Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Bursa Erasmus München - am nevoie de ajutor cu cazarea

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

draganuta

draganuta

Junior Member

• Grup: Members
Salutari,

Impreuna cu un coleg de facultate, am castigat o bursa Erasmus la Technische Universitaet Muenchen pentru primul semestru al anului univ. 2015-2016, deci perioada aproximativa de sedere ar fi 25 sept - 25 februarie (aproximativ 6 luni).

TUM nu ofera cazare pentru studentii Erasmus, asta fortandu-ma sa-mi gasesc ceva pe cont propriu. Am incercat cateva site-uri de imobiliare insa am primit mesaje de la cativa tepari (gasisem niste "template-uri" pe net cu textele folosite de ei si am reusit sa nu pic in plasa) si nu mai sunt la fel de optimist ca la inceput.

Caut o garsoniera/apartament cu o camera (as prefera sa fiu independent, deci nu o camera intr-un WG) care sa nu coste foarte mult, in care pot locui 2 persoane (studenti master la TUM), pentru perioada 25 sept 2015 - 25 februarie 2016 (+- cateva zile). Ca locatie, as dori ca imobilul sa fie situat in oras, de preferinta in apropierea unei statii de metrou.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

dani.user

dani.user

Guru Member

• Grup: Senior Members
La ce bataie-i acolo pe cazare, cred ca veti fi fericiti daca gasiti ceva pe la marginea orasului sau printr-unul invecinat.

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

View Postdraganuta, on 12 iulie 2015 - 09:24, said:

Caut o garsoniera/apartament cu o camera (as prefera sa fiu independent, deci nu o camera intr-un WG) care sa nu coste foarte mult, in care pot locui 2 persoane (studenti master la TUM)
Hotaraste-te, ori vrei "pot locui 2 persoane", caz in care vorbim de un WG - ca aia e definitia WG-ului, ori vrei o camera in care sa fii independenta.

Ambele nu se poate. N-o sa va dea nimeni o singura camera in care sa va calariti.

Tepari nu sunt aici: http://www.wg-gesuch...n.90.0.1.0.html

Aia cu "sa fiu independenta" sunt mofturi de estici, unii romani sau rusi au fite d-astea de oameni care nu se integreaza.

Intrati intr-un WG si interactionati cu lumea. Gasiti cu pana-n 200 euro de caciula, ceea ce e ieftin.

draganuta

draganuta

Junior Member

View PostOriginalCopy, on 12 iulie 2015 - 17:47, said:

Hotaraste-te, ori vrei "pot locui 2 persoane", caz in care vorbim de un WG - ca aia e definitia WG-ului, ori vrei o camera in care sa fii independenta.
Ambele nu se poate. N-o sa va dea nimeni o singura camera in care sa va calariti.
Tepari nu sunt aici: http://www.wg-gesuch...n.90.0.1.0.html
Aia cu "sa fiu independenta" sunt mofturi de estici, unii romani sau rusi au fite d-astea de oameni care nu se integreaza.
Wow, esti un pic cam agresiv, poate chiar prea agresiv. Nu-mi dau seama ce am scris in primul post ca sa primesc o asa replica.

First of all, independenta nu pot fi pentru ca nu sunt o ea (si cred ca am mentionat asta in primul post).

In al doilea rand, fiecare are dreptul la o preferinta; prima mea optiune ar fi sa gasesc o garsoniera/apartament cu o camera si nu o camera intr-un apartament cu 2/3/x camere (asta bineinteles, in cazul in care se poate dpdv al bugetului). Totusi, acum o sa arunc un ochi si pe WG-uri sa vedem cam ce oferta este.

Multumesc pentru site. Alte optiuni gasisem pe immobilienscout24 dar acolo se poate lua contact cu proprietarii numai prin Email si e un pic mai dificil (acolo am si primit ofertele de la tepari).

Stima,
Valentin

Edited by draganuta, 12 July 2015 - 18:03.

Pengoon

Pengoon

Ударник

Problema-i ca are absolut dreptate. La cum e piata imobiliara din München trebie sa stii foarte clar ce vrei. Daca o lalai is sute (im wahrsten Sinne des Wortes) de interesanti pe un loc. Fara noroc, situatia e rezolvabila ori prin WG (Viribus Unitis) sau bani.
Über Geld redet man nicht, Geld hat man.

fezo

fezo

Active Member

Pentru 6 luni nu-ti inchiriaza nimeni o locuinta, mai ales acum cind e o criza imobiliara destul de mare in De. Recomand sa cauti un WG sau un hostel ieftin, unde pentru o perioada mai lunga probabil poti negocia pretul. Si inca ceva, in Germania locuintele se inchiriaza fara mobila (daca ai noroc vei avea bucatarie cu chiuveta si frigider), eu nici macar dulii de bec n-am avut cind am inchiriat locuinta, cele mobilate sunt scumpe si de obicei se inchiriaza cu ziua (25-30 euro/zi).

Edited by fezo, 13 July 2015 - 17:00.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate