Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Overdraft / descoperire de card

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
AxeLuise

AxeLuise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2014
Buna,

Sper ca ma poate ajuta cineva cu niste informatii mai actualizate legate de un overdraft.

In principiu as vrea sa stiu ce banca ofera cea mai avantajoasa oferta pe termen lung, incluzand si comisioanele percepute la crearea unui cont/card la ei si gestionarea lui, care ar fi cerintele minime si perioada de aprobare.

Sunt sigura ca mai exista alte topicuri deschise pe aceasta tema, insa cele pe care le-am gasit eu sunt din 2010 deci nu imi sunt de foarte mare ajutor.

Thank you in advance! Posted Image

#2
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010
Pai overdraft nu poti obtine decat de la banca unde ai cardul de salariu. Daca angajatorul stie doar banca x (cum i-am avut eu pe ultimii 3) nu stiu cum sa te duci la banca y sa ceri asta.

Ar mai fi smecheria cu 'porteaza-ti banii' la banca y, dar dupa cum vad eu tot o sa platesti comision la banca x.. Poate cu ocazia asta imi explica si mie cineva care-i spilul, ca eu n-am inteles.

#3
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
doar la banca unde ai salariul. si descoperirea acceptata e destul de mica. daca mergi sa intrebi zice ca iti da pana la 6 salarii. cand mergi sa iti faci iti cere adeverinta de venit pe ultimele 6 luni si iti da abia 1 salariu.

#4
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Eu as sfatui pe oricine sa NU faca overdraft pe debit si sa ia card de credit.
Din cauza asigurarii. Chiar daca costa 35 ron/an. Poti sa faci refuz de plata in 30 zile si banca e obligata sa iti returneze banii imediat.
Cardul de debit nu are nici un fel de asigurare pe sumele de pe el.
Un card de debit poate fi clonat si golit la ATM. Ramai fara toti banii pe care ii ai.
Dar sa faci si overdraft, sa ramai si fara banii pe care nu-i ai ???? Ramai si fara bani si dator bancii...

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Overdraftul are dobinzi enorme (daca n-ai prins vreun cont special, care oricum ti-o trage pe alta parte). Astea sint ca sa nu-ti fie refuzata vreo plata automata daca nu ti-a intrat salariul sau pentru ca sa nu ceri pe la rude sau prieteni 100 lei pina la salariu, eventual pentru vreo urgenta. Cine isi inchipuie ca ia niste bani gratis si ii tine la infinit greseste, o sa plateasca dobinda mai multa decit face in fiecare luna si dupa aia trebuie dati integral si banii inapoi.

 Oxigen1234, on 23 iulie 2015 - 07:57, said:

Din cauza asigurarii. Chiar daca costa 35 ron/an. Poti sa faci refuz de plata in 30 zile si banca e obligata sa iti returneze banii imediat.
Cardul de debit nu are nici un fel de asigurare pe sumele de pe el.

Asigurarea nu cred ca e obligatorie; poate e raspindita asa cum e in Romania si comisionul la scoaterea banilor de la ATM-ul propriu dar incet-incet se aseaza lucrurile.
Si banca iti da banii inapoi la credit card daca urmezi procedura absolut fara nici o asigurare; de fapt e mai tare, nu are ce sa-ti dea inapoi daca e credit card cu adevarat pentru ca nu sint banii tai, sint practic o calculatie a lor la ce le datorezi emisa gresit (spre deosebire de debit card unde e o operatie directa asupra contului tau din banca).

 Oxigen1234, on 23 iulie 2015 - 07:57, said:

Un card de debit poate fi clonat si golit la ATM. Ramai fara toti banii pe care ii ai.
Dar sa faci si overdraft, sa ramai si fara banii pe care nu-i ai ???? Ramai si fara bani si dator bancii...

Oricum pentru subiectul threadului asta e nerelevant, astea sint intrebari pentru cei care scot pina la ultimul leu (ma rog, 10 lei, depinde ce are ATM-ul in el)  de pe card tot timpul si acum ar vrea sa stea la -1500 (de exemplu) tot timpul. Ce sa mai scoata hotul cind proprietarul literalmente nu mai poate scoate nimic de pe card?!

Edited by f300, 23 July 2015 - 08:14.


#6
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Asigurarea o lasi doar in prima luna, cat sa iti accepte descoperirea de cont. Dupa prima luna mergi la banca si faci cerere scrisa ca renunti la asigurare.

Dobanda - depinde. Eu am o descoperire de vreo 2500 lei, iar daca stau pe - 2500, dobanda lunara e pe la 15-20 lei. Adica e numa' bine. Bine, nu tre sa stai pe zero absolut, ca apoi sari in dobanzi de te usuca, insa la sfarsitul lunii trebuie sa ai bani pentru comisioanele ce ti se retrag automat.

#7
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Care sunt pasii pentru renuntarea la overdraft ? Ati facut vreunul asta ,stiti ceva ?  Faci cerere , sau cum sa procedeaza ?

#8
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 GingisHan2015, on 24 februarie 2017 - 17:11, said:

Care sunt pasii pentru renuntarea la overdraft ? Ati facut vreunul asta ,stiti ceva ?  Faci cerere , sau cum sa procedeaza ?

Evident, cerere.

#9
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Pui banii la.loc în cont și faci cerere să ți-l închidă.

#10
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Va multumesc frumos . La orice sucursala se poate sau la emitenta initiala ? Cand expira cardul trebuia sa merg doar la banca emitenta care e in alt oras  , la mare distanta . Overdraftul pot oriunde oare sa -l anulez ? Daca stiti .Pe site BRD nu apare informatia asta .Multam fain .Posted Image

#11
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Eu cred că la oricare.
Se mai întâmplă să fii plecat din oraș pentru o perioada de timp, ar fi culmea sa nu poți decât acolo.

#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Multumesc Damascus . Posted Image

#13
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Teoretic, doar la sucursala unde a fost deschis contul. Practic, e cam la mica înțelegere, dacă găsești acolo o persoană dispusă să te ajute, rezolvi prin corespondență (primești un model de cerere, îl printezi, îl completezi, îl semnezi, îl scanezi și îl trimiți înapoi pe mail). Eu așa am făcut și s-a rezolvat cu overdraft-ul, însă pentru închiderea contului a trebuit să merg în bancă...

#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ma duc maine cand ies de la munca  la cea mai apropiata sucursala . Habar n-am avut ce inseamna asta pana intamplator am citit niste articole sugerate de google . Spun  unii de meserie ca e mai rentabil credit de nevoi personale decat overdraft .Eu rulez de vreo 10 ani acest overdraft  si n-am realizat cat de costisitor este .

#15
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Depinde ce dobanda ai la overdraft, eu la Bancpost am 4,5% pe an, e f. convenabila pt. mine, dar o am atata timp cat lucrez la actualul job, daca il schimb, imi sare dobanda la cea normala pt. un card de credit ~20 si ceva la suta pe an. conteaza foarte mult cum a negociat angajatorul cu banca unde se vireaza salariul pe card. Un credit de nevoi personale are dobanda in jur de 10% DAE pe an, in functie de banca si daca incasezi la ei salariul sau pensia in cont. Mai bine folosesti un card de credit si cumperi cu dobanda 0% de unde poti cu acel tip de card.

Edited by baribalu, 01 March 2017 - 14:55.


#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Da ,  asta e si ideea . Habar n-am avut multi ani ca dobanda este cea mai mare posibila dintre credite,  la overdraft . Mi-a spus o domnisoara,  dar de la Bcr , ca ma imbia cu un card de credit avantajos , cu o dobanda buna,  spunea ea ,  dar cand a accesat baza nationala a descoperit overdraftul de la BRD si s-a dezumflat brusc .

Edited by GingisHan2015, 01 March 2017 - 18:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate