Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa pe roti

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
platt

platt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.07.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0GeKa4vQpHQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yGomaVCVYfM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n-zESacteu4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si mai sunt o gramada de video-uri pe Youtube. Un concept de la americani care s-au saturat sa plateasca credite la banca pentru case de nu stiu cati metri patrati sau sa stea in chirie. Ar prinde si la noi asta sau s-ar considera un downgrade si ce ar zice lumea dupa aia de mine ca sunt un sarantoc.

#2
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013
Și care e diferența dintre o asemenea casă și o rulotă XXL ? Posted Image

Edited by volumepower, 17 July 2015 - 10:10.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O cunostinta a facut comanda de o casa mobila. O sa revin cu o impresie despre una in "carne si oase" (sau mai bine zis in"pereti si picioruse") peste o luna (sosirea estimata undeva in jurul datei de 15 august).

Ar fi o solutie pentru cei care au un teren, dar inca nu au 30-40.000 E pentru una de caramida si pana ii strang (banii) pot locui destul de comfortabil intr-una din asta.

@volumepower: (nu o lua ca o rautate, dar) acea rulota XXL (sau autorulota cum se numeste ea mai exact) merge pe drum, iar casele mobile au un regim mai sedentar. Pot fi mutate, dar ar fi de preferat sa stea mai mult pe loc (trasportarea facandu-se pe trailere/camioane).

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Exista si la noi case pe roti dar sunt micute.
La americani inca de prin '60 exista (si sunt foarte raspandite) casele pe roti, de la dimensiunile unei rulote mari pana la case foarte mari. Cauta fleetwood mobile home.
Si in Europa exista, cel mai mult in UK dar se folosesc numai la parcurile de vacanta si sunt mult mai mici ca cele americane desi unele ajung la dimensiuni destul de mari.

Edited by Friskey, 17 July 2015 - 11:16.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Probabil ideile (ca nu-i singurul thread pe care il avem) astea apar mai mult dintr-o latura romantica, cum Johnny Cash ar spune:

I was born the running kind with leaving always on my mind
Home was never home to me at any time
Every front door found me hoping, I would find the back door open
There just had to be an exit for the running kind


Ca alternativa pentru o casa intr-adevar de locuit - no way. Lasind la o parte dimensiunile - nu am avut timp sa ma uit la toate, m-am uitat numai la inceputul de la fiecare, ultimul are niste "case" de 140 sq ft (= 13 mp!). Si chiar si-un sopron de-ala costa ceva. Lumea da zeci de mii de euro pentru ceva spatios si care sa tina 100 de ani, sa fie incalzit cu cheltuieli decente, sa nu te coci vara, canalizare, apa, curent, etc. Sint chestii care nu se compara, cu sau fara roti.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 f300, on 17 iulie 2015 - 12:09, said:

Probabil ideile (ca nu-i singurul thread pe care il avem) astea apar mai mult dintr-o latura romantica, cum Johnny Cash ar spune:

I was born the running kind with leaving always on my mind
Home was never home to me at any time
Every front door found me hoping, I would find the back door open
There just had to be an exit for the running kind


Ca alternativa pentru o casa intr-adevar de locuit - no way. Lasind la o parte dimensiunile - nu am avut timp sa ma uit la toate, m-am uitat numai la inceputul de la fiecare, ultimul are niste "case" de 140 sq ft (= 13 mp!). Si chiar si-un sopron de-ala costa ceva. Lumea da zeci de mii de euro pentru ceva spatios si care sa tina 100 de ani, sa fie incalzit cu cheltuieli decente, sa nu te coci vara, canalizare, apa, curent, etc. Sint chestii care nu se compara, cu sau fara roti.


Cu riscul de a fi considerat ca fac reclama produselor de acest tip: la ce m-am uitat eu, pot avea pana la 24 mp. Ma intereseaza in mod personal, deoarece garsoniere, construite in 2015 sunt si la 19 mp, deci...

Ca durabilitate in timp... e greu de comparat. Sunt struto-camile. Nici rulote, pentru ca devin fixe prin picioarele montate, ca o casa traditionala, dar sunt si mobile, prin prisma constructiei.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Hipstereala.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Redeschid acest topic pentru ca mi-am indeplinit un vis de a ma bucura de viata mea si a familiei mele intr-un timp foarte scurt lasand la o parte birocratia romaneasca care nu mi-a permis constructia in zona respectiva si care m-a facut sa am multe nopti nedormite datorita neputintei de a putea beneficia de un drept uman la locuinta intr-un stat mafiot ca si Romania.
Felicitari celor care mi-au vandut aceasta casa mobila, bravo lor , asemenea oameni rar exista in Romania. Pe 30 decembrie am sunat pentru anunt, pe 11 Ianuarie am vizitat parcul de case mobile, pe 14 si 15 ianuarie s-a efectuat livrarea si uite asa am o casa utilitata cu de toate la un pret mic si ma pot bucura de viata mea fara sa am stres legat de birocratia romaneasca care nu mi-a permis sa construiesc desi topograful, CF-ul, inginerul geo (test), arhitectul si-au dat acordul ca pot construi insa primaria mi-a pus bete in roate.

Attached Files


Edited by GradinarulUrban, 24 January 2017 - 12:41.


#9
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Pana nu ne zici si pretul io zic ca alegerea unor containere e mai avantajoasa ( termoizolatie mai buna ) , e si un topic p-aci ...

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cobi1, on 24 ianuarie 2017 - 12:39, said:

Pana nu ne zici si pretul io zic ca alegerea unor containere e mai avantajoasa ( termoizolatie mai buna ) , e si un topic p-aci ...

Sunt de acord cu tine, container are izolatie mai buna. Dar aici vorbim de o casuta mobila, eu am platit inginerul proiectat, cel care a proiectat aceasta casuta, cand ma duc sa lucrez in livada vreau sa ma simt ca la mine acasa, pentru ca si aceasta este tot casa familiei mele. 7000 de euro cu totul + ce o sa mai bag, ca schimb saltelele, draperii, mocheta etc. Asa ceva faci si la o casa normala, sunt consumabile

#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ce suprafata are ? Dotarile erau incluse in acest buget ?
Niste detalii constructive referitoare la " casa " asta ne poti spune ? Lxlxh , compozitie pereti ,pardoseala , acoperis , materiale etc ...

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cobi1, on 24 ianuarie 2017 - 12:59, said:

Ce suprafata are ? Dotarile erau incluse in acest buget ?
Niste detalii constructive referitoare la " casa " asta ne poti spune ? Lxlxh , compozitie pereti ,pardoseala , acoperis , materiale etc ...

Marca:Sunseeker
Dimensiune:8,5m X 3m
Compartimentare:
Living cu coltar si loc de luat masa.
Masa se transforma in pat.
Bucatarie cu chiuveta ,frigider,aragaz,etc...
Dormitor cu doua paturi 1 persoana supraetajat.
Dormitor cu pat matrimonial.
Baie cu WC, dus si chiuveta.
Incalzirea se face cu ajutorul unui convector pe gaz.
Pentru apa calda exista un boiler pe gaz.
Instalatia electrica este la 220V.
Compozitia peretilor nu o stiu, dar ma gandesc ca are ceva vata, nu pare super izolat, cand erau afara - 10 grade inauntru apa nu inghetase pentru ca este pozitionata pe sud. Noi o sa o folosim Martie- Noiembrie cu butelie de gaz pentru instant apa calda. Curentul electric e in proiect dar am un generator just in case, facem 25 de min cu masina pana la livada, practic ar fi un adapost pentru vitregiile naturii , pot sa lucrez si eu linistit, copilul il pun cu jucariile in "dining" cand se plictiseste pe afara. Vara o sa ramanem si peste noapte, dar nu in fiecare zi. In Olanda de unde este si aceasta casa mobila oamenii stateau de zi cu zi in aceste case mobile. Iti da libertatea de a nu fi lipit de pamant, gen cum e si in Romania, noi unde ne-am construit casa unde ne-am cheltuit toti banii la 1 an dupa ce ne-am mutat primarul a facut o smecherie cum numai in Romania se fac si a dat autorizatie de functionare unei ferme de porci. Casele acestea mobile reprezinta o alternativa la coruptia si birocratia romaneasca. E un mod de viata prin care te poti bucura de pamantul tau si atunci cand te supara cineva iti iei jucariile si pleci.

#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 GradinarulUrban, on 24 ianuarie 2017 - 16:01, said:

.....
. Casele acestea mobile reprezinta o alternativa la coruptia si birocratia romaneasca. E un mod de viata prin care te poti bucura de pamantul tau si atunci cand te supara cineva iti iei jucariile si pleci.
Foarte corect ce spui . O poti muta singur cu masina din dotare sau e nevoie de masina speciala ? Are priza de conectare 220v ?

Acelasi lucru ( doar ca la bani ceva mai multi ) e si varianta cu containerele si acestea se pot reloca , insa dpdv al constructiei pot fi mai bine termoizolate si pot fi folosite cu succes ca locuinta permanenta .

#14
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Ar fi interesant de spus ce obiectii a avut primaria ...
Rulota asta / casa mobila , imi este cunoscuta . A mai aparut pe niste site-uri , se laudau cu ea ca este cea mai mare ...

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cat costa un container ??
Casa mobila o poti pune unde vrei ??

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 maximg, on 24 ianuarie 2017 - 17:31, said:

Ar fi interesant de spus ce obiectii a avut primaria ...
Rulota asta / casa mobila , imi este cunoscuta . A mai aparut pe niste site-uri , se laudau cu ea ca este cea mai mare ...
Am pe CF scris intravilan, la ei la primarie este extravilan, impozitul platit pentru intravilan la ei, de fiecare data cand ceream un certificat de urbanism nu raspundeau cererii desi banii ii luau pentru acea cerere, in 2016 am aflat consultand o harta ca efectiv cineva s-a intabulat pe drumul meu de acces.  Nu ti-e cunoscuta casa mobila, nu este cea mai mare, la mine nu a mers decat casa de 3 m latime, au si de 3.7 etc ,e cel mai mare parc de asa ceva din tara.

 silesax, on 24 ianuarie 2017 - 17:42, said:

Cat costa un container ??
Casa mobila o poti pune unde vrei ??

Containerul iti zic eu unul calumea cat costa , e vreo 3 mii de euro + transportul + macara la descarcat, intradevar este mult mai bine izolat,mobila si restul trebuie sa ti le cumperi separat, am vazut unele containere care aveau si WC pe langa pat, sunt posibilitati dar in opinia mea nu arata ca o casa, eu am spus de ce am cumparat o casa mobila in detrimentul unui container. Da casa mobila o poti pune pe o proprietate privata sau cu acord de amplasament pe domeniul public obtinut de la primarie. In cazul meu este pe proprietate privata.

Alte poze

Attached Files


Edited by GradinarulUrban, 24 January 2017 - 18:02.


#17
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008
salut.

sa ne mai povestesti cum e sa locuiesti in aceasta casa. si pe mine ma bate gandul sa-mi fac una dar nu ca asta a ta. eu vreau sa o fac din lemn pe latime de 2.50 m ca sa o pot inmatricula ca si remorca si sa o pot muta usor din loc in loc. lungimea o sa fie de cca 7.00 - 7.50 m. o sa ma gandesc sa vad cum rezolv cu utilitatile. as vrea ceva similar cu o rulota. astfel incat sa nu depind de realizarea unui put sau fosa septica.

eu vreau sa o folosesc ca si casuta de vacanta si eventual sa o inchiriez pentru cunostinte/prieteni. si de asemenea sa am posibilitatea sa o mut atunci cand ma plictisesc de peisaj...

o zi buna,

Edited by lungubogdan, 22 March 2017 - 11:40.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e ca la TV faza cu inmatriculatul, mai ales daca e remorca si depaseste o anumita dimensiune cred ca cei de la RAR nu o sa fie ca si cei de la RAR din America, asa de permisivi, de altfel si eu ma gandisem inainte sa achizitionez aceasta casa mobila la aceasta varianta, sa construiesc, sa fac eu sa pun eu roti. Practic eu am platit arhitectul, inginerul care a proiectat locul de amplasare al mobilei, al bucatariei, al living-ului. Au cei de la parc si cu 3000 de euro case din acestea. Stiu ca pare ieftin cand te gandesti si cand ai mai construit ceva , zici dle hai ca pot sa o fac cu banii mai putini dar ajungem la socoteala de acasa si cea din piata , iar la design nu stiu daca putem face ceea ce au facut ei din fabrica. Cum e sa locuiesti ? Merg aproape zilnic acolo de cand a venit primavara, nu locuim, e un acoperis pentru vremea nefavorabila, nu am tras inca utilitatile pentru ca primaria e asa cum e, e cu birocratie cu durata, cu tot, complica viata omului care vrea sa faca ceva in viata. Am pus un acumulator AGM pentru curentul electric, avem power pentru becuri, pentru TV, pentru laptop, o sa iau in vara aceasta si o butelie pe gaz sa fac caldura la nevoie, noi stam asa de pe o zi pe alta  acolo, de altfel pana la noi acasa facem 15 minute cu masina. Am dormit o singura noapte fara caldura, intr-un sac de dormit, la ~ 2-3 grade, a fost fain, nu bate vantul prin ea. Am cumparat aceasta casa mobila ca sa ma pot bucura de sezonul 2017 fara sa mai construiesc nimic. Eu iti recomand sa nu te apuci de nicio constructie pana nu vorbesti cu cei de la RAR, de altfel daca vrei sa o tragi cu masina mai bine iei o rulota, e mai mica, platesti impozit, platesti asigurare dar o poti duce oriunde doresti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate