Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

constructie in extravilan - conditii

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
( Incep prin a spune ca am citit mai multe topicuri pe aceasta tema însa fără răspunsuri concrete )

Am un teren agricol (9000mp) in extravilan pe care vreau sa construiesc o cabana .
Terenul vreau sa ramana in extravilan. Cel mai apropiat intravilan este la 3 km.

Constructia vreau sa fie temporara, fara fundatie. Construcția nu va fi racordata la utilități , va avea generator + puț forat + fosa septica.

-ce autorizatii am nevoie si de unde le obtin?
-ce suprafata maxima poate avea constructia?
-terenul trebuie sa aiba o anumita clasa de calitate pt. a putea construi ceva temporar?
-ce inseamna temporar ? se specifica undeva un termen?

#2
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postquantico2708, on 12 iulie 2015 - 13:51, said:

( Incep prin a spune ca am citit mai multe topicuri pe aceasta tema însa fără răspunsuri concrete )

Am un teren agricol (9000mp) in extravilan pe care vreau sa construiesc o cabana .
Terenul vreau sa ramana in extravilan. Cel mai apropiat intravilan este la 3 km.

Constructia vreau sa fie temporara, fara fundatie. Construcția nu va fi racordata la utilități , va avea generator + puț forat + fosa septica.

-ce autorizatii am nevoie si de unde le obtin?
-ce suprafata maxima poate avea constructia?
-terenul trebuie sa aiba o anumita clasa de calitate pt. a putea construi ceva temporar?
-ce inseamna temporar ? se specifica undeva un termen?

Pai daca nu are fundatie la ce sa te mai complici cu autorizatii?Si eu am construit in extravilan( chiar padure) si nu am cerut de la nimeni nimic.Pentru ce sa ma complic aiurea?Iar de la o casuta de lemn am ajuns la patru.

#3
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postady_77, on 12 iulie 2015 - 14:45, said:


Pai daca nu are fundatie la ce sa te mai complici cu autorizatii?Si eu am construit in extravilan( chiar padure) si nu am cerut de la nimeni nimic.Pentru ce sa ma complic aiurea?Iar de la o casuta de lemn am ajuns la patru.
Nu ai cerut autorizatii si nu a venit nimeni sa verifice ... Inca nu...dar daca vine?  
As vrea sa cunosc mai bine legislatia in acest domeniu.

#4
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postquantico2708, on 12 iulie 2015 - 14:57, said:

Nu ai cerut autorizatii si nu a venit nimeni sa verifice ... Inca nu...dar daca vine?  
As vrea sa cunosc mai bine legislatia in acest domeniu.

Pai in zece ani aveau vreme sa vina.Si daca vin ce crezi ca pot sa faca? Unde am eu padurea e greu de ajuns,pe langa asta au nevoie sa treaca raul iar podul e al meu,las eu sa treaca pe cine vreau eu nu vine fiecare cum are chef.La inceput am intrebat si eu dar legislatia e destul de ambigua,am retinut ca nu e nevoie de autorizatie daca nu exista fundatie.Iar pe terenul meu sincer nu dau socoteala nimanui.Am avut ceva probleme cu cretinii aia de la ape,veneau cu abureala ca am modificat cursul raului(nici vorba de asa ceva) cand am montat o minihidrocentrala.

#5
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
pentru suprafetele contruite ( casuta, fosa septica put ) trebuie sa le scoti din circuitul agricol. din ce stiu costa destul de mult.
chiar daca este constructie temporara ( fara fundatie ) tot ai nevoie de autorizatie de constructie si daca mai mentionezi si de fosa o sa ai nevoie de un aviz de la mediu.
si pentru imprejmuire ai nevoie de aut. constructie ! , caci presupun ca nu le faci in cimp fara imprejmuire.
cale de acces ?
ma simplu ar fi o rulota mare pe care o parchezi acolo, dar nu vei avea niciodata confortul unei case, nu mai spun ca vei fi nevoit sa aduci apa cu sacaua si dejectiile...

#6
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postquantico2708, on 12 iulie 2015 - 13:51, said:

( Incep prin a spune ca am citit mai multe topicuri pe aceasta tema însa fără răspunsuri concrete )

Am un teren agricol (9000mp) in extravilan pe care vreau sa construiesc o cabana .
Terenul vreau sa ramana in extravilan. Cel mai apropiat intravilan este la 3 km.

Constructia vreau sa fie temporara, fara fundatie. Construcția nu va fi racordata la utilități , va avea generator + puț forat + fosa septica.

-ce autorizatii am nevoie si de unde le obtin?
-ce suprafata maxima poate avea constructia?
-terenul trebuie sa aiba o anumita clasa de calitate pt. a putea construi ceva temporar?
-ce inseamna temporar ? se specifica undeva un termen?

Terenul este arabil? Cum scire in acte?

View Postady_77, on 12 iulie 2015 - 14:45, said:


Pai daca nu are fundatie la ce sa te mai complici cu autorizatii?Si eu am construit in extravilan( chiar padure) si nu am cerut de la nimeni nimic.Pentru ce sa ma complic aiurea?Iar de la o casuta de lemn am ajuns la patru.

Este interzis sa construiesti in padure, doar in conditiile codului silvic.



#7
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdraculescu, on 12 iulie 2015 - 15:37, said:


Terenul este arabil? Cum scire in acte?



Este interzis sa construiesti in padure, doar in conditiile codului silvic.


Da,daca ma luam dupa codul silvic ramaneam fara padure! Cu codul silvic furau aia de nebuni,am carat vreo 20 de camioane de piatra sa blochez drumurile de acces in padure facute de carutele hotilor...Constructiile la am la marginea padurii,tot pe terenul meu,am cam 100 de metri pana la marginea padurii,nu am taiat nimic ca sa fac loc pentru case.

#8
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdraculescu, on 12 iulie 2015 - 15:37, said:


Terenul este arabil? Cum scire in acte?


Terenul este fanete.

Constructia va fi fara fundatie  ...posibil cateva containere de transport sau ceva din lemn. (inca nu am decis)
Vreti sa spuneti ca toate cabanele cu fundatie de pe vaile de munte din Romania sunt in intravilan ?

View Postandu2006, on 12 iulie 2015 - 15:09, said:

si pentru imprejmuire ai nevoie de aut. constructie ! , caci presupun ca nu le faci in cimp fara imprejmuire.
Daca ai un teren pe care cultivi capsuni si il imprejmuiesti cu gard metalic impotriva animalelor "salbatice"   , vrei sa spui ca ai nevoie de autorizatie?

#9
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Terenul pe care sunt amplasate casele de pe munte teoretic este scos din circuitul agricol. Nu am spus de intravilan.
Nu te incurajez sa incalci prevederile  din LEGEA nr.50 din 29 iulie 1991, insa nu sunt de acord cu muti din cei care spun ca-i doare undeva de legile din RO ( bune sau rele , dar sunt legi ) lauda vestul dar uita ( sau nu stiu ) ca acolo se respecta cu pretul unor amenzi mari.
Aici nu e vina celor care nu le respecta ci a autoritatilor statului.
Tu faci cum crezi de cuviinta.

#10
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postandu2006, on 12 iulie 2015 - 16:24, said:

Terenul pe care sunt amplasate casele de pe munte teoretic este scos din circuitul agricol. Nu am spus de intravilan.
Nu te incurajez sa incalci prevederile  din LEGEA nr.50 din 29 iulie 1991, insa nu sunt de acord cu muti din cei care spun ca-i doare undeva de legile din RO ( bune sau rele , dar sunt legi ) lauda vestul dar uita ( sau nu stiu ) ca acolo se respecta cu pretul unor amenzi mari.
Aici nu e vina celor care nu le respecta ci a autoritatilor statului.
Tu faci cum crezi de cuviinta.

Stii care sunt diferentele intre Ro si Vest? Eu am casa in Irlanda si stiu ce vb.Autorizatia de constructie costa sub €100.Compara cu costul din Ro si diferentele salariale si vezi cum iti da.Sa nu-ti mai spun ca daca ai casa si vrei sa o extinzi in spate,pana la 40 de mp nu ai nevoie de nici un fel de autorizatie.In afara de asta odata ce ai teren astia nu fac diferenta intre intravilan si extravilan,de aici costuri reduse la maxim.As putea sa-ti insir diferente in favoarea Vestului pana dimineata.Daca mai punem si ca astia nu-ti cer 1000 de avize si stampile stupide clar ca in Vest da cu plus,asa ca cei care fac ceva pe legile cretine din Ro nu degeaba fac...

#11
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
atata timp cat nu are fundatie nu intereseaza pe nimeni. mai ales ca nu tai copaci, nu muti muntii din loc. nasul meu si`a facut o cabana de lemn p+M pe vreo 8 piloni de beton bagati 1 m in pamant. e chiar langa oras. nu a avut nici o problema.

#12
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
ady_77 irlandez . Aici era vorba de RO si initiatorul a intrebat cum functioneaza lucrurile in Romania.
Eu nu l-am trimis in IR sau aiurea cu i-am indicat legea din Romania, urmind ca deciziile sa le ia singur.
Pur si simplu te bagi ca musca..... , pe linga subiect.
Vrea sa citeasca si sa urmeze reglementarile, bine, nu e treaba lui.

#13
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postandu2006, on 12 iulie 2015 - 16:55, said:

ady_77 irlandez . Aici era vorba de RO si initiatorul a intrebat cum functioneaza lucrurile in Romania.
Eu nu l-am trimis in IR sau aiurea cu i-am indicat legea din Romania, urmind ca deciziile sa le ia singur.
Pur si simplu te bagi ca musca..... , pe linga subiect.
Vrea sa citeasca si sa urmeze reglementarile, bine, nu e treaba lui.

Nici eu nu l-am trimis in Irl,am facut comparatie cu legea din Irl,casele din padure le am si eu in Ro,tu te-ai bagat in seama ca altii nu respecta legea din Ro si lauda vestul.....Da,am construit in Ro ,nu am cerut si nici nu o sa cer nici o autorizatie ,pentru ca e terenul meu si statul nu a participat cu nimic,nu a creeat utilitati ,cai de acces...cum ar face un stat cu apa calda,dupa care sa poata emite pretentii.

Edited by ady_77, 12 July 2015 - 17:25.


#14
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
OFF TOPIC
ady_77 , pari un tip inteligent Posted Image . ce nu este adevarat din ceea ce scrie acolo http://www.doingbusi...uction-permits/,
initiatorul fiind in situatia de a o lua de la zero.
crezi ca daca este terenul tau poti face ce vrei fara sa dai socoteala nimanui ?
la asta ma refeream cind spuneam ca nu se urmareste respectarea legilor.

#15
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postandu2006, on 12 iulie 2015 - 17:41, said:

OFF TOPIC
ady_77 , pari un tip inteligent Posted Image . ce nu este adevarat din ceea ce scrie acolo http://www.doingbusi...uction-permits/,
initiatorul fiind in situatia de a o lua de la zero.
crezi ca daca este terenul tau poti face ce vrei fara sa dai socoteala nimanui ?
la asta ma refeream cind spuneam ca nu se urmareste respectarea legilor.

@andu2006 , nu incerca sa faci pe desteptul ca nu-ti iese,cultura de google ma enerveaza la culme. Noi vorbeam de case tu vii cu exemple de constructie a unui depozit,deci commercial.Incearca sa nu vinzi castraveti gradinarului si mai ales incearca sa te pui la punct cu limba lui Shakespeare daca tot vrei sa te tii destept.
Si ca sa vezi ca nu vorbesc aiurea ca si tine ia si citeste,daca vrei caut varianta si in limba lui Eminescu daca ti-e mai usor:

http://www.citizensi...ng_a_house.html

#16
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-@Quantico 2708-Pentru ori si ce ce constructie in extravilan este nevoie de aprobare.Mai putin pentru constructia unei magazii pentru scule construita fara fundatie,si care trebuie declarata la primarie si la care este necesara constatarea la fata locului daca este sau nu este necesara.Mai precis daca cultivi rosii e una si daca cultivi trifoi e ..alta.
-

View Postady_77, on 12 iulie 2015 - 15:06, said:

... Unde am eu padurea e greu de ajuns,pe langa asta au nevoie sa treaca raul iar podul e al meu,las eu sa treaca pe cine vreau eu nu vine fiecare cum are chef.La inceput am intrebat si eu dar legislatia e destul de ambigua,am retinut ca nu e nevoie de autorizatie daca nu exista fundatie.Iar pe terenul meu sincer nu dau socoteala nimanui.Am avut ceva probleme cu cretinii aia de la ape,veneau cu abureala ca am modificat cursul raului(nici vorba de asa ceva) cand am montat o minihidrocentrala.
-Stimate coleg aberezi total !!! Daca prin proprietatea ta trece un rau,acesta nu este proprietatea ta,la fel nici terenul inundabil,si nici cate o banda de teren neinundabil pe ambele maluri ale raului.lata de 2 m.Deci acolo in mod legal(asta chiar daca zici ca ai padure )ai doua proprietati cu doua numere funciare,complect separate de o proprietate de stat administrata de Apele Romane Asa ca ori vorbesti prostioare sf,ori ai cam tras tare la masea  azi,ori nu te-a calcat inca fiscul...Cat despre podul de peste rau proprietatea ta personala ce sa mai zic,risul curcilor...O fi podul fermecat din poveste...Posted Image Posted Image Posted Image
-Daca zici ca esti curajos dami datele locatiei si iti trimit eu pe cineva care te va lamurii ce si cum...

Edited by Arayan, 12 July 2015 - 20:24.


#17
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostArayan, on 12 iulie 2015 - 20:15, said:

-@Quantico 2708-Pentru ori si ce ce constructie in extravilan este nevoie de aprobare.Mai putin pentru constructia unei magazii pentru scule construita fara fundatie,si care trebuie declarata la primarie si la care este necesara constatarea la fata locului daca este sau nu este necesara.Mai precis daca cultivi rosii e una si daca cultivi trifoi e ..alta.
-

-Stimate coleg aberezi total !!! Daca prin proprietatea ta trece un rau,acesta nu este proprietatea ta,la fel nici terenul inundabil,si nici cate o banda de teren neinundabil pe ambele maluri ale raului.lata de 2 m.Deci acolo in mod legal(asta chiar daca zici ca ai padure )ai doua proprietati cu doua numere funciare,complect separate de o proprietate de stat administrata de Apele Romane Asa ca ori vorbesti prostioare sf,ori ai cam tras tare la masea  azi,ori nu te-a calcat inca fiscul...Cat despre podul de peste rau proprietatea ta personala ce sa mai zic,risul curcilor...O fi podul fermecat din poveste...Posted Image Posted Image Posted Image

Stimate coleg,daca incerci sa faci pe prostul sa stii ca-ti reuseste din prima!  Nu am spus ca raul ar fi proprietatea mea,insa ca sa ajungi la el trebuie sa treci pe proprietatea mea.E greu de inteles sau vrei desen? Da,podul e al meu,e construit de mine ca sa am acces la terenul meu si e retractabil,adica mai pe intelesul tau daca-l iau de acolo cei care reprezinta legea trebuie sa inoate sau sa-si construiasca ei un pod.Asta daca le dau eu voie sa treaca pe proprietatea mea.Iar legat de fisc,astept cu interes sa vina,poate intre timp si-au luat ceva jeepuri din banii prostilor.Referitor la vorbitul de prostii sau trasul la masea,da-mi voie sa cred ca nu ai capacitatea de a judeca,nu ma cunosti si nici nu ai vrea,crede-ma.Somn usor!

#18
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postady_77, on 12 iulie 2015 - 20:29, said:

...nu ma cunosti si nici nu ai vrea,crede-ma.Somn usor!
-Dupa cum vorbesti de urat,s-ar putea ca nenea moderatorul sa te ia de urechi,asta daca nu io fi frica si la dumnealui de amenintarile tale....Daca chiar vrei sa ma bati dami locatia ta si numarul CF.si iti promit ca vin la proprietatea ta si la raul tau.Cat despre hidrocentrala pe care ai construit-o,uite ce zice legea...
Extras din Ordinul Ministrului Mediului nr. 798/31.08.2005,
.................
,,Pentru a utiliza resursele de apa in vederea producerii de electricitate, este necesar ca producatorul sa incheie cu Administratia Nationala „Apele Romane” un contract de folosire a hidroresurselor. Acesta este de fapt un contract cadru aprobat prin Ordinul Ministrului Mediului nr. 798/31.08.2005, iar taxele pentru folosirea apelor sunt stabilite de acelasi ordin. Fiecare centrala hidroelectrica trebuie sa fie inregistrata la Oficiul Registrului Comertului ca un sediu secundar al investitorului. Pentru inregistrarea ca sediu secundar investitorul trebuie sa obtina aprobari de la pompieri, autoritatile de munca si autoritatile de sanatate publica.'' Asa dar dupa cum se vede pari a fi potrivit pentru .. Beciul Domnesc..

Edited by Arayan, 12 July 2015 - 22:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate