Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

o noua casa in Magurele

- - - - -
  • Please log in to reply
939 replies to this topic

#883
lucia1980q

lucia1980q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 24.06.2015
Buna

Incerc sa bat  palma cu actualul mester ptr tencuit la interior si imi zice ca este suficient sa tencuiesc si apoi doar 2 maini de glet CT 126 plus amorsa /lavabila, fara tinci si glet de finisaj CT 127 , referitor la gletul de finisaj Ct127 imi zice ca o sa l adun de jos , ca il da masina de slefuit jos tot , ca nu mai este cum era calitatea la Ceresit ..ca a ramas doar numele. Asa o fi ? ca pret ptr tencuit interior manual -  13 lei/mp si  inca 15 lei /mp la finit.
Eu am vazut pe forum ca majoritatea folosesc Ceresit , ati avut probleme privind calitatea ?

In alta ordine de idei , vroiam sa tencuiesc manual tavanele dar se pare ca trasele de electrica nu o sa imi permita Posted Image , cei care ati folosit gips carton ptr tavane imi puteti spune un pret orientativ pe mp la materiale ?

Totodata doresc sa termoizolez tot in acesta etapa si placa de peste etaj , aici in sectiune am asa : folie antivapori , vata 30 cm si osb 6mm plus un caroiaj din lemn ptr prindere osb , aici un cost decent ptr manopera cam cat ar fi pe mp ?


M-ajutati si pe mine cu niste sugestii/ pareri privind dilemele mele va rog ?
merci

Edited by lucia1980q, 10 March 2017 - 18:08.


#884
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am tencuit manual..si reteta clasica..Peste am dat o mana de MP75 (astea au intrat in manopera de tencuit)..ca niveleze mai bine..Apoi au urmat urm straturi subtiri: MP75 + plasa de 145g + MP75 + CT126 + slefuit + strat super subtire de corectie cu CT127. Pe tavan a venit MP 75 + CT 127.

Eu as da CT127 ..chiar daca o parte se duce jos la slefuit..Rostul lui e finisarea de detaliu..Iese ca si cum ar fi dat cu lavabila..doar ca nu e chiar asa alb..Plus ca e un consum minuscul de CT127..cred ca am dat 2 saci pe tot etajul..pe pereti..Doar pe tavan a fost un strat mai 'gros'.

Edited by manghels, 10 March 2017 - 20:34.


#885
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
De ce ați renunțat la tencuiala exterioara, care a fost motivul?
De ce se pune și ce sunt profilul de soclu, picuratorul?

#886
lucia1980q

lucia1980q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 24.06.2015

View PostDaleen, on 11 martie 2017 - 13:24, said:

De ce ați renunțat la tencuiala exterioara, care a fost motivul?
De ce se pune și ce sunt profilul de soclu, picuratorul?

Nu avem mari diferențe de planeitate plus vreme ...ploioasa și trebuiască sa astept sa se usuce mai mult decât acest șpriț și nu în ultimul rand bugetul.
Soclu este suportul pe care se așează primul rand de polistiren,  se prinde în dibluri de caramida , iar picuratorul se pune inclus la ferestre ..ptr devierea apei.

http://www.manoperac...mul-baumit.html

Attached Files



#887
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Bravo Lucia, avansezi! Am revenit tarziu pe jurnalul tau, credeam ca ai renuntat sa mai postezi :)
Termosistemul ti-l fac acesti Coartco ?

#888
lucia1980q

lucia1980q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 24.06.2015

View PostOvidiuEne, on 13 martie 2017 - 13:24, said:

Bravo Lucia, avansezi! Am revenit tarziu pe jurnalul tau, credeam ca ai renuntat sa mai postezi Posted Image
Termosistemul ti-l fac acesti Coartco ?


merci, dar mi am pierdut demult entuziasmul  de la inceput. :)
Nu ..am incercat sa gasesc pe net ptr user @daleen  explicatii privind soclu.  ( deci nu fac nicio reclama la nimeni)

#889
lucia1980q

lucia1980q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 24.06.2015
Salut,
Legat de taxe , anul trecut eu am receptinat casa..iar de anul acesta platesc impozit pe cladire , cand am mers sa l platesc , m-am trezit la impozitul pe teren cu restante desi stiam ca l-am platit din martie anul trecut si nici la receptie nu mi au zis ceva. Terenul meu figura ca intravilan agricol..in august 2015 cand eu am scos autorizatia de constructie ..am platit in 2016 impozit , am platit diferenta ptr autorizatia de constructie la receptie deoarece valoarea casei  este mai mare conform incadrarii lor..in fine...idee este  eu aveam obligatia sa merg in momentul cand am scos autorizatia de constructie sa fac transferul de la intravilan la construibil ....asa ca ei dupa mi au introdus in system receptia casei  ... s-au trezit ca terenul este construibil ...si ca trebuie incadrat din 2015 cand au emis autorizatia la alta categorie.

Idee este ca nu stiu cum se procedeaza la alte Primarii... daca fac ei fac trecere din oficiu la momentul obtinerii autorizatiei sau dupa inregistrarea receptie te trezesti ca ai restante..
Oricum taxe locale au crescu f mult... :(

#890
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
E o lege care zice ca in momentul obtinerii AC (TOT) terenul trece automat din intravilan agricol in intravilan construibil. Eu cred ca am sa-l bag la loc in agricol exceptand amprenta casei. Dau 200 lei aiurea.

#891
lucia1980q

lucia1980q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 24.06.2015

View Postadinosh, on 13 martie 2017 - 18:00, said:

E o lege care zice ca in momentul obtinerii AC (TOT) terenul trece automat din intravilan agricol in intravilan construibil. Eu cred ca am sa-l bag la loc in agricol exceptand amprenta casei. Dau 200 lei aiurea.
Automat pe naibii...si sa trec agricol nu stiu daca se poate...adică 100 mp este construibil și restul pun porumb ��.. dar o sa merg sa întreb..ca sunt și zona A la impozitare.

#892
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Eu din ce am inteles iti trec in "construibil" doar terenul de sub casa..minim 200mp...sper sa nu ma înșel..dar asa am inteles anu trecut cand m-am interesat..

Daca am un teren de 2 hectare pe care construiesc o casa de 10/10 nu vad logica sa-l treacă pe tot in 'construibil'.

#893
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Eu stiu ca in situatia "intravilan arabil" se obtine AC si la intabulare se trece doar amprenta casei in "curti constructii", platindu-se impozite oarecum separate.

#894
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Dati-mi si mie un nr. de lege sa ii bat pe aia la primarie.

#895
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
N-am numar de lege. Ce am zis mai sus e citat de la un consilier local din satul unde locuiesc. Poate difera legile sau, mai bine zis, difera aplicarea lor de la primarie la primarie. Au mai fost asemenea cazuri.

#896
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
Lucia, susține ca AC a fost emisa doar pe x suprafata, ceea ce înseamnă că atât trebuie sa treacă din intravilan agricol în intravilan construibil. Pe restul terenului cultivi...rosii. Ei vor cat mai multi bani la buget și vor face cum le e lor mai bine.  Trebuie sa încerci, impozitele au crescut mult în ultimii ani, chiar dacă autoritățile numai făcut nimic, nu au utilități, etc.
Succes!

Dă-mi și mie PM despre cum a decurs recepția, ce acte ti-au trebuit, etc.
Mersi.

#897
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Chiar am sa intreb cand voi merge sa platesc impozitul.
Care ajunge primul da de veste? :)

#898
sosi2

sosi2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.01.2012
Verificati art.23  alin.3 din Legea nr.50/1991 si veti gasi raspunsul.Prin emiterea AC se scoate din circuitul agricol TOT terenul din actul de proprietate ce a stat la baza emiterii AC.Pentru a fi scos doar partial , cel aferent constructiilor, este necesara o documentatie cadastrala.Prevederea este  in vigoare cel putin din anul 2013 si o spun din experienta personala cu primaria, dar spre surprinderea mea functionarii au fost binevoitori si m-au atentionat ....
Sa aveti spor!

#899
lucia1980q

lucia1980q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 24.06.2015

View PostDaleen, on 21 martie 2017 - 13:15, said:

Lucia, susține ca AC a fost emisa doar pe x suprafata, ceea ce înseamnă că atât trebuie sa treacă din intravilan agricol în intravilan construibil. Pe restul terenului cultivi...rosii. Ei vor cat mai multi bani la buget și vor face cum le e lor mai bine.  Trebuie sa încerci, impozitele au crescut mult în ultimii ani, chiar dacă autoritățile numai făcut nimic, nu au utilități, etc.
Succes!

Dă-mi și mie PM despre cum a decurs recepția, ce acte ti-au trebuit, etc.
Mersi.

aici la Magurele cu o mica atentie merge totul snur..eu nu aveam nici ferestre ..dar imi expira autorizatia...asa ca acte iti spun ei la Primarie ce si cum.

View Postsosi2, on 22 martie 2017 - 22:54, said:

Verificati art.23  alin.3 din Legea nr.50/1991 si veti gasi raspunsul.Prin emiterea AC se scoate din circuitul agricol TOT terenul din actul de proprietate ce a stat la baza emiterii AC.Pentru a fi scos doar partial , cel aferent constructiilor, este necesara o documentatie cadastrala.Prevederea este  in vigoare cel putin din anul 2013 si o spun din experienta personala cu primaria, dar spre surprinderea mea functionarii au fost binevoitori si m-au atentionat ....
Sa aveti spor!
o sa incerc sa fac intabulare , dar momentan am avut un necaz in familie... si am amanat totul... o sa ma documentez si va tin la current cu ce am fcaut daca reusesc sa nu raman cu cei 500mp construibili la impozit.
merci mult.

#900
75dls

75dls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.05.2008
Buna

Daca ati construit in MAgurele, imi puteti recomanda o echipa de incredere pentru termoizolatie mansarda si tencuieli, montaj rigips?
Una serioasa...stiu ca e greu ceea ce va cer, dar sper ca nu imposibil :)

MULTUMESC

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate