Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Solutii anti-latrat caini

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Solutii pentru arici nu sunt ? Sa nu mai aiba motiv de latrat . Parca era un dispozitiv odata pe forum descris  O sa caut sa vad .

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006

 gingisKHAN2015, on 20 iulie 2015 - 13:55, said:

Solutii pentru arici nu sunt ? Sa nu mai aiba motiv de latrat . Parca era un dispozitiv odata pe forum descris  O sa caut sa vad .

Si pe urma,cu atatea "gadgeturi" canine,cainele se transforma intr-o maimuta.Asa cum  sunt marea majoritatea soferilor,care pretind si au multe "extrase" la masina.

#21
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 gingisKHAN2015, on 20 iulie 2015 - 13:55, said:

Solutii pentru arici nu sunt ? ...
Posted Image
Nu căuta, că-mi sunt dragi.
Oricum, eu le-am invadat teritoriul și nicidecum ei, mie; asta dacă-i să stăm strâmb şi să judecăm drept...

Oricum, schimbul de tramvai/ambulanţă cu lătrat de câine, îl găsesc confortabil Posted Image

#22
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
http://www.adoptiica...tratul-excesiv/ ptr cultura generala,solutia...

Edited by lik_lights, 20 July 2015 - 14:09.


#23
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Mie imi sunt dragi cainii si le fac toate mofturile  , cand mergeam cu aplicatiile prin munti impreuna cu vanatorii intalneam stani cu oite si la care erau ciobanesti mioritici .de garda . Animale superdestepte si fidele care se lupta in parte cu ursul si lupii . V-am si povestit o data parca faza  cu baciul si infanteristul,  care o mai tineti minte .Dar , alta arie . Doar cu derogare e voie  .  O zi faina tuturor si somn usor ..noaptea , lasati cainii sa isi faca treaba in pace .

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Daca doua ferestre diferite de termopan, eventual cu una din ele sau chiar ambele cu termopan triplu, ies din buget, mai ieftin este cu ciocolata mediu-neagra de ~ 50+% cacao, dupa care nu trebuie sa-ti para rau, pt. ca oricum toata ciocolata care se gaseste in RO este o mare porcarie, o tzeapa, indiferent de pret si fabricatie ( iar daca exista exceptii, aproape 100% nu ai auzit de ele).
Le dai sa pape zilnic o vreme, si cu putina rabdare, o sa vezi ca nu mai latra...
La sfarsit nu trebuie sa fi si nesimtit, nu e cazul sa-ti acuzi vecinul ca le-a dat sa manance numai bosogi si le-a distrus ficatul...
Desigur, poate preferi varianta cu scarpinatul pe burta...

P.S.
Daca esti vecin cu un cioban la stana, probabil ti-ai ales gresit locul de casa...

Edited by loock, 20 July 2015 - 14:24.


#25
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 gingisKHAN2015, on 20 iulie 2015 - 14:13, said:

...Doar cu derogare e voie...
Mno' bag-o amu' dacă tot ai zis, ori pune link.
Dacă tot nu îl/o putem ajuta pe mayte_22, (fiind vb despre câinii altcuiva), măcar să-i alinăm supărarea...

#26
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Si vecinii mei aveau un mini-caine care latra 24/24 cu scurte pauze de refill. Tot asa, ma gandeam ce variante am sa-l suprim, ca nu mai suportam. Mai ales noaptea. Pana intr-o zi cand l-am adus de la terenul unde construiam casa pe "dulaul" meu de paza, un catel de vreo 6 luni care se aciuise pe-acolo. Rasa pura, maidanez imperial. Ei, de-atunci s-a schimbat radical situatia. A, nu ca s-ar fi facut liniste, dar cand latra al tau e altceva, nu te mai deranjeaza. Chiar sind formau duete apocaliptice. Au inceput sa mi se planga vecinii ca "al dumnitale il starneste pe-al meu, el e de vina, fa-l sa taca macar noaptea". Le-am explicat civilizat ca ar fi bine sa "mars dreq de la gard ca-ti rup capu'! "
@initiator: poate ar fi o idee sa iei un caine sa vezi daca se schimba situatia.

#27
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 loock, on 20 iulie 2015 - 14:16, said:

...Le dai sa pape zilnic o vreme, si cu putina rabdare, o sa vezi ca nu mai latra...
Bat şaua să priceapă iapa, degeaba:

 scaiba, on 20 iulie 2015 - 13:28, said:

Îngăduit îi orice nu-i imoral ori ilegal....

@loock:
Dacă îţi şterg postul, aşa-i că-s scârbă și îți limitez dreptul la libera exprimare și mă vei acuza de încălcarea art. 30 din constituție ?
Poate o mai cugeți oleacă...

Edited by scaiba, 20 July 2015 - 14:29.
le


#28
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Mersi . Meream odata cu   baietii de la vanatori de munte   cuplati cu  cei de la infanterie in aplicatie   pe   tema comuna prin zona Cincu Brasov . La un moment dat o grupa se cam rataceste cu tot cu cercetarea lui peste  si busola si da peste o  stana . Un hamait imens si  intr-o clipa  se trezesc inconjurati de o   gasca de ciobanesti mioritici  fiorosi si nervosi de numa . Speriat , cel mai apropiat de pericol baga cartus pe teava .  In acel moment vine din spate un racnet   puternic si cainii se ostoiesc din latrat .Vine prin tufisuri un cioban mai in varsta asa , tipul cunoscut din povesti . Zice :  cate cartuse ai in automat , sergentule ?  30 , zice ala tremurand  . Si esti sigur ca-i omori pe toti , din prima ?  Nu stiu ce sa zic , raspunde  sergentul infanterist , cred ca da ! Auzi ficior , daca numa crezi ca da , baga siguranta inapoi pe pusca aia , ca daca tragi si nu-i omori pe toti odata  te duc colegii la groapa  cu steag pe coparseu ! Si cat oi trai tu sa nu mai indrepti spre ciobanesc arma , bota sau ce  o fi ca asta   iti face capatul cat ai zice vai  !

#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu am 4 caini . Doi in gradina din spate , doi in curte si gradina din fata. Vecinul din stanga are un caine ( ciobanesc ) care latra de cate ori aude clopotul de la biserica sau o sirena pe DN1. Vecinul din dreapta are doi mici si un Saint Bernard . Aia latra de cate ori il aud pe al vecinului din stanga ca latra . Vecinul de peste drum are doua catele Husky care urla de plictiseala non stop. Vecina de din jos de vecinul de peste drum are o catea Ciobanesc German luata de pe strada , care intra frecvent in calduri si urla dupa amorezi. Ai mei din spate , latra si ei cand aud latraturi ...iar cei din fata ( din care unul are un latrat care se aude in tot orasul ) dau replica ca sa im iarate ca nu dorm. Ce ziceti voi ca am fost la Saturn si nu am putut sa dorm . Imi lipseau latraturile . Abia m-am odihnit ! Posted Image

#30
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Zicem ca te credem suta la suta , ai patit ca finu cu trenu ! Eu ma perpelem si ei nu auzeau nimic . Interesanta  amplasare de catei ai pe acolo , cred ca nu va plictisiti niciodata ! Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 20 July 2015 - 14:47.


#31
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Ce sensibili sunt unii. Muta-te frate in jungla daca vrei liniste. Iti garantez ca nici acolo nu ai.

Daca as avea unu de asta de indreapta ultra-sunete spre curtea mea si imi face cainii praf, promit ca eu il fac pe idiot sa nu mai auda.... printr-o vizita la sectie am mai trecut noi...

#32
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Asta daca nu le arunca otrava. Posted Image
Atunci ii face praf pe bune.
E bine la curte, am vazut la televizor ca o baba tinea vreo 8 caini in apartament.

Edited by eStev, 20 July 2015 - 14:52.


#33
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

 eStev, on 20 iulie 2015 - 14:51, said:

Asta daca nu le arunca otrava. Posted Image
Atunci ii face praf pe bune.

Pai sa indrazneasca. Si eu pot fi sadic fara efort.

Am si eu un caine prin vecini care ma exaspereaza si mai are si obiceiul sa urle noaptea de ii enerveaza pe ai mei si fac astia ca turbatii. Dar asta e. E cainele omului. E legat la el in curte. N-am ce-i face. Degeaba vorbesc cu omul, ca tot cainele urla :lol:.

Unora le place sa dea vina pe cainii cu proprietar, dar pe aia maidanezi nu da nimeni vina.

Edited by Serafim606, 20 July 2015 - 14:55.


#34
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Serafime da-i drumul lui Bella la ala in curte si inchide poarta dupa ea . Sa vezi ce  se intampla  !  Posted Image

#35
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
De ce? Mi-o eutanasiaza politia Posted Image). Daca il bat eu, pe mine nu ma eutanasiaza nimeni.

Edited by Serafim606, 20 July 2015 - 15:04.


#36
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 sun_kid, on 20 iulie 2015 - 13:06, said:

daca ai acces la zona cu caini poti folosi spray-uri lacrimogene. instiinteaza-ti vecinul de problema, daca nu-i cooperant fa-i reclamatie daca nu se rezolva nici asa ori folosesti solutia mentionata inainte ori substante chimice sa-i lase fara vlaga ori ca solutie de ultima instanta otrava. aminteste-ti, somnul tau e mai important ca potaia unuia

Tu chiar esti martian! De "civilizatie pamanteana" in mod sigur n-ai cunostinta. La voi pe Marte,dati cu spray la caini, ca sa se puna pe schelalait in loc sa latre?De ce crezi ca tine omul caine in curte, ca sa doarma noaptea linistit el, sau cainele?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate