Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Beats by Infrasunete

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Salut.

Eu sunt Infrasunete si de circa un an ma intitulez "beatmaker in progress". O sa postez aici cateva din beaturile mele si mai vechi si mai recente. Evident, daca aveti timp si chef de o parere, ar prinde foarte bine!

Multumesc,

Unul din primele beaturi si totodata cel mai de succes prin prisma sample-ului folosit si anume o bucata din The Simpsons. :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pZ_k7K-fKEY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015

Quote

"beatmaker in progress"
Ce inseamna asta?

#3
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View Posttecalto, on 11 iulie 2015 - 08:23, said:

o bucata din The Simpsons. Posted Image
O bucata mai buna nu se putea folosi.

#4
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007

View PostEduardo-S, on 11 iulie 2015 - 08:34, said:

Ce inseamna asta?

Pai beatmaker este cel ce produce negative hip-hop.
"Beatmaker in progress" voiam sa spun prin asta ca sunt in plin proces de invatare, nu am pretentia ca sunt vreun Dj Premier.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
De ce nu ti-a ales numele "Infrasunete" si aici?
Imi place cum suna melodia. Mai ales pentru început, bravo!

#6
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Multumesc.

Pentru ca sunt sunt inregistrat pe forum din 2007 si atunci foloseam alte nick-uri si aveam alte hobby-uri (doar ca n-am postat, doar am urmarit forumul sa zicem, cel putin anumite sectiuni din cand in cand). Avand deja user, n-am avut chef sa-mi fac altul, am zis ca n-are rost.

#7
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
A.S Mai nou, am pus in practica o idee mai veche si anume sa ma ocup si de recenzii/recomandari de piese/albume. Le voi posta tot aici ca sa nu fac haos.

Salve,

[ http://cdn3.pitchfork.com/albums/22197/homepage_large.8ef1a836.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Revenim astazi cu ceva ce voiam sa fac de mult timp si anume sa-mi extind recenziile pe partea de albume, in special hip-hop dar nu numai.
Daca esti rapper, nu cred ca ai cum sa sari zilele astea peste albumul asta, fie ca-ti place sau nu.
Sa incepem treaba. Toata reparimea asteapta cu nerabdare “Detoxul” asa cum asteapta o parte dintre bucuresteni metroul din Drumul Taberei. Cred ca nimeni nu se mai astepta de la ceva de la Dre, eu cel putin nu, asa ca am fost foarte placut surprins sa aud de acest material (nu prea vreau sa-l numesc album din varii motive).

O sa aplic sistemul de recenzii de la filme si avem asa:

InfraRosia: Albumul contine 15 piese si un intro si contine colaborari cu apropiati ai lui Dre asa cum era de asteptat: Eminem, Snoop, Xzibit, Kendrick Lamar, Ice Cube etc.

Teme: Albumul este destul de variat din punctul asta de vedere, gasim teme diverse de la egorap, piese G style, pana la piese cumva nostalgice, povesti ale trecutului. Este un Dre matur (si normal la cei 50 de ani ai lui) ce evoca deseori trecutul pe parcursul pieselor. Daca ar fi sa compar albumul cu ceva, l-as compara cu “Forget about Dre”, pentru ca este in stilul acelei piese, asa “in your face”. Cam asta ar fi in linii mari de zis, mai trebuie doar ascultat ca de fapt asta e cel mai important. O sa continui cu cateva cuvinte despre piese la general dupa cum urmeaza:
  • Talk about it – feat Justus and King Mez – Nu prea imi place negativul piesei si nici voocoderul/autotune-ul de pe refren dar se pare ca e la moda in 2015. Imi place in schimb strofa lui Dre, e rap frate. E caterinca, are jocuri de cuvinte, are atitudine, are coaie si tot ce vrei tu. Imi place mult pentru versuri ca: “The world ain’t enough, I want it all/ Goddamit, I’m too old, I forgot I got it all”. Per total merge piesa.
  • Genocide –  feat Candice Pillay, Kendrick Lamar, Marsha Ambrosius – Buna piesa, mi-a placut mult, foarte fresh. Desi inca sunt adeptul sample-urilor, m-a rupt negativul asta, foarte bun, foarte variat, multe instrumente si nici unul in plus, un bass fenomenal, linie de tobe simpla dar eficienta. Foarte tare, punct. Tot un soi de egorap si pe piesa asta, dar si o personificare a rapului vazut ca o arma, ca o sotie, apoi cumva ca o datorie, o povara. Buna piesa.
  • It’s all on Me – fat Bj The Chicago Kid, Justus – Ca lirica imi place mult piesa, imi place si negativul care e stil sample, nu prea imi place insa refrenul. Este o piesa in care Dre evoca efectiv trecutul si povesteste cum era. Imi plac mult genurile astea de piese fiindca de obicei sunt foarte sincere.
  • All in a Day’s Work – feat Anderson. Paak, Marsha Ambrosius. Alta piesa buna. Imi place si beatul, imi place si refrenul si invitatii e tare. Piesa iarasi trebuie ascultata ca sa fie prins vibe-ul. E despre ce inseamnsa fii Dre, de la presiunea resimtita pentru ca e Dre, de la modul cum a ajuns aici, pana la modul cum trateaza muzica si totul. Tare piesa, break-uri, bridge-uri, orgie de instrumente.
  • Darkside/Gone – feat Kendrick Lamar, King Mez, Marsha Ambrosius – Blana piesa. Beat super complex cu vreo 3 twist-uri, refren vulva cantat de Marsha si prestatie maxima a mc-iilor. Flow tare, versuri smechere. Piesa as putea s-o descriu in doua cuvinte “Bitch please”.
  • Loose Cannons – feat Cold 187um, Xzibit – Destul de ok piesa, ca stil seamana cu cele de la Strange Music. E o piesa alerta, care te tine in priza si are un tempo de armata asa, cu un drum roll ce se aude pe toata piesa, un soi de ratatata. Este cumva un tribut adresat orasului Compton si a vietii de acolo.
  • Issues – feat Ice Cube, Anderson. Paak, Dem Jints – La fel ca mai sus, e o piesa dedicata “cartierului”. N-ai cum sa nu te entuziasmezi cand … Ice Cube si Dre. Punct. Plus negativul ce incita la scandal, mai ales din cauza unui riff foarte agresiv ce se aude in background, plus vocea vesnic suparata a lui Cube, n-avea ce sa iasa rau. Refrenul ma calca un pic pe coada, din cauza autotune-ului dar asta e.
  • Deep Wate – feat Justus, Kendrick Lamar – Piesa cu dublu-sens sa zicem, un pic egorap, un pic mai mult “fuck you and live me along”! Se cunoaste cam pe tot albumul stresul acumulat de Dre in toti acesti 15 ani de tacere.
  • One shoot, one kill (by Jon Connor) – feat Craig Owens, Snoop Dogg – vulva de piesa. Negativ rap-rock, foarte agresiv, delivery la fel din partea tuturor celor implicati. Cred ca titlul este explicit, n-are rost sa detaliez. O sa fiu mai atent la acest Jon Connor, chiar mi-a atras atentia prestatia lui.
  • Just another day (by Game) – feast Asia Bryant – Piesa buna, tot genul de piesa care impleteste trecutul cu viata “de cartier”. Delivery interesant al lui Game care o arde un pic rasta.
  • For the love of money – feat Anderson. Paak, Jill Scott, Jon Connor – Asta nu prea imi place. Nu prea imi plac piesele despre bani, pur si simplu nu cred ca e un subiect caruia ar trebui sa-i dedice cineva un track intreg.
  • Satisfiction – feat King Mez, Marsha Ambrosius, Snoop Dogg – Esti mc, din state? Canti despre vagin, bani, masini, ne arati dintii de platina cu diamante prin piese, dar totusi ajungi falit? Intinde-o de pe trackul asta. Taac-tu, l-a anturat pe unchi-tau si vreo doi nepoti si si-a scos cureaua. Piesa este o batere de penis la adresa wack mc-iilor. Caterinca maxima.
  • Animals – feat Anderson. Paak – Tare bucata, chill asa dar cu un vibe foarte misto. Beat tare, melodic dar poti sa zici ca e samplat si lirica peste standard. Este o piesa sociala daca vreti, despre un Mowgli modern.
  • Medicine Man – feat Eminem,  Candice Pillay, Anderson. Paak – Bucata super tare. Poti sa asculti doar strofa lui Dre si e de ajuns. Titlul sugereaza subiectul, Dre isi ia rolul de Doctor in serios si face o completa evaluare rapului. Daca a luat sau nu nota de trecere, vedeti daca ascultati piesa.
  • Talking to my diary – No feat. Piesa e singura piesa solo cap coada de pe album. Despre piesa asta nu vreau sa vorbesc deloc. Va recomand sa o ascultati insa, chiar daca nu vreti sa ascultati tot albumul, ascultati-o macare pe asta.
Pentru ca deja am scris foarte mult, o sa incerc sa inchei aici, cu cateva concluzii finale.

Cea mai buna piesa: Talking to my diary.

Nota: 9. Sincer? Am dat play albumului fara prea mari asteptari. Nu m-ar fi mirat sa fie format din fecale albumul. Teapa. Albumul este unul bun, neasteptat de bun. Mi-a placut si grupul de artisti pe care i-a strans pentru album, majoritatea lor apar pe cel putin 2-3 piese si se vede asta pentru ca albumul da impresia unui intreg nu pare sa fie o colectie de single-uri.

In concluzie, recomand ascultarea albumului dar recomand sa o faceti fara sa faceti altceva (stiu ca e greu tare in ziua de azi). Ca sa va faceti o idee, eu l-am ascultat joi la munca si nu i-am prins vibe-ul complet. Abia astazi, cand am scris si l-am ascultat, cand m-am concentrat pe el l-am vazut intr-o alta lumina.

Sanatio!

#8
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zsr89UCwVbk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
^ nu vreau sa fiu rea dar asta ultimul nu imi prea place... dar continua... :)

#10
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007

View PostShahara, on 21 februarie 2016 - 18:29, said:

^ nu vreau sa fiu rea dar asta ultimul nu imi prea place... dar continua... Posted Image

Merci de parere ;)

#11
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
M-am jucat relativ recent cu theme-song-ul de la Power Puff Girls, niste desene care mie mi-au placut/imi plac mult. Remix-ul mai jos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0zCyot3zTzg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Cea mai recenta productie, "Arde pamant" l-am numit eu inspirat de un film romanesc cu acelasi nume. Ce pot sa zic, beatul beneficiaza si de un videoclip, daca putem numi asa un filmulet video royalti free.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W10erPUrIJk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate