Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Tipuri de CD

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
stefx_player_tape

stefx_player_tape

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.05.2015
HEY!
Hai sa vorbim despre tipuri de CD-uri. Sunt curios daca se mai gasesc undeva blank-uri, asemanatoare cu CD-urile vechi din anii 90'. Alea sunt de calitate buna? Din cate stiu, au razele alea ultraviolete sau cum le spune - pe fiecare fata. Sugestii???

#2
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Sa repostezi pe topicul de fun Posted Image

#3
stefx_player_tape

stefx_player_tape

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.05.2015
Posted Image Posted Image Ha ha! Nu stiu chiar asa mare lucru despre CD-uri. Dar sunt curios de blank-urile de pe la inceputul '90 daca mai exista de achizitionat pe undeva?

#4
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Ce intelegi tu prin blankuri? Sau nu faci diferenta intre CD, DVD  si bluray?

#5
stefx_player_tape

stefx_player_tape

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.05.2015
Ba da, fac diferenta. Blank insemana CD gol, cu nimic inscriptionat pe el. CD-ul e de obicei folosit pentru muzica, DVD-ul pentru filme, video si altele, iar Blu-Ray, tot filme, video, chiar orice, in calitate superioara primelor doua medii de stocare.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Tu vrei sa te bronzezi la razele ultraviolete de la CD?
De asta le tin eu inchise in dulap: sa nu ma bronzez. Cand le scot, rapid le bag in unitatea optica, sa nu ma ard.

#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cu sigutanta CD-urile fabricate-n anii '90 ori au fost reciclate, ori zac scrise prin sertarul vreunui uituc care nu a facut curat in debara de peste doua decenii  Posted Image

#8
stefx_player_tape

stefx_player_tape

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.05.2015

View Postdorin_2k, on 10 iulie 2015 - 20:57, said:

Tu vrei sa te bronzezi la razele ultraviolete de la CD?
De asta le tin eu inchise in dulap: sa nu ma bronzez. Cand le scot, rapid le bag in unitatea optica, sa nu ma ard.

Nu, dar faza e ca m-a interesa niste blank-uri de tipul asta , pentru ca stiti voi, eu ador lucrurile vechi. Si vreau sa-mi fac niste CD-uri de genu vechi, sa zic asa.

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Poststefx_player_tape, on 10 iulie 2015 - 20:48, said:

HEY!
Hai sa vorbim despre tipuri de CD-uri. Sunt curios daca se mai gasesc undeva blank-uri, asemanatoare cu CD-urile vechi din anii 90'. Alea sunt de calitate buna? Din cate stiu, au razele alea ultraviolete sau cum le spune - pe fiecare fata. Sugestii???

Exista topic despre calitatea CD-urilor: http://forum.softped...r-cddvdblu-ray/

CD-urile nu emit radiatii ultraviolete.

Care sunt tipurile de CD puteai afla si de pe Wikipedia: https://ro.wikipedia...ki/Disc_compact

Quote

Tipuri de discuri compacte:
  • CD-ROM - discuri pentru date (de calculator și nu numai), nemodificabile ("Read-Only Memory"),
  • CDA - discuri CD de audio. Acestea sunt asemănătoare (unii spun chiar identice) cu discurile CD-ROM. Ele sunt identice ca suport fizic, ca principiu de înregistrare și citire, și de asemenea și ca mărime și format fizic, însă diferă din punct de vedere al continuțului informațional și al unităților hard pentru înregistrare și redare. Un CD audio, introdus într-o unitate hard de CD-ROM, va putea fi citit și redat fără probleme. Nu însă și invers: introducerea unui CD-ROM într-un CD Player nu este recomandată.
  • CDDA - CD-uri de audio digital. Identic cu varianta CDA de mai sus.
  • CD-R - discuri înregistrabile de către utilizator (o singură înregistrare) ("recordable")
  • CD-RW - discuri care pot fi înregistrare de mai multe ori ("re-writable")
  • SACD (de la Super Audio CD) - discuri pentru înregistrări audio de calitate superioară

Inainte de a adresa o intrebare pe forum ar fi fost util sa te documentezi macar un pic pentru a nu oferi prilejul de a ti se da raspunsuri precum cele de mai sus.
Daca discutiile vor continua in acelasi ton ca mai sus voi inchide topicul.

Edited by _-_, 10 July 2015 - 21:15.


#10
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
http://www.price.ro/..._blank-1230.htm

#11
stefx_player_tape

stefx_player_tape

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.05.2015
Ok, imi cer scuze, data viitoare voi fi mai atent. Multumesc pentru tot, m-am lamurit.

#12
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
emtec e fostul basf parca, asa ca poti risca cu ele.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu cred ca se refera la discurile vechi, care nu aveau protectie si al caror strat de aluminiu sau ce o fi (aur) sarea in timp.

Si daca nu asta a reiesit din cele sscrise mai sus, acelea nu era in niciun caz mai rezistente decat cele actuale. Iar peste toate, recomand memorii flash, carduri, nu stick-uri.

#14
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
:)) Stickul e tot un flash :P

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Pai...bineînțeles. Cardurile sunt mai rezistente, sau poate sunt eu mai uituc, de cam îndoi stick-urile.

#16
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Nu poti sa zici ca stickurile sunt proaste daca sunt folosite ca scobitori, de exemplu. Faptul ca un card dispare in calculator nu il face mai bun decat un stick.

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu vad cardurile din telefoane ca pe inventiile maxime. Sunt super protejate asa. Cu stick-urile am intampinat probleme.

#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Totusi topicul era despre tipuri de CD si tehnologia utilizata in constructia unui CD.
Despre calitatea CD-urilor/ marci recomandate exista alt topic la subiecte "pinuite".
Iar discutiile de tip versus: "CD vs memorii flash", respectiv "stick vs card" nu fac obiectul acestui topic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate