Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

(discutie serioasa)Share de experienta in business

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
hitman_8787

hitman_8787

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 23.10.2006
Pentru cei care nu cunosc domeniul, in perioada August-Octombrie, in Europa nu se peoduc citrice(Spania, Italia, Grecia, Turcia). Citricile din Europa sunt din Argentina, Africa de Sud etc. Preturile sunt standard cam peste tot. In Rotterdam se gasesc lamai la 7-7,5 lei. Pt diferenta de pret nu se renteaza transportul.
Analogia ta cu laptele este incorecta. Preturile in general sunt globalizate. Si la noi gasesti lapte in magazin cu 2,5.
Ca sa compari preturi trebuie sa iei aceeasi calitate.

Daca tu ai un copac miraculos care face citrice in europa in perioada asta, te cam umpli de bani.

#56
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Ori nu se gasesc ori nu se produc?!


Da, lapte la 2,5 lei si in Germania si in Romania. Din pacate romanii au salariu de ~1800 lei, nemtii au ~8.000lei (conversie).

Dar o las balta, nu ai cu cine discuta ;) Derapaj linistit, Romania!!! Tara e frumoasa, din pacate e locuita de romani!

Edited by alexandrualexe, 13 September 2015 - 01:12.


#57
hitman_8787

hitman_8787

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 23.10.2006
Nu se produc. Adica e extrasezon. Nu se coc in copaci.

Intelege ca, costul de productie la laptele ala e la fel cam peste tot. Adica vaca tot atata mancare foloseste, energia e la aceelasi pret. Asta e valabil pentru aproape toate produsele. Singurul cost mai mic e forta de munca.
Nu e nimeni de vina ca, Germania e mai dezvoltata economic. De fapt probabil se gasesc motive destule, dar intram in alta discutie.
Si in somalia, laptele costa aproximativ la fel.

#58
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Nu vreau sa ma cert cu tine, chiar n-am chef. Daca vrei sa intelegi bine, daca nu, bafta si la gara Posted Image

Nu am pretins ca pretul la lapte (de ex) sa scada doar din motivul ca avem salariile mai mici ca in vest. Am spus doar ca salariile noastre sunt prea mici, extrem de mici si noi acceptam rahatul asta.

Edited by alexandrualexe, 13 September 2015 - 13:28.


#59
hitman_8787

hitman_8787

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 23.10.2006
Eu nu consider ca ma cert. O dezbatere nu inseamna cearta. Sunt total de acord cu tine ca nu facem nimic, dar cum ai prezenat tu prima data parea altceva.
Da, trebuie sa facem ceva. Chiar daca si doar sa dam din gura. Cand 10 oameni dau din gura nu se schimba mare lucru. Cand dau 10 milioane treburile stau altfel. Germanii au dat din gura acum mult timp si sa recunoastem ei nu au cunoscut comunismul.

#60
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
romania parca traieste numai din servicii. ok. asta e. dar daca tot sunt servicii si fiecare are de vandut ceva, de ce nu va angajati un vanzator ca ion iliescu? e poate cel mai bun agent de vanzari ce l'a avut romania. si pana sa incepeti sa ganditi nu's ce balarii, aduceti'va aminte de un banc: de ce are ion iliescu urechi? pentru ca altfel ar rade cu gura de jur-imprejur.
puneti'va oamenii sa zambeasca. sa nu mai fie incruntati. spuneti ca nu va certati, dar eu va vad foarte incruntati in postarile de mai sus.
fie ca e vanzator la taraba fie ca e un agent de vanzari, nu conteaza. zambetul inainte de toate!

#61
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008

View Postalexandrualexe, on 12 septembrie 2015 - 08:22, said:

Nu are legatura cu totpicul ci cu postul tau. Acum nu te supara ca intervin, dar vreau sa fac o precizare. Citrice se gasesc in Europa la orice ora vrei tu Posted Image Nu stiu de unde ai scos'o. Si apropo, pretul tau este unul destul de mare in comparatie cu alte tari muuult mai bogate ca Romania. Asta ca sa iti faci o idee de puterea de cumparare. Alta e sa ai salariu de 10.000 lei si sa cumperi citrice la 4-5-6 lei si alta e sa ai salariu 1800 lei (Romania) si sa cumperi citrice la 8,5-9-10 lei (Romania). Vezi tu, din cauza asta Romania este considerata o tara *********, pt ca desi avem salariile cele mai mici, preturile sunt cele mai mari din europa. Si o sa o tinem asa inca vreo 40 de ani. Ca de, ne place sclavia.

La noi laptele cel mai ieftin este la 3-3,5 lei, iar in tarile cu salarii de 10.000 lei in sus laptele cel mai ieftin este 2,3 lei. La dracu, laptele COSTA DOAR 2,3 lei. Mie imi cam da de gandit. Dar pe majoritate o doare in popou de acest aspect.
aaa..sa nu uit un aspect important. Laptele nostru cel mai ieftin are gust de apa, pe gand celalalt din alte tari...ala chiar este lapte.

Aici parca se incerca sa se discute despre problemele/experientele unor investitori, nu despre problemele sociale ,care intr-adevar, din pacate,sunt foarte serioase la noi.Daca sunt preturi mai mari -inseamna ori lipsa concurentei,ori costuri mai mari fata de alte tari folosite ca exemplu.......Salariile mici din Romania ? Care este productivitatea unei firme din Romania -luata ca medie-pe cap de salariat-in comparatie cu Germania ? Cati bani "produce" un angajat de acolo unei firme si cat produce un angajat din Romania ? Daca in anumite cazuri ( cred eu foarte putine) sunt date asemanatoare intra in joc si piata muncii.....
  Dar ,de cele mai multe ori ( si aici nu este neaparat vina angajatului roman sau poate nici chiar a investitorului insasi)-diferenta de productivitate este foarte mare .Si acest fapt se reflecta foarte clar in salarii.Ca idee-un mic investitor care a inchiriat sa spunem un local pentru o frizerie si are una sau doua angajate si-ar permite sa le plateasca cu 2000 de euro net pe luna ??? Sincer sa fiu ,nu cred.Solutia ar fi aceea ca politicienii sa creeze in Romania un cadru cat mai atractiv pentru activitatile economice care ar permite cresterea productivitatii muncii pe cap de salariat . Pentru ca , la randul lor, investitorii sa-si poata permita sa ofere un salariu cu mult mai atractiv.....
   Fiecare are dreptul sa se declare nemultumit ,dar cea mai buna cale ,cred ca este aceea de a gasi cauza acestei stari si calea pentru indreptarea ei.Iar aceasta nu este ,desigur ,aceea de a acuza pe vreun investitor ca are preturile pe care le are,pentru ca acestea sunt dictate de piata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate