Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Calculare vechime munca in UE sau alte state

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Ipotetic vorbind:

5 ani facultate in Romania, 10 ani de munca in Romania, 5 ani de munca in Italia, 3 ani de munca in SUA si restul in Germania.
Se mai calculeaza vechimea in munca sau chiar daca ai lucrat de la 15 ani, tot la 67 ani iesi la pensie (cred ca atat e in Germania)?

Puteti sa aduceti in discutie oricare alta tara.

Ideea e, daca trebuie sa strang documente ca sa dovedesc cum ca am lucrat pe ici pe colo sau exista o baza de date comuna?

Edited by Bursul, 23 July 2015 - 15:24.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La pensionare ti se calculeaza toti anii munciti, doar ca va trebui sa umbli in felul urmator (daca gresesc, astept corectiile):
  • fiecare casa de pensii din Tarile non-UE
  • la casa judeteana/land/municipiu de domiciliu (unde vei sta, nu conteaza tara) pentru tarile UE
Modul de calcul al varstei depinde tara unde te va prinde (varsta biologica). Pentru UE se cumuleaza si ti se va plati de casa de pensii respectiva. Pentru non-UE, ti se va plati separat (ca exemplu: ai mai multe depozite la aceeasi banca, dobanda ti se vireaza in contul tau curent, dar daca ai la mai multe banci, in contul curent al fiecareia).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate