Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mutarea cu traiul la Brașov

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
melissanew

melissanew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.07.2015

View Postdark, on 11 iulie 2015 - 14:51, said:




Pentru ca Ardealul si Banatul au apartinut de Ungaria, mult timp si nu de Romania. Existau trei natiuni care conduceau interesele acelor zone: sasii (si svabii), secuii si ungurii. Acum acestia se vad frustrati ca apartin de un stat subdezvoltat, haotic si inapoiat.

Da, interesant, iese că până în prezent trecutul nu le dă pace.

#38
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,907
  • Înscris: 16.03.2004

View Postmelissanew, on 11 iulie 2015 - 14:54, said:


Da, interesant, iese că până în prezent trecutul nu le dă pace.
Trecutul ofera un suport dar si "motive" din prezent: nivelul de trai scazut din Romania.
Ia cauta cu google si verifica, cum sunt perceputi romanii in Italia? Italienii, in mare parte, nu ne doresc acolo. De ce, asta nu mai are importanta, cert este ca xenofobia vizavi de romani functioneaza de minune in Italia mai ales, dar si Spania ori Marea Britanie.

#39
melissanew

melissanew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.07.2015
Cu regret, am citit multe despre atitudinea faţă de români. Oricum au fost oameni care au recunoscut că nu toţi românii sunt identici, alţi comentatori au presupus că pe români le confundă cu altă etnie. Personal niciodată n-am simţit ce este xenofobia, desigur că nici n-am locuit pe o perioadă mai lungă într-un alt stat.

Mi se pare că în ultimul timp a mai scăzut xenfobia faţă de români, asta judecând după articolele din susele media europene.

#40
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,907
  • Înscris: 16.03.2004

View Postmelissanew, on 11 iulie 2015 - 15:05, said:

Cu regret, am citit multe despre atitudinea faţă de români. Oricum au fost oameni care au recunoscut că nu toţi românii sunt identici, alţi comentatori au presupus că pe români le confundă cu altă etnie. Personal niciodată n-am simţit ce este xenofobia, desigur că nici n-am locuit pe o perioadă mai lungă într-un alt stat.

Mi se pare că în ultimul timp a mai scăzut xenfobia faţă de români, asta judecând după articolele din susele media europene.

Desigur.
Dupa cum nici daca vii in Romania nu te vor "intepa" toti (asa cum s-a exprimat colegul gingisHAN).
Dar trebuie sa te gandesti ca ai un handicap mare din start: esti nou venita, nu cunosti pe nimeni, tara e totusi saraca, Brasovul nu e Bucuresti si cei din Moldova nu sunt bine perceputi. Va fi foarte greu. Sa nu fie o experienta negativa pentru tine.

#41
melissanew

melissanew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.07.2015
Merci pentru opinie.

Dacă mă decid, deja voi fi pregătită la diferite obstacole.

#42
melissanew

melissanew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.07.2015

View PostMihai8686, on 11 iulie 2015 - 16:50, said:

De fapt tu cauti pasaportul romanesc ca toti colegii tai din asa numita Basarabie. Eu unul v-as trimite pe toti astia moldoveni de ambele pruturi direct in Rusia.Ca si comportament si stil de viata aveti mai multe in comun cu rusii decat cu romanii,plus ca nenorociti limba asta frumoasa pt care au murit milioane.
Cred că n-ar strica să ai puţin respect, dacă doream să-mi fac paşaportul numai pentru călătorii în Europa, era să mi-l fac demult şi prin intermediari. Am trecut toată procedura singură şi n-am plătit nici un bănuţ intermediarilor şi am aşteptat doi ani. Da, e adevărat, nu ştiu dacă voi veni sau voi rămâne în România, totul depinde cum vor evolua lucrurile. Dacă mă mut în România şi-mi găsesc un loc de muncă decent, rămân. Chiar şi mulţi români pleacă peste hotare, cred că au avut ei motivele lor.

E urât ceea ce ai afirmat. Nu spun, unii concetăţeni de-ai mei se laudă că sunt diferiţi de români şi superiori, într-adevăr mulţi se bucură de oportunitatea paşaportului european, dar asta nu înseamnă că toţi sunt identici. Oricum cetăţenia românia acordată moldovenilor a fost iniţiativa statului român, cândva eram o naţiune şi un teritoriu. Chiar şi dacă n-ar fi acordat cetăţenia după acest principiu, era să devin cetăţeancă a României, deoarece străbunelul meu era român originar din Bucureşti.

Eu nu suport discriminarea din ambele părţi.  Te înşeli, ruşii diferă de moldoveni, aceasta doar la sens general, nu pot judeca un popor întreg.

#43
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,907
  • Înscris: 16.03.2004
Vezi, Melissa, ce ti-am spus, deja ai avut parte de prima intepatura!

#44
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
E o biata clona , uitati-va la posturi si inscriere . Nu caracterizeaza tara noastra .

#45
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,149
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmelissanew, on 11 iulie 2015 - 12:20, said:


Cu americanul n-am făcut aluzie la mine, ci la situaţia din Marea Britanie, ei vorbind aceeaşi limbă. De asta, nu înţeleg de ce vorbitorii de aceeaşi limbă trebuie să manifeste dispreţ pentru alţi vorbitori din alte regiuni sau state.
asta nu inseamna ca asta-i regula in UK, uite, eu de exemplu locuiesc in UK si vad aceiasi mancarime care este povestita de onor colegii forumisti mai sus, adica ala din London rade de accentul aluia din Liverpool sau de scotian, nu mai vorbescde irlandez, exact ca la romani si ca si la altii pe unde am mai trait

deci, no worry,nimic nou sub soare, daca esti om si domn treci peste toate

#46
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,907
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdan210, on 11 iulie 2015 - 20:13, said:

asta nu inseamna ca asta-i regula in UK, uite, eu de exemplu locuiesc in UK si vad aceiasi mancarime care este povestita de onor colegii forumisti mai sus, adica ala din London rade de accentul aluia din Liverpool sau de scotian, nu mai vorbescde irlandez, exact ca la romani si ca si la altii pe unde am mai trait

deci, no worry,nimic nou sub soare, daca esti om si domn treci peste toate
Sau acei "meridionali" din provinciile sudice ale Italiei, erau efectiv batuti in strada de cei din Milano, mai ales ca dialectele italienesti sudice nu erau intelese in Nord.

#47
melissanew

melissanew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.07.2015
Corect, pretutindeni sunt oameni, care se pretind superiori în ceva. Mă rog, dacă glumesc, nu-i ceva straşnic.

dan2010, au mai făcut haz şi de accentul dvs. când aţi venit în uk?

#48
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,907
  • Înscris: 16.03.2004

View Postmelissanew, on 11 iulie 2015 - 20:21, said:

dan2010, au mai făcut haz şi de accentul dvs. când aţi venit în uk?
Daca doar l-au luat peste picior nu-i mare lucru. Se pot face lucruri mai grave din spirit xenofob.

#49
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Am colegi din Rep. Moldova care s-au adaptat f. bine in Romania. Chiar mi se par ambitiosi. Au venit hotarati si au reusit.
Accentul lor mi se pare simpatic.

#50
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,907
  • Înscris: 16.03.2004

View Postcflorin32, on 11 iulie 2015 - 21:59, said:

Am colegi din Rep. Moldova care s-au adaptat f. bine in Romania. Chiar mi se par ambitiosi. Au venit hotarati si au reusit.
Accentul lor mi se pare simpatic.
Exact, ai pus punctul pe i.
Trebuie sa se adapteze.

#51
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
@Initiator

Eu zic sa faci bine si sa iti urmezi instinctul si dorintele.Vrei la Bv, foarte bine!Nu gasesti ceea ce vrei aici, te intorci acasa sau pleci aiurea.

Apropo...la tineretea ta si renumele frumusetii basarabencelor, nu se stie daca nu faci casa pe aici, pe la noi.

La Bv nu ai probleme cu cetatenii de nationalitate maghiara.Oricum oamenii sunt mai rai ca in trecut, pe oriunde.S-a schimbat mult lumea de azi!

O intrebare:ai accent pronuntat?

Edited by arab, 12 July 2015 - 10:38.


#52
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,907
  • Înscris: 16.03.2004

View Postarab, on 12 iulie 2015 - 10:37, said:

Apropo...la tineretea ta si renumele frumusetii basarabencelor, nu se stie daca nu faci casa pe aici, pe la noi.

Nu cred, Mellisa a fost dintotdeauna o fata studioasa, a invatat mult timp, nu prea a iesit la cluburi si bancheturi, e o fata cuminte, dar mai uratica. Nu prea le are cu baietii. Vrea sa se mute singura in Brasov. O sa fie greu pentru ea.

View Postarab, on 12 iulie 2015 - 10:37, said:

O intrebare:ai accent pronuntat?

Ohoo, aproape ruseste.

#53
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Va cunoasteti asa bine...?

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,907
  • Înscris: 16.03.2004

View Postarab, on 12 iulie 2015 - 11:19, said:

Va cunoasteti asa bine...?
Pai eu am citit de la inceput, tu abia acum ai ajuns.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate