Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

DVD double layer 8,5Gb

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
Am luat un cd doublu layer sa pun pe el mai multe chestii .
Problema este ca la introducerea cd-ului in unitatea optica , a aparut o fereastra in care ma intreba cum vreau sa folosesc cd-ul (cred ca fereasra aceea trb inchisa) . Am bifat prima optiune ,(se referea la ceva asemanator flas usb) , dupa care am dat next , si cd-ul sa formatat .
Daca vreau sa inscriptionez ceva pe el , cu nero , imi zice ca cd-ul este formatat udf , si nu este compatibil cu iso . Am vrut sa-l reformatez cu windowsul , are optiunea aceasta , si acolo nu am de ales decat UDF . Nu are alta optiune .
Mai pot face ceva cu el ? Exista vreun soft ceva cu care sa il reformatez , sau il dau  la marele cos? Sau este bun asa , si prb este din alta parte ?

Multumesc .

Edited by vergil_br, 20 July 2015 - 16:14.


#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
1. Nu orice disc e CD. Ce ai tu e DVD.
2. Ia altul și data viitoare închide orice fereastra a Windows care vrea sa scrie discuri. Tocmai l-ai formatat astfel încât sa poți pune fișiere pe el în mai multe sesiuni. În funcție de ce vrei sa faci poate fi încă Bun.

Edited by 0x0c, 20 July 2015 - 16:17.


#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Cred ca merge reformatat cu un software de genul Alcohol120%

#4
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
De șters tot nu se mai șterge,  dacă nu e RW!

#5
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
@0x0c

Intradevar asa este , m-am exprimat gresit . DVD-ul acela l-am aruncat .

Acum am alta problema
Am vrut sa pun pe un DVD-R , un program de drivere , si nu il accepta , pentru ardere . Am incercat pe un CD-R , am luat pe bucati (programul fiind mare , 4Gb) , si culmea merge , il arde . Am incercat din nou pe DVD-R ,  pe bucati si nu merge . Am selectat toate variantele posibile din Nero burning rom .
Dă sa-l arda , adica incepe procesul de ardere , dar se opreste , fara sa afecteze discul .
Mai concret, mesalul este cel din atasament. Acelasi folder , file ,  pe CD-R merge .

Acum doua zile in urma am scris un windows butabil pe DVD . DVD-ul a esit bine , se poate buta de pe el .
Ma gandesc ca , atunci cand am facut configurarea ptr DVD butabil , ptr windows , a ramas asa , cu configuratia aceea. Zic asta fiindaca , la butonul de BURN imi apare burn imaj , trebuia sa apara burn the compilation . Daca este asa habar nu am cum se da inapoi .

Daca se poate sa ma lamuriti in aceasta problema .

Multumesc .

Attached Files



#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Incearca sa-l scrii la o viteza mai mica, 22x e cam mult, incearca 4x.

#7
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
Am incercat cu toate vitezele la care am acces .

#8
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
Pentru a face un dvd butabil , si un styk , am folosit sfaturile de la pagina de internet
http://www.sebastian...ntru-windows-7/
Modificarile facute in directorul CMD sant cele din tabelul negru .
La cat ma pricep eu , cred ca ar trb date inapoi  acele modificari . Nu stiu cum se face .
Am dat si restaurare , am dezinstalat nero , degeaba .
Nero a ramas la butonul de burn cu , burn image , in loc de burn compilation .
Cred ca ramane sa reinstralez windowsul .

Daca mai este cineva pe aici , si ma poate ajuta , il rog frumos

Multumesc

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Dezinstaleaza complet Nero si incearca IMGBurn sau alt software: http://forum.softped...e-ardere-links/
Pentru crearea unui stick bootabil nu discutam pe aceasta arie. Exista deja subiecte dedicate acestui lucru pe alte arii. Foloseste Rufus!

#10
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
Nu m-am facut inteles .
Nu vreau sa fac styk butabil . L-am facut si merge .
Numai ca in urma la aceste succesiuni de operatii , nu mai pot pune nimic pe un dvd

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Atunci nu stiu. Poate altcineva sa te ajute. Eu nu folosesc aplicatia Nero (il am instalat, deoarece este utilizat ocazional de altcineva).

In link-ul pus de tine nu exista absolut nimic care sa influenteze functionalitatea aplicatiei Nero. Mai curand ai efectuat vreo setare gresita pe undeva prin interfata de configurare a lui Nero.

#12
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
M-am gandit la asa ceva , dar nu are optiuni . Ma gandesc ca tocmai acele succesiuni de operatii in cmd , au schimbat interfata .
Deci daca reinstalez windowsul nu fac nimic? ca sa nu mai pierd timpul .

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu. Comenzile acelea fac modificari exclusiv asupra stick-ului.

Asa cum am spus, nu are legatura cu Windowsul, ci cu anumite setari din Nero care cu siguranta are setari.

Attached File  Nero Options.PNG   46.47K   13 downloads

In cel mai rau caz, poti face o dezinstalare totala a lui Nero (care sa implice stergerea setarilor) si il reinstalezi dupa. Singura problema este ca Nero este o aplicatie extrem de invaziva asupra sistemului (functioneaza ca un malware) si nu este usor de sters. Stiu ca exista un tool creat special care putea elimina cu mari sanse de reusita aceasta aplicatie, dar anumite modificari din sistem tot trebuiau refacute manual.

Edited by _-_, 23 July 2015 - 09:20.


#14
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
M-am ars si eu cu Nero de cateva ori. Acum folosesc cu succes BurnAware free, cu care nu am avut probleme.

Oricare program de scriere ai folosi, daca vrei sa scrii drivere pe el ii dai Data Disc.

De asemenea, vezi sa nu ai fisiere cu calea mai lunga de 256 caractere. Din ce vad in screenurile puse de tine, numele folderelor sunt destul de lungi.
Gen: C:\Intel_3213231_blablabla_blababla.v1512823.2\Blablablabbasashadkdasadsadasdkhsaiud\ashjdfatdfagdadhsafda\blablabla\sajhdaidgajsda\aljfdfsaydfsatfdajfdyasfdytsafdytsafdytasfdyfsaytda\lasdgadaysgdyuuy\sadgauydsayidg\auygsdygdytsasakhgdsaygdgasyd\install.inf

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate