sistem de incalzire prin pardoseala ? De ce e buna mocheta "antistatica" ? Ce numar de noduri este ok si cum este influentat de dimensiunea materialului innodat (dim.fir) ?  Materialul mai "natural" este mai bun fata de o combinatie sau o varianta "chimica" ?

Acum suntem doi care cautam raspunsuri Posted Image

View PostFAP, on 25 iulie 2015 - 11:17, said:

Nu le mai stiu pe de rost ! Un sfat bun : uitati-va la mochetele cele mai scumpe pe siteurile de afara , inclusiv pe forumurile de afara ! Eu pana la urma am cumparat unele belgiene din H...bach dar metrul era undeva pe la aprox. 80 de lei ,pentru trafic mediu(adica cu mult peste necesitatile unor case ) ! Daca vreti confort maxim si aveti bugetul necesar se mai baga sub mocheta un strat de burete cauciucat care da o senzatie de confort exceptionala !
Daca dati pe google "clasificare mochete" apar majoritatea informatiilor nrcesare !!!
@itzi-bitzi - Cantitatea de praf intr-o casa e cam aceeasi indiferent daca ai mocheta , gresie sau ce vrei tu ! Deosebirea e ca la parchet si gresie praful din cauza curentilor zboara prin aer si il inspiri iar in cazul celalalt IL GASESTI PE MOCHETA de unde il aspiri !!!


Pai vad ca vorbim din auzite si poate ne iese ... Daca tu ai luat mocheta X ca te-a ametit gramada de calitati spusa de vanzator atunci asta nu inseamna ca ai facut bine sau ca va fi bine si la altul in casa ... parerea mea .
"Deosebirea e ca la parchet si gresie praful din cauza curentilor zboara prin aer si il inspiri iar in cazul celalalt IL GASESTI PE MOCHETA de unde il aspiri !!!" , pai tocmai asta s-ar putea sa fie o problema avand incalzire prin pardoseala mocheta devine un "rezervor" de praf  excitat de caldura de sub ea Posted Image

#21
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ati lamurit-o cu mocheta, mergeti mai departe la capitolul parchet. Ce parchet ati folosit peste incalzirea in pardoseala? Mie nu mi se pare nimic care sa spuna acasa mai bine decat o mocheta, cel putin in cazul dormitoarelor. Nu intamplator 90% din hoteluri au asa ceva si multe din ele au incalzire in pardoseala. Ma tot chiombesc pe houzz.com si vad ca 95% din case au mocheta in dormitoare - oare asta inseamna ca americanii sunt inapoiati?

#22
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View PostBylly00, on 31 august 2015 - 15:07, said:

Ati lamurit-o cu mocheta, mergeti mai departe la capitolul parchet. Ce parchet ati folosit peste incalzirea in pardoseala? Mie nu mi se pare nimic care sa spuna acasa mai bine decat o mocheta, cel putin in cazul dormitoarelor. Nu intamplator 90% din hoteluri au asa ceva si multe din ele au incalzire in pardoseala. Ma tot chiombesc pe houzz.com si vad ca 95% din case au mocheta in dormitoare - oare asta inseamna ca americanii sunt inapoiati?

pana la urma am pus urmatoarele.
mocheta in 3 camere si pe hol.
parchet in camera copilului. (la dorinta sotiei).

mocheta de la diego.
parchet de 8 mm de la diego.

View Postsuperm, on 03 august 2015 - 15:17, said:

Pai vad ca vorbim din auzite si poate ne iese ... Daca tu ai luat mocheta X ca te-a ametit gramada de calitati spusa de vanzator atunci asta nu inseamna ca ai facut bine sau ca va fi bine si la altul in casa ... parerea mea .
"Deosebirea e ca la parchet si gresie praful din cauza curentilor zboara prin aer si il inspiri iar in cazul celalalt IL GASESTI PE MOCHETA de unde il aspiri !!!" , pai tocmai asta s-ar putea sa fie o problema avand incalzire prin pardoseala mocheta devine un "rezervor" de praf  excitat de caldura de sub ea Posted Image

praful cum zicea un antevorbitor este acelasi.
parerea mea (si doar parerea mea) este ca ridicatul prafului este un "mit" in cazul incalzirii in pardoseala VS incalzire prin calorifere.
de ce? deoarece temperatura dezvoltata de calorifere este cu aprox 30 grade mai mare decat in pardoseala prin urmare se formeaza garantat un curent de aer care ridica praful mai abitir in cazul caloriferelor.
repet este doar parerea mea.

la incalzirea in pardoseala nu se formeaza curent de aer.
aerul este impins de jos in sus dar cu o forta mai mica (temp mai mica) si este impins uniform nu in forma de curent.

Edited by roPopa, 31 August 2015 - 15:47.


#23
kriss13

kriss13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.08.2006

View PostFAP, on 25 iulie 2015 - 11:17, said:

Nu le mai stiu pe de rost ! Un sfat bun : uitati-va la mochetele cele mai scumpe pe siteurile de afara , inclusiv pe forumurile de afara ! Eu pana la urma am cumparat unele belgiene din H...bach dar metrul era undeva pe la aprox. 80 de lei ,pentru trafic mediu(adica cu mult peste necesitatile unor case ) ! Daca vreti confort maxim si aveti bugetul necesar se mai baga sub mocheta un strat de burete cauciucat care da o senzatie de confort exceptionala !
Daca dati pe google "clasificare mochete" apar majoritatea informatiilor nrcesare !!!
@itzi-bitzi - Cantitatea de praf intr-o casa e cam aceeasi indiferent daca ai mocheta , gresie sau ce vrei tu ! Deosebirea e ca la parchet si gresie praful din cauza curentilor zboara prin aer si il inspiri iar in cazul celalalt IL GASESTI PE MOCHETA de unde il aspiri !!!

Si eu pun mocheta la IPAT pentru dormitoare.
Am fost in case de locuit (nu hoteluri sau pensiuni) din straiinezia, la prieteni (Franta, Luxemburg, Elvetia) si toate aveau mocheta +  incalzire in pardoseala , predominant in dormitoare.
E o mocheta speciala, cu suport de pisla cu tesatura mai rara , din material special  pusa direct pe sapa, cu strat de cauciuc termo, in functie de cit de pufoasa era mocheta, pt confort .
Si senzatia e magnifica.

Aia cu curentul de aer care antreneaza praful e o gluma de copii nestiutori.
Pardoseala are 27* pe tot perimentrul camerei (ca sa nu zic al casei), aerul vreo 24, nu e nici un curent de aer cu tornade de praf.
Ba mai mult am observat (pe casa proprie) ca de cite ori am avut suprafete dure predominante (parchet , gresie) am avut mai mult praf "umblator", care la un moment dat se stringea ghem pe la colturi si era luate pe sus de curentii de aer.. si asta de pe o zi pe alta.
La mocheta nu am vazut asa ceva, praful ramine captiv pina la aspirare, si prefer sa-l stiu captiv acolo decit prin aer.
Apropo caloliferul antreneaza aer cu viteza mult mai mare pe o zona mica, vezi negreala predominanta de pe tavan deasupra unui calolifer, care e ghici ce e.. praf depus acolo (ca funingine nu e :))).

Nu tre sa citesti prea mult sa vezi ca daca exista mocheta si tehnologie de aplicare a ei pe IPAT inseamna ca e posibil (facut cu cap nu cu mocheta din obor)... asa ca logica.

E o conexiune conjuncturala intre covoare si declansarea astmului.
Ca sa fie adevrat, trebuie sa se inimplre in peste 60-70 din cazuri, ori procentul e 5% cred. Exceptia nu poate deveni regula.. e simplu.
E o nefericire sa pateasca asta un copil, dar daca nu vezi exact de unde s-a intimplat si legi faptele aiurea, s-ar putea sa o patesti si a doua oara, pt ca ai identificat gresit vinovatul.

bafta

#24
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
M-a terminat ala cu prafu si acarienii. Dintotdeauna omul a avut o tzoala pe jos, ca a fost creanga, preș , covor, mocheta ,  intotdeauna a exista ceva pentru memtinerea caldurii. Cum sa faca copilu astm de la mocheta? Unde ai auzit tu asa ceva? Avem mochete la gradinita sute de copii si niciun asmatic. Copilul ala cu astm sa-l caute de ascarizi. Mocheta este cea mai buna, izpleaza fonic si termic, spalare o data pe an suficient aspirare in fiecare zi. Incalzire prin pardoseala cred ca mumura pentru ca orice ati pune se scorojeste sau se descleiaza in timp.

#25
alinutza_d2003

alinutza_d2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.04.2008
Cum a mers incalzirea in pardoseala cu mocheta? Ma bate si oe mine gandul sa pun la copii in camere. Multumesc

#26
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View Postalinutza_d2003, on 12 aprilie 2018 - 11:22, said:

Cum a mers incalzirea in pardoseala cu mocheta? Ma bate si oe mine gandul sa pun la copii in camere. Multumesc

fara probleme.

#27
Aduta00

Aduta00

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.09.2020
@roPopa: cum se comporta mocheta cu incalzirea in pardoseala dupa 5 ani?
As vrea sa optez si eu pentru aceasta avrianta si in conditiile in care dumnoeavostra o aveti de 5 ani ma gandeam ca puteti sa imi dati un sfat.

Multumesc mult!
Adriana

#28
rammy

rammy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.11.2007

 Aduta00, on 24 septembrie 2020 - 10:37, said:

@roPopa: cum se comporta mocheta cu incalzirea in pardoseala dupa 5 ani?
As vrea sa optez si eu pentru aceasta avrianta si in conditiile in care dumnoeavostra o aveti de 5 ani ma gandeam ca puteti sa imi dati un sfat.

Multumesc mult!
Adriana


Buna Adriana,
am vazut ca erati interesata de mocheta peste incalzirea in pardoseala... Ati optat pentru aceasta varianta? cum vi se pare? Oscilez intre a pune mocheta sau parchet in dormitoare si m-ar ajuta mult o parere in plus.
Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate