Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Admitere UPB Automatica si calculatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dracula1919

dracula1919

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2015
1.Am o curiozitate la admitere la UPB si rog sa raspunda cine stie:
Pe net la calculatoare si automatica spune ca primul teste de admitere il dai la mate la analiza si al doilea la fizica. Eu am auzit de la 3 persoane si o ruda care este tot la aceasta universitate dar la alta facultate, ca la examenul de admitere defapt poti alege intre fizica si trigonometrie, dar pe net nu este precizat nimic la ei pe site.
Eu am gasit 4 variante din ultimi 4 ani de la poli in care apareau teste si la triginimetrie si erau si pentru automatica si calculatoare, ea a zis ca are colegi care anul trecut la calculatoare si automatica au ales.

  VOI CE SPUNETI?


2.Si de Univeristatea din Bucuresti ce spuneti?? To pe acest domeniu, la tehnologia informatiei mai exact, am vazut ca s-a intrat si cu 7,15

Edit 1: Daca sunteti studenti la facultate , va rog sa spuneti si anul
Edit 2: Daca pun un link spre teste primesc ban?

Edited by dracula1919, 11 July 2015 - 23:50.


#2
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
La automatica dai examen obligatoriu mate si fizica.

#3
dracula1919

dracula1919

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2015
Pai aia mi-au spus ca supraveghetoarea i-a intrebat ce aleg intre fizica si trigonometrie Posted Image Posted Image Posted Image , esti student la facultatea asta?

#4
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

 dracula1919, on 11 iulie 2015 - 23:49, said:

Pai aia mi-au spus ca supraveghetoarea i-a intrebat ce aleg intre fizica si trigonometrie Posted Image Posted Image Posted Image , esti student la facultatea asta?
Esti din Bucuresti? Daca da, si esti interesat de aceasta facultate, nu ai niciun motiv sa faci astfel de afirmatii si sa pui astfel de intrebari.

http://www.upb.ro/fi...oncurs_2015.pdf
Nu inteleg ce nu iti este clar. Nici macar nu te-ai uitat un pic pe site.

#5
dracula1919

dracula1919

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2015
Sunt din Galati si vreau sa merg la sigur la facultate Posted Image Posted Image Posted Image

#6
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Du-te la automatica in GL. Parca aveau si Electronica aplicata.

#7
dracula1919

dracula1919

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2015
Este o diferenta intre galati si bucuresti, in bucuresti am sanse mari sa ma afirm ,asa in galati Posted Image Posted Image

#8
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Ce te opreste sa termini facultatea in Galati apoi sa te afirmi unde vrei tu? Oricum, facultatea e doar o rampa de lansare, nu-ti toara nimeni informatia cu palnia in cap si unde e palnia mai mare, de acolo iesi un inginer mai bun.

#9
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Imi pare rau sa te iau tare, dar in realitate daca tu ai probleme cu admiterea (care la nivelul asta e superusoara) numele universitatii din care iesi e ultima ta probema. E cea mai putin importanta piedica in calea afirmarii tale.

#10
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015

 v_andrei, on 12 iulie 2015 - 00:37, said:

Ce te opreste sa termini facultatea in Galati apoi sa te afirmi unde vrei tu? Oricum, facultatea e doar o rampa de lansare, nu-ti toara nimeni informatia cu palnia in cap si unde e palnia mai mare, de acolo iesi un inginer mai bun.
Ai mai multe oportunitati intr-un oras mai mare. Presupun ca nu e bine sa te rezumi doar la facultate si la strict ce se preda acolo.

Edited by cd9, 12 July 2015 - 10:41.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Sigur ca-s oportunitati mai multe intr-un oras mare dar dupa absolvire. Cum la fel nu trebuie sa te rezumi strict la cursuri dar in ziua de azi nu poate plange nimeni ca nu gaseste de studiu la biblioteca, pe net, oriunde. Chestiunea cu munca si studiul in paralel e o prostie din punctul meu de vedere.

Edited by neagu_laurentiu, 12 July 2015 - 10:55.


#12
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015
Nu neaparat dupa absolvire. Spre exemplu, cate workshopuri se organizeaza in Galati? Mai putine decat in Bucuresti. Plus ca sunt sanse mai mari sa gasesti oameni cu pasiuni comune, alaturi de care sa poti conversa pe temele respective. De asemenea, tind sa cred ca profesorii pasionati se gasesc preponderent in orasele mai mari, dar asta e doar o observatie.

Edited by cd9, 12 July 2015 - 11:17.


#13
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Admiterea la Poli Bucureşti diferă un pic de la facultate la facultate; la unele poţi alege între fizică şi trigonometrie, la altele (Calculatoare şi Elecctronică) nu.

În rest da, Poli Bucureşti îţi oferă mai multe şanse decît Galaţi, dar e şi mai grea, deci tb să intri şi apoi să faci faţă să o termini.

Edited by XON-XOFF, 12 July 2015 - 11:23.


#14
dracula1919

dracula1919

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2015
In viata nu-ti vine totul dea gata, trebuie sa muncesti ca sa obti ceva

Si inca o intrebare, este vreo diferenta dintre facultatea de automatica si calculatoare si cea de ETTI pe domeniul TEHNOLOGIA INFORMATIEI???

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

 cd9, on 12 iulie 2015 - 11:10, said:

Plus ca sunt sanse mai mari sa gasesti oameni cu pasiuni comune, alaturi de care sa poti conversa pe temele respective
Azi cu netul la dispozitie gasesti la fel.

 cd9, on 12 iulie 2015 - 11:10, said:

De asemenea, tind sa cred ca profesorii pasionati se gasesc preponderent in orasele mai mari, dar asta e doar o observatie.
Depinde. Insa nu profesorii strict prin cursurile lor te invata meserie oriunde te-ai duce. Cu ei eventual mai lamuresti una-alta. Tot studiul extrascolar, biblioteca si internetul raman cele de la care descoperi cat mai mult.

 dracula1919, on 12 iulie 2015 - 11:31, said:

este vreo diferenta dintre facultatea de automatica si calculatoare si cea de ETTI pe domeniul TEHNOLOGIA INFORMATIEI???
Este. Trage un ochi pe materiile predate si ai sa vezi la la ETTI totul se invarte in jurul electronicii.

Edited by neagu_laurentiu, 12 July 2015 - 11:55.


#16
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Voi aveti dreptate ca UPB ofera mai multe oportunitati dar asta e valabil pentru cineva care e bun si e in stare sa fructifice aceste oportunitati, nu pentru cineva care isi pune problema de admitere. DAca abia intri la Bucuresti insemna ca o sa fii intre cei mai slabi studenti admisi.

#17
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Salutare

Am o nelamurire.
Subiectele de examen pentru admitere sunt identice pentru toate facultatile din UPB sau
fiecare facultate isi face subiectele proprii ??
Intreba asta deoarece am gasit pe net niste subiecte UPB care par extrem de usoare pentru admiterea la facultati gen Automatica sau Electronica.

Multzam

#18
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Cele mai multe probleme sînt identice și există 2-3 care-s mai grele la facultățile cu concurență mai mare.
Deci da, pe global subiectele sînt foarte ușoare și departajarea se face prin 2-3 subiecte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate