Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Campanie:Cumpara produse romanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#55
humusdelombriz

humusdelombriz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 08.07.2015
inainte vreme existau produse agricole romanesti bunicele, naturale, nemodificate genetic ! ...
va aduceti aminte de rosia care se strica in frigider intr-o saptamana ? ...
Intre timp s-a dublat populatia mondiala, carui fapt ii datoram aparitia agriculturii industriale,
care produce alimente fara gust, fara sol, modificate genetic, dar cu marele avantaj al aspectului
comercial, si perisabilitatii scazute ! ...
PS: pe pielea corpul uman dupa baie, exista infinit mai multe bacterii decat pe "legumele" agriculturii moderne !

#56
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Agricultura produce ce se cere. Daca fraierii maninca rosii cu lemn inauntru ca-s mai ieftine, nu e vina agriculturii industriale.

#57
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 wizardofoz, on 21 iulie 2015 - 03:33, said:

Agricultura produce ce se cere. Daca fraierii maninca rosii cu lemn inauntru ca-s mai ieftine, nu e vina agriculturii industriale.
Nu acuza agricultura industriala. Poti face agricultura industriala "inteligenta" (la modul cel mai serios). Alta'i problema...

P.S. N-au bre rosiile lemn in ele, maxim apa! :) Si cam atat. A, daca bagi nasu'n ele miros la fel ca lemnu' uscat...

Edited by dexterash, 21 July 2015 - 03:40.


#58
humusdelombriz

humusdelombriz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 08.07.2015
eu am o fabricuta de substrat biologic, ptr cultiv ecologic ! ...
pai asa sta treaba : 90% din clientii mei sunt cei care cultiva in regim DIY, cea mai scumpa iarba din lume ! ...
adica sunt practic fara piata de desfacere ! ...
vata minerala este substratul agriculturii moderne ! ... :(

Edited by humusdelombriz, 21 July 2015 - 03:42.


#59
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 alexx1402, on 21 iulie 2015 - 03:24, said:

Da, dar nu stiu in ce proportie. Cel putin prin zona Sovata, Odorhei de cate ori am trecut am vazut pe drum cisterne de colectare cu logo-ul Hochland
Ah, ok. Nu de alta, dar exista niste norme bine impuse pe tema laptelui colectat pentru procesare(si da, are legatura cu produsul final).

#60
humusdelombriz

humusdelombriz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 08.07.2015

 dexterash, on 21 iulie 2015 - 03:38, said:

Ah, ok. Nu de alta, dar exista niste norme bine impuse pe tema laptelui colectat pentru procesare(si da, are legatura cu produsul final).
si cu marile corporatii mondiale ! ... laptele este un super aliment care nu se strica ! ... bacteriile
transforma acest aliment in ce vrem noi ! ... lapte proaspat, iaurt, sana, branza proaspata, cas sau cascaval ! ...
la mine in sat (Tenerife, Spania)  o capra produce cca 500 EUR/an ! ... in lapte sau derivate din acesta ! ...
in Romania de ce nu se poate ? ...
taranii romani vand laptele la 0,3 EUR ptr ca nu au o bute sau o bucata de tifon sa faca branza ? ...
hai sa fim rezonabili ! ... este vina noastra ! ... vrem ambalaje sclipitoare, reclame la TV-u si toate alea
datorate snobismului si inculturii ! ...
eu traiesc de multi ani afara, dar pe vremuri cand mergeam la piata aveam o metoda excelenta de a alege
fructele sau legumele : ma uitam la mainile celor care vindeau marfa ! ...
cautam mainile bunicilor mei ! ... maini de taran autentic ! ... care au muncit (cu dragoste) pamantul pana in ultima clipa a vietii lor !

Edited by humusdelombriz, 21 July 2015 - 04:04.


#61
humusdelombriz

humusdelombriz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 08.07.2015

 Karhu, on 20 iulie 2015 - 22:41, said:

Eton, intre 170 si 200 euro bucata.
Poze facute exact acum o luna, la un boutique de la aeroportul Helsinki.
daca erau Paul & Shark costau 60 EUR ! ... prosteala pe fata !

#62
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 humusdelombriz, on 21 iulie 2015 - 03:45, said:


taranii romani vand laptele la 0,3 EUR ptr ca nu au o bute sau o bucata de tifon sa faca branza ? ...

si daca dupa ce cumpara si tifonul nu ii cumpara nimeni braza?

#63
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu sincer am comandat niste caucioace Continental (altminteri printre cele mai scumpe, oricum pentru niste dimensiuni unde deja preturile sint #@#@@!@# indiferent ce ai lua din marcile bune) si cind am vazut ca scrie pe ele "Made in Romania" imi venea sa le trimit inapoi...

#64
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 humusdelombriz, on 21 iulie 2015 - 04:31, said:

daca erau Paul & Shark costau 60 EUR ! ... prosteala pe fata !

De ce prosteala pe fata? oamenii iau in aeroport ca e o urgenta, ca au nevoie neaparat, sau ca au destui bani si n conteaza pretul.
Sa zicem ca ii costa 10-15kE pe luna spatiu si salariile vinzatorilor. Sa zicem ca vind 3-4 camasi pe zi. 100E/camasa vine numai desfacerea. Mai costa vreo 50E marketingul bradului, designul, aparatul administrativ. Si mai costa vreo 5E "fabricarea" camasii. E foarte posibil ca la camasile cele mai ieftine din magazin nu fac profit ori chiar pierd niste bani.

#65
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 dexterash, on 20 iulie 2015 - 23:56, said:

Si daca softwareul ar fi customizat/dedicat/romanesc, s-ar schimba ceva? Sau tot...
La mizeriile alea de "telefoane" poţi să faci soft customizat pentru Marte că tot degeaba !

 dexterash, on 20 iulie 2015 - 23:56, said:

Sau daca ar avea o calitate mai buna? Un service ok? Relatii clienti impecabile?

Ai mai fi la fel de reticent?
Da !

#66
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 surdomut, on 20 iulie 2015 - 23:20, said:

Si daca muncitorul roman a emigrat ?
Au emigrat unii, au ramas insa si in Romania destui oameni in putere, sunt 600.000 someri inregistrati si inca 300 - 400.000 persoane ce nu au loc de munca dar nici nu sunt inregistrati la fortele de munca.
Cert e ca numărul de sa­la­riati e de 5,8 milioane de persoane, iar po­pulatia aptă de muncă este de 9,2 mi­lioa­ne de persoane (aici se includ si per­soa­nele care lucrează in agricultura de subzistenta).
Discutia asta iese insa din tema acestui thread.

 f300, on 21 iulie 2015 - 07:36, said:

Eu sincer am comandat niste caucioace Continental (altminteri printre cele mai scumpe, oricum pentru niste dimensiuni unde deja preturile sint #@#@@!@# indiferent ce ai lua din marcile bune) si cind am vazut ca scrie pe ele "Made in Romania" imi venea sa le trimit inapoi...
Aici vad frecvent anvelope Point-S Summer Star, facute in Romania. Inclusiv masina sotiei are din alea.

 humusdelombriz, on 21 iulie 2015 - 04:31, said:

daca erau Paul & Shark costau 60 EUR ! ... prosteala pe fata !
Paul & Shark sunt premium, nu lux, se adreseaza altei clientele. Exista si camasi ce costa peste 1000 euro, daca firmele producatoare nu dau faliment inseamna ca totusi clientela exista. Iar in economie asta-i important, sa circule banul! Cert e ca respectivele camasai sunt cumparate de cine-si permite, nu de amaratii cu salariul minim pe economie. Dar asta-i iarasi alta discutie...

#67
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 tsunnami, on 20 iulie 2015 - 22:11, said:


No kiddin'???

Suc de lamaie romanesc?

Apropo, ce ai prefera?
Telemea romaneasca cu cartofi si diferite ingrediente poate periculoase sau telemea bulgareasca?


Clar pe cea romaneasca :), cel putin a vazut ceva lapte.

Referitor la cat de romanesc este Farmec, ai grija ca pe acolo sunt niste bani grecesti...dar ai dreptate, se fabrica in Romania.

#68
humusdelombriz

humusdelombriz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 08.07.2015

 Karhu, on 21 iulie 2015 - 08:27, said:

Aici vad frecvent anvelope Point-S Summer Star, facute in Romania. Inclusiv masina sotiei are din alea....
vezi ? ... nu m-am gandit la asta ! ... desi sunt casatorit de fo' 25 de ani ! ...Posted Image

Edited by humusdelombriz, 21 July 2015 - 09:15.


#69
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 f300, on 21 iulie 2015 - 07:36, said:

Eu sincer am comandat niste caucioace Continental (altminteri printre cele mai scumpe, oricum pentru niste dimensiuni unde deja preturile sint #@#@@!@# indiferent ce ai lua din marcile bune) si cind am vazut ca scrie pe ele "Made in Romania" imi venea sa le trimit inapoi...

calitatea nu difera cu nimic fata de cele produse-n vest.
Karhu are un punct. Important este sa cream un loc de munca. Profitul nu e important

#70
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 tsunnami, on 21 iulie 2015 - 12:58, said:

calitatea nu difera cu nimic fata de cele produse-n vest.

Asta e o discutie pe care daca o incepem n-o mai terminam in 40 de pagini. Pe banii mei insa pot sa-ti spun ca data viitoare am luat Goodyear "Made in Germany". Culmea considerabil mai ieftine. Daca tot e tot aia.

#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mufa, on 20 iulie 2015 - 22:50, said:

Și de ce ar trebuie să-mi pese? Cu ce ma incinta ca dupa mine maninca o piine Ion si nu John, in conditiile in care nu-i cunosc pe nici unul din ei?

Da, datorita calitatii slabe aleg produse straine, dar daca am ce lua (calitate ok) prefer marfa romaneasca. Mai depinde si ce inseamna romaneasca....ca daca patronul nu-i roman e clar ca va externaliza profitul...ba chiar poate sa minimizeze profitul din Romania. Aspectul trebuie gandit putin : https://reportajeliv...un-oras/  imi este clar ca daca cumperi de la John echivaleaza cu a-ti taia craca de sub picioare.

#72
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 f300, on 21 iulie 2015 - 13:12, said:


Asta e o discutie pe care daca o incepem n-o mai terminam in 40 de pagini. Pe banii mei insa pot sa-ti spun ca data viitoare am luat Goodyear "Made in Germany". Culmea considerabil mai ieftine. Daca tot e tot aia.

alea nemtesti au alte caracteristici, au material mai prost atunci, sau erau vechi, undeva e o hiba, erau in sale sa scape de ele sa vina cu produse noi etc.

 MembruAnonim, on 21 iulie 2015 - 13:14, said:


Da, datorita calitatii slabe aleg produse straine, dar daca am ce lua (calitate ok) prefer marfa romaneasca. Mai depinde si ce inseamna romaneasca....ca daca patronul nu-i roman e clar ca va externaliza profitul...ba chiar poate sa minimizeze profitul din Romania. Aspectul trebuie gandit putin : https://reportajeliv...-oras/Â Â imi este clar ca daca cumperi de la John echivaleaza cu a-ti taia craca de sub picioare.

nu prea le ai cu economia...
am si scris mai sus, PROFITUL NU CONTEAZA. conteaza doar salariatii
ce satisfactii ai tu ca profitul il ia un manelist sau un strain? tu oricum nu ai acces la el
cum poti sa reduci profitul pentru romania si sa-l cresti pentru "helvetia"?
ia si tu o carte, schimba grupul de prieteni, lasa televizorul si stirile spumoase

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate