Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tipuri de CD

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Unde traiesti de nu ai vazut prin magazine CD,DVD?Ele inca se mai vand,ca daca vreau sa iti dau un anumit continut nu iti voi da un stick,ci un DVD sau un CD.

#20
stefx_player_tape

stefx_player_tape

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.05.2015

 YOUR_GOD, on 10 iulie 2015 - 21:59, said:

Eu cred ca se refera la discurile vechi, care nu aveau protectie si al caror strat de aluminiu sau ce o fi (aur) sarea in timp.

Si daca nu asta a reiesit din cele sscrise mai sus, acelea nu era in niciun caz mai rezistente decat cele actuale. Iar peste toate, recomand memorii flash, carduri, nu stick-uri.


YOUR_DOG ai dreptate! Asta vroiam sa spun! Nu m-am facut inteles! Pentru Seby, am vazut CD-uri la viata mea, dar intrebarea e unde pot gasi CD-uri vechi blank. De ce intreb, fiindca imi plac CD-urile care se folosesc la albumele artistilor, vezi Electrecord. Prin perioada 90-97 se faceau CD-urile de care zic eu. Dar nu gasesc nicaieri. Nu vreau sa fac fake-uri, vreau tipul ala de CD. Mai am o intrebare: voi stiti de ceva tip de CD Yk1 (de 700MB)? Eu cred ca nu-s de cea mai buna calitate.

Edited by stefx_player_tape, 12 July 2015 - 08:34.


#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ti-am spus ca exista deja topic despre calitatea disk-urilor optice: http://forum.softped...r-cddvdblu-ray/
Nu sunt permise suprapunerile de continut in subiecte diferite mai ales daca exista topic dedicat la subiecte marcate cu "important".
In plus, nu se deschide un topic pentru discutarea unor probleme diferite. Principiul de urmat este "o problema - un topic". Iar acest topic este strict pe tema tipurilor de CD. Orice comentariu off-topic care se va exprima dupa acest mesaj va fi eliminat.

Edited by _-_, 12 July 2015 - 08:27.


#22
stefx_player_tape

stefx_player_tape

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.05.2015
Ok. Revin la Tip de CD. Din cate am inteles exista un tip de CD, Mini-single CD, nu? Pe care intra vreo 250 de MB. Astea se foloseau la single. Cand scotea un artist/trupa o piesa si ajungea in topuri, automat facau CD-uri single. Dar, depinde, caci si un CD normal era de single, cele mici erau de "origine" japoneze si se vindeau in cutii lungi, CD-ul reprezentand jumatate din lungimea cutiei.

Legat de CDA, CD-uri audio, ce inseamna DDA, ADD sau alte abrevieri? Ca vazusem pe o coperta de album CDA. Am cautat pe net, dar nicio dovada.

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Esti sigur ca ai reprodus corect aceste abrevieri? Abrevierile respective depind de contextul in care le-ai intalnit (presupunand ca ti le-ai reamintit corect). Posteaza imagini cu astfel de CD-uri!
De exemplu, CD-DA inseamna "Compact Disc Digital Audio", CDA poate inseamna Audio CD, dar poate fi si extensia unui anumit tip de fisier (.cda): https://en.wikipedia.../wiki/.cda_file
"Dovada" de "pe net": http://bfy.tw/m0g

Edited by _-_, 12 July 2015 - 09:29.


#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 stefx_player_tape, on 12 iulie 2015 - 08:21, said:

YOUR_DOG
In primul rând, sa nu ma uiți la Paste.
In al doilea rând, discurile respective nu se mai produc întrucât procesul de producție a avansat, rezultând astfel produse mai rezistente in timp.
Nu exista absolut niciun avantaj in achiziționarea unui astfel de disc, doar dezavantaje.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

 stefx_player_tape, on 12 iulie 2015 - 08:21, said:

dar intrebarea e unde pot gasi CD-uri vechi blank. De ce intreb, fiindca imi plac CD-urile care se folosesc la albumele artistilor, vezi Electrecord. Prin perioada 90-97 se faceau CD-urile de care zic eu. Dar nu gasesc nicaieri. Nu vreau sa fac fake-uri, vreau tipul ala de CD.

Imi pare raus sa-ti spun dar nu stii ce vrei. Electrecord sau alte case de discuri nu folosesc CD-uri blank. Ar fi nebuni sa se apuce sa scrie pe blank-uri la care clitatea se pierde in timp.

Se folosesc CD-uri matritate - nu se scriu cu writere - vin inscriptionate din fabrica prin alte procedee.

CD-R-urile sunt alta mancare de peste - facute ptr uz general.

 stefx_player_tape, on 12 iulie 2015 - 09:03, said:

Ok. Revin la Tip de CD. Din cate am inteles exista un tip de CD, Mini-single CD, nu? Pe care intra vreo 250 de MB. Astea se foloseau la single. Cand scotea un artist/trupa o piesa si ajungea in topuri, automat facau CD-uri single.

Iar gresit. Toate single-urile sunt pe CD-uri normale. Iar cantecul e scris pe aproape tot CD-ul. Evident asta nu poate sa o faca un writer.
Cele mici de 185Mb sunt doar de date.

Ocazional e posibil sa fi aparut si ceva pe mini-CD - astea se foloseau mai mult ptr chestii de protocol - reclame, etc.


Oricum trebuie sa faci diferenta intre CD-ROM si CD-R.

CD-urile matritate sunt CD-ROM. Nu conteaza ca sunt audio sau de date - difera doar standardul de inscriptionare - fizic sunt identice. La ce lasi tu sa se inteleaga tu asta ai vrea, dar daca nu esti fabrica, n-ai ce face cu ele. Sunt doar cateva fabrici in lume care produc CD-uri inscriptionate ptr casele de inregistrari si producatorii de jocuri.

#26
stefx_player_tape

stefx_player_tape

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.05.2015
Uitati, un exemplu, unde am gasit acele abrevieri, insa aici e DDD: http://www.discogs.c...release/3788756 (coperta spate)

Am mai vazut DDA pe un CD cu Ileana Sararoiu, insa nu gasesc coperta spate foto pe net. De altfel, nici pe Discogs.com

Pentru lista cu CD Electrecord... http://www.discogs.c...p/thread/501989 (nu e completa, dar merge)

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Clar tu tot nu intelegi diferenta dintre CD-urile matritate si cele inregistrabile.

La link-ul ala cu Lipan, mai jos la companii, pe langa Electrecord mai ai si VTCD - firma care a fabricat CD-ul - daca dai click pe link-ul ala iti da asta - http://www.discogs.c...bel/266137-VTCD
Iar aici scrie clar:

Quote

Founded in 1988 as Glória Kompaktlemez-gyártó Kft. and it was Middle-Europe's very first CD pressing plant.

Nu gasesti ce vrei tu decat cu muzica pe ele.

#28
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Ca f.d., în anii '80 existau nişte C.D.-uri single cu diagonala de 8 c.m. De acolo gaura aia mai mică din sertăraşele aparatelor care citesc şi C.D.-uri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O3FQzwNzUE4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/497FemsGVS0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe mine mă enervează că nicăieri în România nu am reuşit să găsesc C.D.-uri matriţate produse înainte de 1988. Şi cele 2 (mai e şi al 3-lea, dar să dau de el) sunt produse de aceiaşi firmă: "Laser Light". O ţine cât până s-o duce stratul ăla argintiu folosit pe post de oglindă (asta e nasolia la cele nevopsite).

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Ca f.d.  Alea de 8cm exista si ca DVD-uri - si se gasesc si acum.
Nu toate aparatele aveau acel "suport" ptr ele asa ca existau si adaptoare.

#30
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu am din alea fără cerculeţul mai mic.
D.V.D.-uri de 8 c.m. ştiu că există. Dar nu am văzut matriţate, ci numai din alea care pot fi scrise. Am un C.D. de 8 c.m. matriţat, dar e cu un soft şi e post 2000.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Am si matritate - si in prezent se mai dau ca CD-uri cu drivere - soft la unele placi ptr PC sau DVR/NVR-uri chinezesti.
Cu muzica nu am vazut vreodata.

DVD-urile s-au scos ptr camerele portabile.

#32
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Alea cu muzică au fost prin anii '80 din câte ştiu. Spaţiu pentru ele am şi LaserDisc playere.
Off-topic: iubesc C.D.-urile, dar urăsc D.V.D.-urile!    :lol:   :angry:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate