Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

The Shannara Chronicles ( 2016 )

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
LAURENTIUMAR

LAURENTIUMAR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.02.2013
Superb serial !!!

#20
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 vanitty, on 11 ianuarie 2016 - 23:59, said:

nu e prea ceea ce imi imaginam. Adica speram intr-un viitor postapocaliptic mai maret, mai plin de actiune, fara prea multe tampenii gen elfi & shit. Si mai ales fara atatea chestii de gen "tanar si nelinistit". Ca sa nu mai zic ca printesa aia are uneori privirea aia de bovina a gagicii aleia din twilight. Singurul ins care imi place e druidul, he is badass. Oricum o sa ma (mai) uit la el ( in lipsa de altceva), dar deocamdata sunt dezamagit
lol, eu am oprit vizionarea după 15 minute, mi s-a părut penibil şi plictisitor. Şi unii cică îl compară cu LOTR, vai de capul lor... Posted Image

Edited by Tinkerbelle, 12 January 2016 - 22:31.


#21
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Sa terminat sezonul 1,dagda mor e mort,sunt curios pe ce o sa se bazeze urmatorul sezon.

#22
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
cel mai probabil pe baiatul care vede viitorul. Sear.

Nu e rau, dar e prea simplist si se vede ca e low-budget.

Edited by bluesnake, 08 March 2016 - 03:39.


#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 bluesnake, on 08 martie 2016 - 03:39, said:

cel mai probabil pe baiatul care vede viitorul. Sear.

Nu e rau, dar e prea simplist si se vede ca e low-budget.

Asa ma gandeam si eu...dar eu cred ca o sa se cam imparta intre doua planuri sezonul 2...

#24
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
A inceput bine sezonul....

Edited by I2O, 22 October 2017 - 22:24.


#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Mai am doua episoade sa-l termin, merge cam greu.

 M0D3, on 08 ianuarie 2016 - 20:26, said:

Eu am vazut primele patru episoade: e o poveste construita in principal pe mitologia nordica [elfi, troli, gnomi] si pe ramasitele unei civilizatii umane decazute. Exista si o tenta de telenovela, cateva idile intre personajele principale, dar pana acum au fost integrate bine, predominant intr-o nota amuzanta.
E copie dupa Lord of the Rings, de aia sunt elfi si alte chestii. Cand am auzit ca va iesi serialul asta am decis sa ma apuc de carti, deoarece wikipedia zice de Terry Brooks "He is one of the biggest-selling living fantasy writers". Sa va zic experienta mea cu cartile.

Terry Brooks a scris din 1977 vreo 35 de carti (am citit pe undeva ca in ultima vreme scrie 2 in paralel), si absolut toate in universul Shannara. Trilogia originala e un fel de Lord of the Rings daca ar fi avut Tolkien un accident vascular cerebral.

Dar pentru copii merge, fiind foarte usor de citit. De asta am citit eu 13 carti in ordinea recomandata de Terry Brooks inainte sa cedez.

Deci Trilogia Originala sunt niste carti la care s-a furat fara jena de la Tolkien, dar sunt relativ solide tocmai din cauza asta. Stilul de scris e insa obositor in primele carti, fiind evidenta lipsa de experienta a scriitorului.

Serialul incepe de prin cartea a doua, deoarece toate cele 3 carti Originale sar la o noua generatie. Prima e cu Shea, a doua cu Wil, a treia cu copiii lui Wil. As vrea sa zic ca asta e si motivul pentru care in sezonul 2 s-au rupt de carti, dar asta e in mare parte adevarat si in primul sezon.

Daca incepeau din tetralogia Heritage of Shannara ar fi avut material mult si divers, deoarece toate patru carti sunt arcuri din aceeasi poveste, cu personaje si intamplari foarte diverse, personajele nu se schimba. Aici e poate cea mai buna carte din serie, in care echipa de aventurieri merge in tinutul lui Uhl Belk, Regele Stancilor, care e o fiinta zana de pe vremea cand omul nici nu exista inca. Toate zanele au disparut si elfii sunt urmasii lor, dar si-au pierdut magia. Regele Stancilor si Regele Raului Argintiu sunt singurele zane care mai exista, iar in cartea asta intra intr-un conflict foarte interesant, in ruinele unui mare oras undeva pe coasta SUA, poate chiar New York.

Exista apoi o carte solitara si plictisitoare care arata originile lui Jerle Shannara, din care sunt descendenti Ohmsford.

Am mai citit apoi seria Word & Void, trei carti care au loc in SUA in timpuri prezente, si pe care Terry Brooks s-a chinut ulterior sa le lege de Shannara. Cuvantul si Vidul sunt intr-o lupta permanenta pentru suprematie, oameni vs demoni. Seria asta nu are nicio treaba cu Shannara, iar cand am inceput-o am crezut ca am gresit cartea. Prima carte a fost publicata in 1997 si e diferenta mare la stilul in care a fost scrisa. Aici exista potential pentru un serial foarte bun, dar numai daca se ocupa cineva ca HBO de el.

In stilul lui, Terry Brooks a fortat apoi Word&Void ca origine a Shannarei, cel mai probabil observand ca daca nu pui Shannara in titlul cartii vinzi mai putin. Credeti-ma ca nicio poveste nu justifica 35 de carti, insa banul da. Ceea ce e pacat, deoarece Terry Brooks are potential de a scrie lucruri interesante daca chiar vrea.

In acel moment din aventura mea prin Shannara, am aruncat o privire pe cartile care urmeaza. Word&Void a avut un sfarsit dezamagitor, dar simplul fapt ca era diferita de Shannara a fost un plus. Dezamagirea nu s-a incheiat aici, deoarece toate celelalte carti care urmau in lista erau pe firul Shannara, repetitive, obositoare, si din ce in ce mai scurte.

Revenind la serial, el nu urmareste vreun fir anume, ci introduce elemente din toata seria. Spre exemplu trilogia care face legatura intre Shannara si Word&Void se numeste Geneza, iar in ea e vorba de Armageddon's Children, avand loc la scurt timp dupa Apocalipsa. Eretria din serial e un astfel de copil al armagedonului, insa ea apare intr-o singura carte, a doua din trilogia originala, si n-are nicio treaba cu armageddonul. Eretria, Amberle si Wil sunt din aceeasi poveste, si cam atat.

Garet Jax, supranumit The Weapons Master, e cel mai bun luptator din Tinuturi, un tip sobru, inteligent si foarte periculos. Pe negrul asta din serial il putea chema Ionel si tot la fel de departe era de Garet Jax din carti.
Garet Jax moare dupa ce ucide in lupta o Jachyra, aceeasi fiinta antica ce il ucide la un moment dat pe Allanon. Deci Garet Jax era foarte puternic.

Mareth credea ca e fiica lui Allanon si de asta l-a cautat, insa el i-a zis ca e imposibil sa aiba copii si ca de fapt fiinta magica care a lasat-o pe mama ei gravida era de fapt un demon. Ceea ce logic, deoarece s-a nascut cu magie, iar magia lui Allanon nu e nativa.

Aia din Leah sunt plus la inventar, in carti Regatul Leah e unul foarte mic, dar in fiecare expeditie (si exista una in fiecare carte) se face echipa dintr-un Ohmsword, un Leah care e prietenul lui, ceva elfi si ceva dwarfi.

Dagda Mor era cel mai puternic dintre demonii inchisi de Ellcrys, iar din cauza asta e primul care reuseste sa strapunga barajul subtiat. Nu ma prea omor eu dupa batalii, insa aici au loc cateva batalii epice intre elfi si demoni, culminand cu asediul Arbolon dupa ce moare Ellcrys si scapa toti demonii. Allanon are aici un rol crucial in intarzierea armatei demonilor, folosind direct magie impotriva celor mai mari sau pentru a salva anumite personaje. Pentru ca demonii erau fara numar, era doar o chestiune de timp.

Ellcrys a fost creat pentru a izola demonii, iar asta s-a intamplat in Era Zanelor, deci ce ar cauta un druid acolo? Druizii au aparut abia dupa Armageddon, dar daca se dau zero detalii despre orice nu are omul cum sa se intrebe cum poate fi Dagda Mor druid.

Sabia Shannarei nu e pentru lupta. Ea functioneaza aratand adevarul, si a fost produsa special pentru Warlock Lord deoarece druidul care fusese odata si-a parasit corpul si a ramas un spirit dupa ce a fost corupt. Sabia i-a aratat aceasta realitate, si astfel a fost distrus.

Acest Warlock Lord n-am idee ce e, nici cum functioneaza Sabia, dar ce am vazut pana acum e neimpresionant. Leah avea o sabie magica ce s-a rupt la un moment dat in cartea cu Uhl Belk, si care cam seamana cu ce trece in serial ca Sabia Shannarei. Toata lumea are sabii pe-aici, desi in carti se lupta cu magie.

Apropo cu elfii, ca inca am sechele de la John Rhys-Davies ca regele Eventine Elessedil. Elfii sunt majoritatea blonzi, subtiri si agili, de fapt sunt ce am vazut in Lord of the Rings, nu era nevoie sa schimbe ceva. Aici elfii sunt doar oameni cu urechi ascutite. Si ca aspect, si ca personalitate. Intre ei si Leah nu e nicio diferenta.
Cand l-am vazut pe John Rhys-Davies am crezut ca suntem in regatul dwarfilor, si nu mai intelegeam ce se intampla. El l-a jucat si pe Gimli in Lord of the Rings, deci ce-a fost in capul lor sa-l faca regele elfilor....

Deci cartile sunt mediocre, dar serialul decade si mai mult, introducand sex si alte elemente young adult. Wil se culca cu toate tipele care ii ies in cale, incat nu mai am idee pe cine iubeste mai mult, se schimba de la episod la episod. Si nu stiu ce ma faceam daca nu il vedeam pe Wil dormind la bustul gol, multumesc MTV!
Acesta e targetul MTV din pacate, m-am resemnat cu asta. Primu sezon a fost interesant de urmarit ca sa observ diferentele fata de carti, insa renasterea Ellcrys incheie cartea si tot ce tine de Wil, iar in sezonul 2 au improvizat si mai tare. Au introdus elemente din Armageddon's Children, care are loc cu cateva sute de ani inainte de Wil, si cine stie din ce alte carti cu care nu sunt familiarizat. Generalul Riga cred ca e inspirat de prin Heritage of Shannara, cand Federatia incepe sa vaneze utilizatorii magiei, evenimente care au loc la vreo 100 de ani dupa Wil.

Exista multe elemente aruncate in serial de prin tot felul de carti, si niciunul explicat. Relatiile sunt slab construite si astfel si motivatiile personajelor. Ce-a fost cu Bandon si blonda aia, ca abia o data i-am vazut brusc in calduri si atat. Riga moare fara sa fi facut nimic, nu a avut niciun rol in serial.

Foarte subtire. Macar efectele speciale sunt oarecum interesante.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate