Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Livada?cati pomi?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dorurach

dorurach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.07.2007
Buna ziua

Poate sa-mi spuna va rog cineva,potrivit legislatiei romanesti,de la cati pomi in sus este considerata livada?Adica daca ai 10 pomi in gradina,ai o livada?

Multumesc

#2
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Interesant ... marimea conteaza  , nu numarul

Art. 19. - (1) Plantaţiile de pomi cu suprafaţa mai mare de 0,5 ha şi cele de arbuşti fructiferi de peste 0,2 ha, situate în zone, bazine şi centre consacrate, se înfiinţează în baza autorizaţiei de plantare, eliberată de direcţiile generale pentru agricultură şi dezvoltare rurală judeţene şi, respectiv, a municipiului Bucureşti, conform reglementărilor stabilite prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi.

Art. 46. - Constituie contravenţie următoarele fapte:
a) înfiinţarea plantaţiilor cu suprafeţe mai mari de 0,5 ha de pomi fructiferi şi a suprafeţelor mai mari de 0,2 ha de arbuşti fructiferi de fiecare agent economic sau de familie ori extinderea peste această limită a celor existente, fără autorizaţie de plantare, cu nerespectarea dispoziţiilor art. 19;

#3
dorurach

dorurach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.07.2007
Sunt si mai naucit decat inainte.:))...asta ce zici tu este din 348/2003,dar nu se specifica clar de la ce numar de pomi este considerata livada,potrivit lor daca pui 2 pomi pe 0,5 ha ai o livada,iar daca pui 100 pe 0,1,nu.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
O vei folosi in scopuri comerciale? Altfel nu cred ca are relevanta dpdv legal.

Daca vrei sa faci afaceri si pomii tai se intind pe o suprafata mai mare de 0,5ha, intri sub incidenta legii. Ca ai 10 pomi sau 200 ingramaditi acolo pe 0.49ha e problema ta.

#5
dorurach

dorurach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.07.2007
mda,cred ca asta-i raspunsul.....faza este ca regimul de impozitare pentru livezi difera de cel pentru teren arabil,eu am cateva zeci de pomi pe o suprafata mai mica de 0,5 ha,deci nu ar trebuii sa fie considerata livada.

#6
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010
A semanat cineva trifoi alb in amestec 50/50 cu paius de livada? Daca da, ce norma de consum a folosit g/mp? Cum a iesit pajistea ca aspect? Cat de usor se intretine? Ma gandesc sa folosesc acest amestec pentru o suprafata de 1000 mp unde ulterior am sa plantez si ceva pomi fructiferi. Stie cineva ce oferte de seminte (trifoi alb/paius de livada) sunt acum in piata?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate