Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Obiectiv de kit sau 50mm 1.8G?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cips_97

cips_97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.10.2014
Buna seara. As dori sa trec de la compacta la dslr. Vreau sa imi iau un nikon d3200 .Sa imi iau pachetul standard 18-55mm sau sa imi cumpar body-ul separat si sa imi iau acest obiectiv http://www.f64.ro/ni...hete_promo  ?
Nu o sa fac neaparat numai portrete,dar imi place foarte multe bokeh-ul de la acest obiectiv si e foarte luminos,iar asta o sa imi fie de folos la pozele din interior.Ma gandesc ca o sa imi fie putin greu fara zoom pt primul obectiv,dar cred ca m-as putea sacrifica pt calitate.

Ce parere aveti ?

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
50mm s-ar putea sa fie prea lung (tele) pe senzor crop. Oricum obiectivul de kit vine aproape gratis daca il iei la kit, e si pacat sa nu-l iei.

Edited by crokodilu, 17 July 2015 - 22:03.


#3
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Eu as lua 50-ul pentru bokeh.

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si ce faci cu ala in interior (casa), ca degeaba e luminos.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
50 f 1.8 G nu este rau la bokeh ( unul dintre putinele obiective Nikkor care nu e rau), insa nici prea grozav nu este, printre altele pt. ca nici nu poate sa fie, fiind limitat nu doar de f 1.8, ci mai ales de crop ( ai mentionat D3200).
Datorita cropului, incadreaza ca un 76+ mm, insa DOF-ul, profunzimea de claritate, ramane de 50 f 1.8, si utilizat de la minim 1,5m - pt ca asta este distanta la portret ( 5 diagonale spatiale ale capului), ca sa estompezi fundalul, trebuie fie sa fie estompat de la mama lui (plat), fie sa fie unul departat bine...

Nu este nici extraordinar de portret, focala ideala pt portret normal este de 85-90 mm pe FF35, si 55-60 pe DX.
Cele mentionate permit incadrare de la 1,5m, care sa nu distorsioneze grotesc perspectiva, dar lejera cat sa intre un portret bust.

Portret poti sa faci cu orice focala daca sti cum si se potriveste ce intentionezi sa faci, insa 50-ul pe DX nu prea exceleaza la nici un gen de portret - este o focala indecisa pe DX, un tele prea short.
Pe FF35 este o focala utilizabila la portret larg, plan american sau chiar mai larg full body, etc., cu avantajul ca 50-urile sunt f bine corectate la aberatii optice si cromatice.
Pe crop insa, nu este nici de incadrare larga, si nici pt stransa...
Daca faci bust cu el, risti sa redea fetele putin mai borcanate, daca gresesti si cobori putin si sub 1,5m. Daca incadrezi mai strans de bust, deja e grotesc ( merge doar la bebelusi care au capul mai mic)
Desigur, poti pastra distanta de 1,5m, si faci un mic crop la postprocesare, care ar rezolva problema, mai ales ca la portret in general nu ai nevoie de rezolutie f mare, si ai de unde sa tai, 24+ MP
Cu 8 MP ai deja A4 la 300 DPI, deci pana la 24 MP este cale lunga, si un mic crop nu se simte.

Deci poti sa-l utilizezi pt portret cu acest artificiu, insa doar pt un anumit gen de portret in special, si pt altele doar daca ai loc sa te retragi mult in spate...

Edited by loock, 17 July 2015 - 23:38.


#6
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Deoarece n-ai alt obiectiv eu nu m-as arunca la 50 mm. Este un obiectiv OK insa nu prea e bun nici pentru portret (prea scurt) si prea lung pentru a fi folosit ca obiectiv generalist.
Daca vrei portret mai bine strange bani de un 85 mm f/1.8. Mai versatil ar fi 35 mm f/1.8.
Obiectivele de acest gen sunt specializate si e bine sa le ai impreuna cu altele.de aceea sunt pentru a lua un kit. Daca ai bani ia un obiectiv. Dupa aceea poti lua si obiective specializate.
18-55 mm este bun ca este ieftin. Un pas in sus ar fi 18-105 mm VR sau 18-140 mm VR (ca tot l-au ieftinit).
Daca n-ai destui bani ia kit-ul cu 18-55 mm VR.

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
am 35 mm f/1.8 pe un D90 (deci DX) consider ca este unul din cele mai recomandate obiective pentru fotografie in lumina putina pe DX in bani putini

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate