Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Campanie:Cumpara produse romanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#1
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Pana acum de curand cumparam un sampon anti matreata fabricat in polonia,se zice ca e cel mai bun sampon antimatreata si reclama nonstop la tv[dar tot matreata am]   dar de curand am descoperit un sampon mai bun si mai ieftin produs in romania la cluj.

In masura in care este acceasi calitate prefer un produs romanesc chiar daca e putin mai scump.

Am gasit produse romanesti prea ieftine, de exemplu un sos cu suc de lamaie la 500 ml la1,90 lei ,acel produs valora minim 3 lei.Azi m-am dus la raftul de crema tartinabila de ciocolata cu arahide si din ditamai raftul un singur sortiment produs in Romania care era asezat in ultiumul raft de jos si avea decat 2 randuri ,pe cand alte branduri[care sunt facute peste hotare]aveau mai multe randuri pe mai multe rafturi la nivelul ochilor

Cumparand produse romanesti  vom traii mai bine cu toti,

Trebuie sa ne gandim logic:daca un produs nu este cumparat acei oameni din fabrica care il produc for fi dati afara si probabil vor traii din ajutor de somaj dar in schimb daca acel produs are cerere din ce in ce mai mare fabrica va face angajari noi,asta insemna noi taxe la buget si bani care se intorc in economie,daca nu gandesc bine astept argumente,nu conteaza daca patronul e roman sau este o multinationala atat timp cat este produs in Romania

Ar fi frumos sa avem un catalog cu produse MADE IN ROMANIA, de exemplu Sampon "Brand 1 ,brand2,etc ,nu este vorba de reclama,se pot enumara mai multe branduri
Stiu ca exista un topic asemanator in aria economica dar vad ca lumea nu prea intra acolo

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
manualele de limba romana sunt tiparite local, o sa dai un ditamai imbold economiei romanesti daca te duci si cumperi unul.

#3
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Din pacate, pentru ca veniturile in Romania sunt prea mici, primul criteriu de selectie a unui produs este de cele mai multe ori pretul.


Daca lumea si-ar permite sa plateasca putin mai mult pentru ceva romanesc, sunt sigur ca ar face-o.

Edited by Damascus77, 20 July 2015 - 21:58.


#4
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009

 _Smiley_, on 20 iulie 2015 - 21:44, said:

manualele de limba romana sunt tiparite local, o sa dai un ditamai imbold economiei romanesti daca te duci si cumperi unul.
Dezbatem o problema de piata, economie nu de gramatica. De laudat initiativa pe care a luat.o pentru ca in general se ocolesc produsele romanesti.

#5
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 AlexxTM, on 20 iulie 2015 - 21:37, said:

Am gasit produse romanesti prea ieftine, de exemplu un sos cu suc de lamaie la 500 ml la1,90 lei ,acel produs valora minim 3 lei.

Cumparand produse romanesti  vom traii mai bine cu toti,


No kiddin'???

Suc de lamaie romanesc?

Apropo, ce ai prefera?
Telemea romaneasca cu cartofi si diferite ingrediente poate periculoase sau telemea bulgareasca?

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Cumpar ce imi place, ma doare fix undeva unde-i produs.

Ca in Romania nu prea se produc diverse, sau nu imi plac...e alta treaba.

In farmacologie si cosmetica stam chiar binisor, exceptând anumite branduri ce au ramas la stadiul epocii de bronz.
In alimentatie e 50-50. Sunt foarte multe produse in Romania ( bere, cola, fanta, carnuri, conserve, brânzeturi, lactate ) insa sunt si foarte multe importate si au o calitate cu mult superioara ( ciocolata si alte dulciuri, bere de import, vinuri, unii biscuiti, etc ).

Când vine vorba de non alimentare stam si mai prost. Nu avem, practic, nici un brand de electronice romanesc. Nu producem nimic, in afara de niste senzori sau componente. Dar nu facem un produs final, nu suntem in stare.
Idem piese de mobilier care majoritatea sunt de import.

La haine, mai cumpar fabricate in RO. Chiar imi place calitatea lor. Pretul e aproximativ acelasi precum importurile de te miri unde de le gasesti prin Zara. La incaltaminte, exceptând Adidas, mai degraba gasesc ceva fain produs in RO decat daca bantui zeci de magazine de renume.



Stim sa producem frigidere, si de 13 ani nici alea nu le mai controlam noi pentru ca ne-u cumparat turcii.

#7
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Sunt produse romanesti mai bune si mai ieftine dar din pacate nu beneficiaza de marketing puternic asa cum au unele produse din afara si lumea[printre care si eu]ar vrea sa le cumpere daca ar stii de ele.cum am spus si eu in primul post,a trebuit sa caut ceva vreme pana am gasit aceea crema tartinabila.Nu stiu daca este voie aici dar as vrea ca userii sa spuna de exemplu;''am gasit o crema  tartinabila,un sampon etc foarte bun produs la noi.Se intampla de multe ori ca diferenta de pret sa nu faca un produs mai bun ci doar ca diferenta de pret se gaseste in reclamele de la tv si nu in calitatea produsului.

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Damascus77, on 20 iulie 2015 - 21:56, said:

Din pacate, pentru ca veniturile in Romania sunt prea mici, primul criteriu de selectie a unui produs este de cele mai multe ori pretul.
Si, scotand capital din tara prin importuri, sigur le vor creste veniturile... Cam asta se intampla cand unii nu gandesc sau gandesc de azi pe maine...

 Damascus77, on 20 iulie 2015 - 21:56, said:

Daca lumea si-ar permite sa plateasca putin mai mult pentru ceva romanesc, sunt sigur ca ar face-o.
Nu as fi asa de sigur. Pe langa venituri, iti mai trebuie si o educatie/cultura a produselor nationale sau a sustinerii afacerilor/producatorilor locali.

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 tsunnami, on 20 iulie 2015 - 22:11, said:

Apropo, ce ai prefera?
Telemea romaneasca cu cartofi si diferite ingrediente poate periculoase sau telemea bulgareasca?

http://agrointel.ro/...tura-de-balena/

Prefer de Sibiu, la pret triplu.

#10
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 dexterash, on 20 iulie 2015 - 22:20, said:

Si, scotand capital din tara prin importuri, sigur le vor creste veniturile... Cam asta se intampla cand unii nu gandesc sau gandesc de azi pe maine...

Lumea e prea saraca pentru a gandi altfel decat de azi pe maine..

Ai 10 lei care trebuiesa-ti ajunga de mancare o zi intreaga.. ce iti cumperi?
Cu siguranta nu telemea de bivolita romaneasca, nici macar  magiun de Topoloveni...

#11
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
Camasi / tricouri romanesti, stie cineva?

#12
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 don_dannielo, on 20 iulie 2015 - 22:22, said:

http://agrointel.ro/...tura-de-balena/

Prefer de Sibiu, la pret triplu.

Pentru ca iti permiti. Sunt destui romani pentru care si branza aia bulgareasca e aproape un lux.

Apropo de uleiul de palmier, se foloseste la greu in restaurante, pizerii, etc

Ieftin si...bun Posted Image

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007

 tsunnami, on 20 iulie 2015 - 22:11, said:


No kiddin'???

Suc de lamaie romanesc?
Exista si marmelada de portocale facuta in Scotia, si nu un singur brand, vezi aici.

#14
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 kommodore_ss, on 20 iulie 2015 - 22:27, said:

Camasi / tricouri romanesti, stie cineva?

Braiconf, cu un pret cam piperat.

#15
TMarius09

TMarius09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.07.2015
Eu chiar beau suc romanesc, nu ii stiu numele, dar am citit pe eticheta ca e fabricat in Romania. Ce m-a uimit insa, este reactia de trib a catorva romani (Nu imi erau prieteni) care erau in fata magazinului, si care si-au spus susotind "Ia uite-l si p-ala, suc la 1 leu". Si cand ma gandesc ca in unele parti ale New York-ului oamenii cumpara doar produse americane...

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Damascus77, on 20 iulie 2015 - 22:26, said:

Lumea e prea saraca pentru a gandi altfel decat de azi pe maine..
Este ca si cum mi-ai spune ca lumea este prea saraca pentru a gandi... E bun, e bine, e de viitor!

 Damascus77, on 20 iulie 2015 - 22:26, said:

Ai 10 lei care trebuiesa-ti ajunga de mancare o zi intreaga.. ce iti cumperi?
Cu siguranta nu telemea de bivolita romaneasca, nici macar  magiun de Topoloveni...
Da' ce? Nu exista producatori locali de carne (macra/procesata), de legume sau altele de baza?

#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Nici produsele romanesti nu sunt totdeauna un mare ajutor pentru economia tarii. Un exemplu: acum vreo 2 ani Procter&Gamble, o multinationala din domeniul cosmeticelor, a deschis o fabrica de sampoane si alte chestii asemanatoare in Urlati-PH. Zona defavorizata, sa aiba facilitati fiscale. Ia ghici cati oameni a angajat P&G pentru aceasta fabrica? Aud? 10 (zece)! Nici n-aveau nevoie de mai multi, pentru ca totul e automatizat, sampoanele le primesc naiba stie de unde si doar le ambaleaza. E nevoie doar de cativa Dorei sa supravegheze linia si eventual sa incarca-descarce materia prima si produsele finite.

Deci sa recapitulam: impozite reduse, angajati putini si slab calificati (deci si prost platiti, probabil cu salariul minim), profitul repatriat. Inca mai vreti produse made in Romania cu orice pret? :nonobad:

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007

 kommodore_ss, on 20 iulie 2015 - 22:27, said:

Camasi .... stie cineva?
Eton, intre 170 si 200 euro bucata.
Poze facute exact acum o luna, la un boutique de la aeroportul Helsinki.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate