Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

constructie in extravilan - conditii

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Arayan, ne-am abatut de la subiectul initial, iar ady se crede in perioada colonizarii vestului salbatic.Ar merita o lectie de la statul roman, dar nu stiu daca nu ar deschide un topic avind ca tema discriminarea si nedreptatile de care are parte.

#20
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postquantico2708, on 12 iulie 2015 - 16:16, said:


Terenul este fanete.

Constructia va fi fara fundatie  ...posibil cateva containere de transport sau ceva din lemn. (inca nu am decis)
Vreti sa spuneti ca toate cabanele cu fundatie de pe vaile de munte din Romania sunt in intravilan ?


Daca ai un teren pe care cultivi capsuni si il imprejmuiesti cu gard metalic impotriva animalelor "salbatice"   , vrei sa spui ca ai nevoie de autorizatie?

Daca este faneata, iti dau o veste proasta, nu poti construi. Cauta pe net, acolo vei descoperi ca pasunea, sau faneata, este considerata un obiectiv de strategie nationala si nu ii poti schimba destinatia decat daca indeplinesti cateva conditii. Conditii care sunt, pur si simplu, aberante, multumita tembelului nostru ministru al agriculturii.

De ex., trebuie sa vezi ce era terenul la o anumita data, parca 1 ianuarie 2007, daca era trecuta la primarie ca faneata, atunci poti sa-ti iei adio. Sunt cazuri cand s-au construit fabrici de caramida pe asemenea terenuri care si-au schimbat destinatia dupa data aceea si acum cei de la minister nu stiu ce sa faca, sa se duca la Wienerberger sa le ceara sa darame fabrica? Pentru ca legea te obliga sa readuci pasunea la starea initiala. Posted Image  Nsite dobitoci!

Sau, poti construi doar daca gasesti un teren echivalent ca suprafata, care este degradat si scos din circuitul agricol, il imbunatatesti, il plantezi cu iarba si faci schimb.

Ehh, ce tara frumoasa avem!!

#21
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postady_77, on 12 iulie 2015 - 17:49, said:


@andu2006 , nu incerca sa faci pe desteptul ca nu-ti iese,cultura de google ma enerveaza la culme. Noi vorbeam de case tu vii cu exemple de constructie a unui depozit,deci commercial.Incearca sa nu vinzi castraveti gradinarului si mai ales incearca sa te pui la punct cu limba lui Shakespeare daca tot vrei sa te tii destept.
Si ca sa vezi ca nu vorbesc aiurea ca si tine ia si citeste,daca vrei caut varianta si in limba lui Eminescu daca ti-e mai usor:

http://www.citizensi...ng_a_house.html
Subscriu la ce spui tu. Si in Olanda, tara unde pamantul este o valoare, permisele de constructii civile sunt mult mai usor de obtinut.
Sa nu mai vb de al 3-lea nr la masina, birocratie putina and shit.
Cei care proslavesc legile romanesti sunt, sa imi fie iertat, idioti sadea. La fel ca si cei care au facut aceste legi imbecile.
E clar ca suntem o tara de omagiatori ai tembelilor.

#22
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Care este diferenta, in cazul meu , intre o constructie permanenta cu fundatie si una temporara fara fundatie?

Din cate am inteles constructiile permanenta se pot face doar in intravilan si cu terenul scos din circuitul agricol. Daca as scapa de aceste doua cerinte restul nu ar fi o problema.

#23
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostArayan, on 12 iulie 2015 - 22:41, said:


-Dupa cum vorbesti de urat,s-ar putea ca nenea moderatorul sa te ia de urechi,asta daca nu io fi frica si la dumnealui de amenintarile tale....Daca chiar vrei sa ma bati dami locatia ta si numarul CF.si iti promit ca vin la proprietatea ta si la raul tau.Cat despre hidrocentrala pe care ai construit-o,uite ce zice legea...
Extras din Ordinul Ministrului Mediului nr. 798/31.08.2005,
.................
,,Pentru a utiliza resursele de apa in vederea producerii de electricitate, este necesar ca producatorul sa incheie cu Administratia Nationala „Apele Romane” un contract de folosire a hidroresurselor. Acesta este de fapt un contract cadru aprobat prin Ordinul Ministrului Mediului nr. 798/31.08.2005, iar taxele pentru folosirea apelor sunt stabilite de acelasi ordin. Fiecare centrala hidroelectrica trebuie sa fie inregistrata la Oficiul Registrului Comertului ca un sediu secundar al investitorului. Pentru inregistrarea ca sediu secundar investitorul trebuie sa obtina aprobari de la pompieri, autoritatile de munca si autoritatile de sanatate publica.'' Asa dar dupa cum se vede pari a fi potrivit pentru .. Beciul Domnesc..

Stai linistit ca nu bat femei si copii.daca tot vrei sa vii pune mana si strange ceva bani de o masina de teren,statul ala roman la care te inchini tu nu a avut fonduri sa faca nimic in zona,doar sa emita legi pentru prostii care inca  mai considera proprietatea un moft.

View Postcristi_mre, on 13 iulie 2015 - 10:23, said:


Subscriu la ce spui tu. Si in Olanda, tara unde pamantul este o valoare, permisele de constructii civile sunt mult mai usor de obtinut.
Sa nu mai vb de al 3-lea nr la masina, birocratie putina and shit.
Cei care proslavesc legile romanesti sunt, sa imi fie iertat, idioti sadea. La fel ca si cei care au facut aceste legi imbecile.
E clar ca suntem o tara de omagiatori ai tembelilor.

Ce legi ai vrea in Ro unde majoritatea are atitudine de sclav? Doar dupa 60 de ani de comunism li se pare ceva normal sa se amestece statul in orice si sa-ti comande pe banii tai.Aceeasi retarzi ce pun botu' la taxe nesimtite au nevoie de stat si sa-i duca la wc de mana.

#24
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
ady, unii dintre noi nu suntem nici femei si nici copii cum iti place sa crezi.
faptul ca am specificat ce se prevede in legi ( bune sau proaste dar facute de politicienii pe care si tu i-ai votat ) nu inseamna ca suntem de acord cu prevederile lor, insa indemnul la nerespectarea lor inseamna nesupunere civica si acest lucru nu este chiar un specific al democratiei pe care o invoci.
undeva mai sus s-a specificat ca este la latitudinea initiatorului sa respecte sau nu. este optiunea si alegerea lui si nu a ta !

#25
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postandu2006, on 15 iulie 2015 - 15:07, said:

ady, unii dintre noi nu suntem nici femei si nici copii cum iti place sa crezi.
faptul ca am specificat ce se prevede in legi ( bune sau proaste dar facute de politicienii pe care si tu i-ai votat ) nu inseamna ca suntem de acord cu prevederile lor, insa indemnul la nerespectarea lor inseamna nesupunere civica si acest lucru nu este chiar un specific al democratiei pe care o invoci.
undeva mai sus s-a specificat ca este la latitudinea initiatorului sa respecte sau nu. este optiunea si alegerea lui si nu a ta !
Si ti se pare ca l-am fortat pe initiator sa nu respecte legea? E treaba lui ce face, a cerut niste pareri si le-a primit.Eu unul i-am spus ce am facut eu.Povesti cu nesupunere civila si democratie....cand o fi in Ro democratie mai vb,pana atunci fiecare cum poate.Eu unul m-am saturat sa vad atata supunere civila,m-am luptat ani de zile sa recuperez tot ce-au furat comunistii de la familia mea,ca acum sa ma supun copiilor de comunisti,ce au aceleasi apucaturi ca parintìi lor.O democratie incepe de la garantarea proprietatii daca intelegi ce vreau sa zic....

#26
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postady_77, on 16 iulie 2015 - 09:15, said:

.....O democratie incepe de la garantarea proprietatii daca intelegi ce vreau sa zic....
-Democratia garanteaza proprietatea personala la fel ca si cea de stat.In tzari cu democratii stravechi,un rau este respectat de toata lumea si nimeni nu se gandeste vreodata ca daca raul trece si prin proprietatea sa are drepturi mai multe asupra lui decat ceilalti ci dimpotriva il respecta ca pe un bun comun dat de mama natura...Sorry.

Edited by Arayan, 18 July 2015 - 15:06.


#27
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostArayan, on 18 iulie 2015 - 15:05, said:


-Democratia garanteaza proprietatea personala la fel ca si cea de stat.In tzari cu democratii stravechi,un rau este respectat de toata lumea si nimeni nu se gandeste vreodata ca daca raul trece si prin proprietatea sa are drepturi mai multe asupra lui decat ceilalti ci dimpotriva il respecta ca pe un bun comun dat de mama natura...Sorry.

Intr-o tara normala nu vine nimeni sa-ti calce proprietatea pe motiv ca bogatiile din subsol ar fi ale statului.Adica e proprietate dar cand vrea statul.Podul nu l-au facut ca nu sunt bani,daca l-am facut eu nu e ok, ca nu e voie...bine ca e voie sa vina sa fure lemn din padure cu camioanele.Daca nu aveam arme de vanatoare cred ca furau si casele.Astia nu stiu decat de bataie,astia-s asistatii sociali pentru care proprietatea e un moft si proprietarul e bun de dus in Baragan.


#28
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
@ady_77: Stai sa vezi in Ro oameni care sa priceapa ce inseamna sa fi proprietar. Cand se va deschide carapacea idioteniei de pe cutia craniana, se va schimba cobstitutia cu siguranta. Fara referendum. Imediatamente. Dar, atata timp cat exista oameni care nu au simtul proprietatii, legea va fi un vis.
Eu sunt de parere ca pe proprietatea mea sa fac ce vreau. Doar este a mea. Platesc taxele si impozitele in vigoare. Daca nu obstructionez o constructie de interes national, unde interesul public primeaza fata de cel privat, de ce plamea nu pot face ceea ce vreau eu intr-un loc (teren) care, dupa acte, sunt stapan?
Cine e statul? Cine e cetateanul?

#29
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postcristi_mre, on 18 iulie 2015 - 18:11, said:

@ady_77: Stai sa vezi in Ro oameni care sa priceapa ce inseamna sa fi proprietar. Cand se va deschide carapacea idioteniei de pe cutia craniana, se va schimba cobstitutia cu siguranta. Fara referendum. Imediatamente. Dar, atata timp cat exista oameni care nu au simtul proprietatii, legea va fi un vis.
Eu sunt de parere ca pe proprietatea mea sa fac ce vreau. Doar este a mea. Platesc taxele si impozitele in vigoare. Daca nu obstructionez o constructie de interes national, unde interesul public primeaza fata de cel privat, de ce plamea nu pot face ceea ce vreau eu intr-un loc (teren) care, dupa acte, sunt stapan?
Cine e statul? Cine e cetateanul?

Eu nu ma astept ca in timpul vietii mele sa se schimbe ceva,efectiv e prea multa prostie pe mp in Ro.De aia am ales sa plec cu multi ani in urma,am ajuns la concluzia ca pe roman doar sa-l faci de bani ca e prost si fraier, daca nu o faci tu e pacat,vine altul si o face.
Dupa atatia ani de comunism si postcomunism majoritatea refuza sa mai gandeasca si sa actioneze.Sunt o masa amorfa buna de manipulat si strans biruri.Iar daca prostii asta vor,guvernul asta le da.Chiar si cei mai tineri refuza sa gandeasca ce e ok pentru ei si nu ies din tipare.Toti o dau cu asa e legea si asa spune legea, fara sa judece daca e ok sau nu pentru ei, fara sa gandeasca un minut ca defapt statul sunt ei,iar legea trebuie sa fie in favoarea lor nu impotriva.Cu ani multi in urma ne cautau politistii sa ne duca in armata,noi fiind asa mai rebeli de felul nostru nu am vrut sa mergem.Ce crezi,cei care au pus botul la "lege" si la "nu ai cum sa scapi" si-au blestemat zilele ridicand vile pentru sefi si suportand prostia unor analfabeti,cativa dintre noi ne-am oprit in Londra,unde am trait ca regii,pe vremea cand putini romani ajunsesera pe acolo si cand romanii nu aveau faima de acum.Cei ce au respectat legea au pierdut un an din viata,dar mai rau,au avut parte de o spalare pe creier de zile mari.Pentru ca in general statul te vrea prost.Prostii nu pun intrebari,doar executa.De aia si reclama tembela cum ca Romania functioneaza cu taxele tale.

#30
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Da, numai ca din pacate aia spalati pe creier, disciplinati adica si care executa sunt de regula cei care castiga razboaiele impotriva rebelilor care traiesc ca regii si care o zbughesc la primul semn. Aici insa intervine factorul timp....poate ai noroc si nu mai prinzi momentul. Asta este, viata de rahat.

Edited by alexpet, 19 July 2015 - 07:18.


#31
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postalexpet, on 19 iulie 2015 - 07:07, said:

Da, numai ca din pacate aia spalati pe creier, disciplinati adica si care executa sunt de regula cei care castiga razboaiele impotriva rebelilor care traiesc ca regii si care o zbughesc la primul semn. Aici insa intervine factorul timp....poate ai noroc si nu mai prinzi momentul. Asta este, viata de rahat.
Da,din pacate castiga razboaie pentru altii.Ei tot la stadiul de leguma uscata raman si vor ramane.Asa e,viata e de rahat pentru ei,dar e alegerea lor.Doar stii bine ca e nevoie de eroi,da bine in cartea de istorie,important e sa nu te numeri printre ei.Decat razboiul ala castigat de "disciplinati",prefer concediul prelungit in Cuba daca intelegi....

#32
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcristi_mre, on 18 iulie 2015 - 18:11, said:

Eu sunt de parere ca pe proprietatea mea sa fac ce vreau. Doar este a mea. Platesc taxele si impozitele in vigoare.
Asa am considerat si eu: pe proprietatea mea fac ce vreau. Asa ca mi-am facut ferma de porci pe un teren pe care sunt proprietar. Intamplator insa terenul este intre blocuri, in oras...Nu inteleg de ce naiba vecinii s-au plans de mirosuri si zgomot si mizerie si statul s-a bagat cu politia peste ferma mea si m-a pus s-o daram. Cica imi trebuia nush' ce autorizatie de la Protectia Mediului care nu se da pentru ferme de porci intre blocuri. Dar eu le-am spus: e terenul meu si fac ce vreau! Posted Image

#33
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postkolfleading, on 19 iulie 2015 - 11:01, said:


Asa am considerat si eu: pe proprietatea mea fac ce vreau. Asa ca mi-am facut ferma de porci pe un teren pe care sunt proprietar. Intamplator insa terenul este intre blocuri, in oras...Nu inteleg de ce naiba vecinii s-au plans de mirosuri si zgomot si mizerie si statul s-a bagat cu politia peste ferma mea si m-a pus s-o daram. Cica imi trebuia nush' ce autorizatie de la Protectia Mediului care nu se da pentru ferme de porci intre blocuri. Dar eu le-am spus: e terenul meu si fac ce vreau! Posted Image
Pai daca nu te duce capul asta patesti.Daca faceai un club de fite si aveai fete faine,politistii aia veneau doar sa petreaca,s-ar fi opus din toata inima oricarui ordin de demolare.Dar ce ordin de demolare sa mai vina ca la banii scosi de club puteai mitui pe toti de la judecator in jos....asa te-au mancat porcii.....

#34
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postkolfleading, on 19 iulie 2015 - 11:01, said:

Asa am considerat si eu: pe proprietatea mea fac ce vreau. Asa ca mi-am facut ferma de porci pe un teren pe care sunt proprietar. Intamplator insa terenul este intre blocuri, in oras...Nu inteleg de ce naiba vecinii s-au plans de mirosuri si zgomot si mizerie si statul s-a bagat cu politia peste ferma mea si m-a pus s-o daram. Cica imi trebuia nush' ce autorizatie de la Protectia Mediului care nu se da pentru ferme de porci intre blocuri. Dar eu le-am spus: e terenul meu si fac ce vreau! Posted Image
Nu e chiar asa. Se intelege diferit fata. Asta e ca si cum, daca scuipatul e al meu, fac ce vreau cu el, scuip pe cine vreau.
Undeva trebuie sa primeze bunul simt. De ambele parti.

#35
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
ironia chiar nu mai este sesizata? ma refer la postul lui @kolfleading

View Postady_77, on 19 iulie 2015 - 09:01, said:

.Decat razboiul ala castigat de "disciplinati",prefer concediul prelungit in Cuba daca intelegi....
inteleg...asa vreau si eu (prefer Hawaii-ul ca sa fiu sincer) dar cand incepe buleala nu te mai intreaba nimeni unde vrei sa-ti petreci concediul, stai calm.

Edited by alexpet, 19 July 2015 - 21:38.


#36
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postalexpet, on 19 iulie 2015 - 21:38, said:

ironia chiar nu mai este sesizata? ma refer la postul lui @kolfleading


inteleg...asa vreau si eu (prefer Hawaii-ul ca sa fiu sincer) dar cand incepe buleala nu te mai intreaba nimeni unde vrei sa-ti petreci concediul, stai calm.
Eu stau foarte calm, cand incepe buleala trebuie sa fii demult plecat daca te numesti baiat destept....nu trebuie sa ajungi in viata sa te intrebe altul unde sa-ti faci concediu sau mai rau sa-ti faca altii program de orice fel.E aiurea sa-ti comande altii viata in orice mod.Daca era sa ma iau dupa legi nu mai plecam din tara niciodata,ca...era ilegal.Tot ce e ilegal e o sursa de facut bani,unii insa nu au curaj sa recunoasca si cei mai multi....sunt rapusi de frica...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate