Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Localizare capre

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 21.04.2007

View Postcrouchot, on 12 iulie 2015 - 19:17, said:

Poti folosi trackere cum sunt cele pentru localizarea masinilor. Trackerele le poti monta pe niste coliere/curele la gatul lor, precum talangile. In plus, un abonament la o firma care se ocupa cu asa ceva ( o sa fie aia consternati la inceput, dar pana la urma platesti, asa ca...).  Trackerul primeste datele de la satelitii GPS si transmite prin SIM, printr-o retea de telefonie mobila, datele catre smartphonul tau prin intermediul serverului furnizorului de servicii. O problema ar fi bateriile, dar poti folosi Li-Po pe care le reincarci mai rar.
Nu stiu exact cum functioneaza turma de capre, dar daca au tendinta de a sta impreuna precum oile, cred ca n-ai nevoie  de trackere pentru toate ci doar pentru tap sau cateva (3-4) mai tupeiste, dupa care se tin alelalte.
Eu as miza pe tzap, totusiPosted Image
Da da da Tzap nu tap

#38
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008

View Posttom_1133, on 12 iulie 2015 - 20:22, said:

Sincer, nu sunt ironic si nici troll !
Doar am dat o idee, insa daca e total SF ideea mea, posibil sa fi fost influentat prea mult de filmele cu James Bond  Posted Image

Da' chiar nu-i posibil sa te loghezi la un satelit ce orbiteaza Terra sa vezi imagini live streaming de pe Pamant ?
Daca nu, @initiatorului nu-i ramane decat sa faca rost de niste emitatoare pt. a le monta la toate caprele sa le urmareasca locatia prin GPS.


l.e.:
am vazut un documentar pe National Geographic in care niste oameni au montat un emitator sub pielea unui animal salbatic pt. a il monitoriza prin GPS;
iar bateria acelui dispozitiv avea o durata de viata de cinci-sapte ani !
Bai tata, de obicei capra nesuprvegheata de cioban ajunge in gura lupului..cu tot cu gps Posted Image si apoi ce faci alergi dupa lup sa-l incarci?

#39
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014

View Posttom_1133, on 12 iulie 2015 - 20:22, said:

Sincer, nu sunt ironic si nici troll !
Doar am dat o idee, insa daca e total SF ideea mea, posibil sa fi fost influentat prea mult de filmele cu James Bond  Posted Image

Da' chiar nu-i posibil sa te loghezi la un satelit ce orbiteaza Terra sa vezi imagini live streaming de pe Pamant ?
Daca nu, @initiatorului nu-i ramane decat sa faca rost de niste emitatoare pt. a le monta la toate caprele sa le urmareasca locatia prin GPS.


l.e.:
am vazut un documentar pe National Geographic in care niste oameni au montat un emitator sub pielea unui animal salbatic pt. a il monitoriza prin GPS;
iar bateria acelui dispozitiv avea o durata de viata de cinci-sapte ani !

1. Exista sateliti geostationari care fac acest lucru, dar in general sunt militari sau stiintifici, iar camerele lor sunt utilizate dupa programe bine stabilite. Presupunand prin absurd ca ai avea acces la asa ceva, bineinteles nu ca persoana particulara ci eventual ca subcontractor sau firma furnizoare, sumele pe care le-ai plati pentru un feed in timp real ti-ar permite sa cumperi toate caprele din sud-estul Europei;
2. in general emitatoarele pentru fauna salbatica nu sunt cu localizare GPS ci localizare gonio - adica implantul contine un emitator miniatural care emite bip-uri pe care biologii le localizeaa pe teren cu niste antene Yagi portabile. Cele cu GPS au dimensiuni mai mari si se folosesc la animale de talie mare, legate la gat (cu ar fi la lei sau elefanti). N-am inteles niciodata cum suporta zgarzile alea....
3. Sugestia mea n-a fost sa le lege caprelor la gat pe alea pentru masina asa cum sunt.... ci, evident, sa fie introduse in niste zgarzi speciale, etanse si rezistente.

#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Alea umane de picior sunt gata bune de legat si gata waterproof.
Alea de mașina sunt puțin mai ieftine si sunt mai greu de integrat la gâtul caprei.

#41
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014

View PostMrPufuletee, on 12 iulie 2015 - 21:04, said:

Si o singura capra ar fi de ajuns sa urmaresc deoarece toate caprele urmaresc pe una.

Chiar sunt curios, daca au tzap astea nu se tin dupa el? Ca asa rezolvi mai ieftin.
Evident, exist pericolul sa-ti lege tzapul de-un pom si sa-ti ciordeasca restul turmei.
Incep sa cred ca totusi ciobanul reprezinta cea mai buna solutie.
Doar sa te informezi bine, sa nu fie vreun obsedat... dupa 2 saptamani sa-ti umble toate caprele cracanate.

Edited by crouchot, 12 July 2015 - 22:38.


#42
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sa le  puna capre adica  ?    Posted Image

#43
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Cel mai ieftin e sa pui uneia dintre capre un telefon mobil ieftin la gat, mascat in ceva.
Exista trackere diverse, dar cu adaptarea unei alimentari care sa tina macar 10 ore, iesi peste pretul unui telefon.
Solutie: telefon cu android, aplicatie scrisa care sa determine schimbarea locatiei cu mai mult de "n" (parametru) metri, si trimiterea noii pozitii prin SMS.
Sau interogarea pozitiei prin SMS.
Se poate face si geo-fencing, sa te anunte daca ies dintr-o anumita arie, sau daca intra intr-o arie in care nu au voie.

Intrebarea e: merita?


Determinarea pozitiei unei capre reediteze dilema ei de baza: e animal sau pozitie?

#44
hugbear

hugbear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 05.12.2007

View PostMembruAnonim, on 12 iulie 2015 - 21:05, said:

Uf, apropo de miros...sa se mai spele ciobanii astia....am luat candva niste branza...duhnea a cioban. (nu doresc sa atac sau sa jignesc pe nimeni...dar m-a terminat branza aia....si aveam o pofta la salata Posted Image )
Cred că ai mirosu-ntors pe dos: nu brânza miroase a cioban ci ciobanul a brânză...

#45
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
http://www.scd-com.c...ANIE-c3_9_2.htm

#46
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postgumball3000, on 12 iulie 2015 - 19:09, said:

Satelitul cu conexiune gratuita iti comunica doar coordonatele GPS, direct pe dispozitivul de pe care se face localizarea.
Daca are vreo 100 capre trebuie sa le faca abonament de telefon la toate.
Satelitii nu-ti trimit coordonatele ci doar emit niste semnale in eter. Coordoantele le calculeaza aparatul singur in fc de intarzierea cu care receptioneaza acele semnale.

#47
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View PostMrPufuletee, on 12 iulie 2015 - 21:04, said:

Si o singura capra ar fi de ajuns sa urmaresc deoarece toate caprele urmaresc pe una.
Exact,stabileste "lidera" si pune dispozitivul doar pe ea.

#48
valdan71

valdan71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.01.2006
Dar numai prin concurs. Fara pile!

#49
DanTe79

DanTe79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.10.2007
se poate folosi asta: http://www.gadgetway...e-tractive.html

#50
roadaxle

roadaxle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2005
Nu stiu daca ai rezolvat problema cu caprele dar uite aici dispozitiv rezistent la apa si facut special pentru animale. Cauta animal tracker pe gearbestpunct com. Nu pot pune linkul exact din nu stiu ce motive.
Eu stiu sigur ca ai si cioban dar vrei sa il controlezi daca isi face treaba corect. Daca il suni si el spune ca este nu stiu unde, tu sa poti verifica.
Tehnologia nu mai e asa scumpa deci eu in locul tau as proceda la fel.

#51
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Animal tracker

#52
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Lasand la o parte glumele, vezi ca exista GPS trackere speciale pentru vaci cu celule fotovoltaice integrate pe ele care se monteaza pe ceafa vacii.
In felul asta daca este suficenta lumina nu mai are nevoie de incarcare si sunt rezistente la apa.
Le-am gasit intamplator pe Aliexpress cauta poate au si pentru capre dispozitive mai mici insa la fel.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate