Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Samsung UE48J5500 Smart TV

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
LeonardoBirsan

LeonardoBirsan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.07.2015
Buna seara tuturor si imi cer mii de scuze daca am postat in aria gresita.

Saptamana viitoare imi va ajunge PRIMUL meu Smart TV, un Samsung UE48J5500 si cum nu am mai interactionat pana in prezent cu niciun Smart TV, am niste intrebari:

Smart TV-ul are suficienta memorie, sau are nevoie de un HDD extern daca vreau sa imi descarc mai  multe aplicatii?

Eu am un HDD extern Seagate Expansion 1 TB pe USB 3. Cca. 70% din el este ocupat cu fisiere personale (poze, filme, muzica, etc.) pe care nu vreau sa le pierd.
Este ok daca fac, sa zic, o partitie de cca, 250 GB pe care sa o pot folosii, la nevoie, pentru aplicatiile Smart TV-ului?
Dupa aceasta operatiune, la conectarea HDD-ului la Smart TV, se vor putea folosii ambele partitii? Le va recunoaste pe amandoua?
Adica sa folosesc 250 GB pt. aplicatii Smart si 750 GB pt. vizionarea continutului deja existent (poze, muzica, filme...) ?

Multumesc foarte mult !

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View PostLeonardoBirsan, on 16 iulie 2015 - 20:48, said:

Smart TV-ul are suficienta memorie, sau are nevoie de un HDD extern daca vreau sa imi descarc mai  multe aplicatii?
Are el spatiu de stocare, din cate stiu nu poti instala aplicatii pe un dispozitiv extern.

#3
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
nu  poti  instala  decat  cateva  aplicatii.  nu  e  android,ca  noile  sony,care  au  si  ceva  memorie  interna.eu  am  un  samsung  h6400  smart.
poti  sa  vezi  online  filme  si  seriale,ai  youtube,facebook  si  skype  instalat(iti  trebuie  camera  ptr  skype  de  la  ei),  poti  viziona  filme  de
pe  stick  sau  hard,sau  direct  de  pe  laptop/pc  daca  ai  o  retea  wireless  prin  dlna.  bineinteles  ca  ai  si  web  browser.

#4
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
O sa te plictisesti repede de functia smart.
Aplicatiile se intaleaza doar in memoria interna.
Un HDD extern (sau un memory stick cu viteza mai mare) poti folosi pt PVR, timeshift sau mediaplayer (filme, muzica, poze). Pentru primele 2 functii cel mai probabil o sa fie nevoie sa formatezi HDD-ul.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Aplicatiile doar pe memoria lui. Parca 1 GB are.  Cand alegi tara, se instaleaza automat cele localizate: voyo, hbogo, zonga, seenow s.a.
Mai pui 2 jocuri mari si e full deja.
De inregistrat daca ai semnal prin hdmi de la un stb nu se poate.
Cred ca iti trebuie catv digital pt functia rec. Am semnal hd prin hdmi de la stb si nu merge functia rec.
Il poti folosi cu succes pt voyo, hbogo si seenow insa.

#6
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013

View Postdorin_2k, on 16 iulie 2015 - 21:38, said:

De inregistrat daca ai semnal prin hdmi de la un stb nu se poate.
Cred ca iti trebuie catv digital pt functia rec. Am semnal hd prin hdmi de la stb si nu merge functia rec.
Il poti folosi cu succes pt voyo, hbogo si seenow insa.

Merge si functia rec.

Evident ca nu merge daca inca folosesti conserva de la cablist :) Televizorul respectiv are tuner DVB-C integrat iar daca ai un pachet extra rezolvi elegant cu un card CI+. Mi se pare o prostie sa cumperi un astfel de televizor, sa-l folosesti pe post de monitor si sa te chinui cu 2 telecomenzi...

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Daca tot esti atat de entuziasmat de ideea de Smart sfatul meu ar fi sa anulezi comanda si sa alegi un Sony cu Android. Tizen-ul de la Samsung este o jucărie extrem de modesta fata de Android TV. Alternativa exista, iti cumperi ulterior un miniPC cu Android si-l conectezi la Samsung ...

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdragosmacovei, on 16 iulie 2015 - 22:02, said:

Merge si functia rec.

Evident ca nu merge daca inca folosesti conserva de la cablist Posted Image Televizorul respectiv are tuner DVB-C integrat iar daca ai un pachet extra rezolvi elegant cu un card CI+. Mi se pare o prostie sa cumperi un astfel de televizor, sa-l folosesti pe post de monitor si sa te chinui cu 2 telecomenzi...
Am zis ca nu merge rec daca ai semnal prin hdmi de la stb.

#9
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013

View Postdorin_2k, on 17 iulie 2015 - 06:24, said:

Am zis ca nu merge rec daca ai semnal prin hdmi de la stb.
Daca-l folosesti ca televizor merge. Daca-l folosesti pe post de monitor cu o sursa externa (pc, stb etc.) normal ca NU merge.

Edited by dragosmacovei, 17 July 2015 - 06:51.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdragosmacovei, on 17 iulie 2015 - 06:34, said:

Daca-l folosesti ca televizor merge. Daca-l folosesti pe post de monitor cu o sursa externa (pc, stb etc.) normal ca merge.
Vezi ca ai uitat un NU esential. Daca NU stii cum e treaba, mai bine NU mai raspunde.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsanderoalex, on 16 iulie 2015 - 21:08, said:

......... poti  viziona  filme  de
pe  stick  sau  hard,sau  direct  de  pe  laptop/pc  .......

Trebui mentionat ca pentru cele de mai sus nu este nevoie ca TV-ul sa fie SMART.

Edited by adisz, 17 July 2015 - 08:11.


#12
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Stie cineva daca are dvb-t2 acest TV?

#13
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
Nu are http://www.samsung.c...UE55J5500AWXXH/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate