Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mutarea cu traiul la Brașov

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#127
melissanew

melissanew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.07.2015
Revenind la subiect, cine poate recomanda nişte site-uri de încredere pentru a închiria o garsonieră în România?

În plus, cum se face de obicei achitarea, pe o lună sau mai multe, este necesar depozitul?

Merci anticipat.

#128
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
olx .

#129
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
@ melissanew - Mai bine pleci in Europa de vest cum scria cineva mai sus decat in Brasov, nu zic, mi-ar placea si mie personal (sunt in Anglia acum) sa ma mut ori in Brasov ori in Cluj, unde e tara mea, nu orasul de origine, dar macar vorbesc limba mea. Dar mi-ar fi teama de lovitura de schimbare brusca de trai si lipsa de bun simt de care te lovesti. Cum zicea si dark, multi romani fac misto de cei din republica moldova, pur si simplu nu-i suporta din cauza ca s-au apropiat de rusi si pe urma vroiau sa se uneasca cu Romania cand au vazut ca am intrat in EU.

Personal n-am nimic cu basarabenii, bunicul meu a fost si el basarabean. Dar daca tot ziceai de un prieten American care locuieste in Anglia, mai bine ai incerca sa ajungi la el, vei duce un trai mai bun in Anglia unde traducatorii sunt cautati si platiti chiar bine (avand in vedere ca sunt cautati cei care stiu limba rusa) decat sa risti sa fii luata la misto in Romania.


Ca sa nu mai zic, fericirea este acolo unde te simti mai bine sufleteste si esti respectat/a :-)
Orice ai alege, mult succes !

#130
melissanew

melissanew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.07.2015

View PostClau_UK, on 17 august 2015 - 16:04, said:

@ melissanew - Mai bine pleci in Europa de vest cum scria cineva mai sus decat in Brasov, nu zic, mi-ar placea si mie personal (sunt in Anglia acum) sa ma mut ori in Brasov ori in Cluj, unde e tara mea, nu orasul de origine, dar macar vorbesc limba mea. Dar mi-ar fi teama de lovitura de schimbare brusca de trai si lipsa de bun simt de care te lovesti. Cum zicea si dark, multi romani fac misto de cei din republica moldova, pur si simplu nu-i suporta din cauza ca s-au apropiat de rusi si pe urma vroiau sa se uneasca cu Romania cand au vazut ca am intrat in EU.

Personal n-am nimic cu basarabenii, bunicul meu a fost si el basarabean. Dar daca tot ziceai de un prieten American care locuieste in Anglia, mai bine ai incerca sa ajungi la el, vei duce un trai mai bun in Anglia unde traducatorii sunt cautati si platiti chiar bine (avand in vedere ca sunt cautati cei care stiu limba rusa) decat sa risti sa fii luata la misto in Romania.


Ca sa nu mai zic, fericirea este acolo unde te simti mai bine sufleteste si esti respectat/a :-)
Orice ai alege, mult succes !
Merci mult, apreciez opinia ta.

Adică acum oricum stau la dubii. În Moldova pur şi simplu nu se mai poate trăi cât de cât de decent, mai ales acum când criza economică din Rusia s-a răsfrânt asupra Moldovei...

Eu m-am gândit să mă stabilesc pe un timp în UK, dar pentru a pleca acolo, am nevoie de o sumă mai mare, de care la moment nu dispun. Din câte înţeleg, e mai bine de căutat un job la Londra, iar acolo viaţa este foarte scumpă. În privinţa americanului, e doar o cunoştinţă şi nu mai stă la Londra. În Anglia am doar cunoscuţi pe net, nu persoane din viaţa reală...

Apropo, în care regiune românească ai locuit? Acum stai la Londra?

La moment stau la dubii între România şi Letonia. În Letonia am nişte rude, însă tot va fi nevoie să închiriez o garsonieră, în plus pierderea timpului cu studierea unei limbi rare...Am fost în Letonia, mi-a plăcut, dar mulţi cetăţeni de-ai lor la fel sunt plecaţi în Europa de Vest sau de Nord. Şi în România mi-a plăcut, aş mai vizita nişte oraşe, dar călătoriile tot sunt scumpe...

#131
Barbiturica

Barbiturica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 13.08.2015

View PostClau_UK, on 17 august 2015 - 16:04, said:

Ca sa nu mai zic, fericirea este acolo unde te simti mai bine sufleteste si esti respectat/a :-)
Orice ai alege, mult succes !

Crezi ca in Occident romanii sunt respectati? Cu foarte mare greutate reusesti sa-i convingi ca nu esti venit din lumea a 3-a...

#132
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,898
  • Înscris: 16.03.2004

View PostClau_UK, on 17 august 2015 - 16:04, said:

@ melissanew - Mai bine pleci in Europa de vest

Sa plece cat inca se mai poate,
pana nu se muta toata Europa de E, Africa, Orientul acolo.

#133
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009
Din moment ce cunosti atat de multe limbi incearca intr-o tara ca UK. Sunt multi rusofoni , romani si moldoveni si ai putea lucra la vreo companie englezeasca care ofera servicii pentru acesti oameni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate