Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Mutarea cu traiul la Brașov

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
melissanew

melissanew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.07.2015
O seară bună tuturor!

Sunt din Republica Moldova ( Basarabia), dar totodată sunt şi cetăţeancă a României. De la o vreme mă gândesc să trec cu traiul, măcar pe o perioadă scurtă, în România, mai concret la Braşov. Mi-am făcut un mic plan, am mai privit anunţurile de arendă a spaţiului locativ. Însă mai am mici dubii şi aş dori să aflu mai multe detalii.

Dacă este posibil, aţi putea răspundea la următoarele întrebări:

1. Care este costul mediu al serviciilor comunale?
2. Care este salariul lunar aproximativ al unui traducător sau profesor?
3. Care este suma minimă ( dacă posibil în euro)  pentru a acoperi cheltuielile esenţiale timp de o lună de trai la Braşov ( sau alt oraş)?

Am găsit informaţii generale, însă aş fi recunoscătoare pentru opinii personale.

Mulţumesc anticipat.

Edited by melissanew, 10 July 2015 - 18:05.


#2
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
1. 300 eur
2. 250 eur
3. 400 eur

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
Ca sa stai/locuiesti la oras in Romania este mai scump ca in restul tarii!Posted Image

#4
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Probabil vei plati chirie, si atunci chiar si 400 euro e la limita, trebuie sa fac eforturi ca sa te incadrezi.

#5
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,397
  • Înscris: 09.08.2006

 melissanew, on 10 iulie 2015 - 17:45, said:

O seară bună tuturor!

Sunt din Republica Moldova ( Basarabia), dar totodată sunt şi cetăţeancă a României. De la o vreme mă gândesc să trec cu traiul, măcar pe o perioadă scurtă, în România, mai concret la Braşov. Mi-am făcut un mic plan, am mai privit anunţurile de arendă a spaţiului locativ. Însă mai am mici dubii şi aş dori să aflu mai multe detalii.

Dacă este posibil, aţi putea răspundea la următoarele întrebări:

1. Care este costul mediu al serviciilor comunale?
2. Care este salariul lunar aproximativ al unui traducător sau profesor?
3. Care este suma minimă ( dacă posibil în euro)  pentru a acoperi cheltuielile esenţiale timp de o lună de trai la Braşov ( sau alt oraş)?

Am găsit informaţii generale, însă aş fi recunoscătoare pentru opinii personale.

Mulţumesc anticipat.

Depinde...ce stii sa faci? Posted Image

#6
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Iar daca mai si fumezi, vei trai mult mai greu decat in tara ta.

#7
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Pai cati ani, si cu cine vrei sa te muti?

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013

 melissanew, on 10 iulie 2015 - 17:45, said:

O seară bună tuturor!

Sunt din Republica Moldova ( Basarabia), dar totodată sunt şi cetăţeancă a României. De la o vreme mă gândesc să trec cu traiul, măcar pe o perioadă scurtă, în România, mai concret la Braşov. Mi-am făcut un mic plan, am mai privit anunţurile de arendă a spaţiului locativ. Însă mai am mici dubii şi aş dori să aflu mai multe detalii.

Am găsit informaţii generale, însă aş fi recunoscătoare pentru opinii personale.

Mulţumesc anticipat.

Ai deschis topicul pe bune.........sau la misto?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 10 July 2015 - 19:33.


#9
melissanew

melissanew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.07.2015
Am deschis topicul că sunt interesată, pur şi simplu încă nu m-am decis.

Despre mine: 27 de ani, studii superoare în filologie şi traduceri, doresc să mă mut singură. Deci m-ar interesa postul de traducător sau profesor. Sursele oficiale specifică că salariul minim al unui traducător este aproximativ 500-600 euro, dar mă îndoiesc.

Oricum una este să vizitezi un oraş în calitate de turist, şi alta e să locuieşti.

Nu fumez, dar mă îndoiesc că ar fi fost mai greu decât la Chişinău.

#10
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Vorbind cu cineva de la multinationala din Bucuresti spunea ca vorbitorii de limba rusa din Moldova sunt cautati. Te-ai gandit daca e cazul si la asta?

#11
melissanew

melissanew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.07.2015

 Ditian, on 10 iulie 2015 - 20:06, said:

Vorbind cu cineva de la multinationala din Bucuresti spunea ca vorbitorii de limba rusa din Moldova sunt cautati. Te-ai gandit daca e cazul si la asta?

Merci pentru răspuns, mai ales că sunteţi din Braşov.  Da, m-am gândit, însă nu ştiu cât sunt de solicitaţi traducătorii din/în limba rusă în România. Desigur, voi expedia Cv-uri la agenţii pentru a obţine un răspuns mai concret.

Ştiu că Bucureştiul  se consideră a fi cea mai bună opţiune, mai ales pentru începători, însă personal sunt atrasă mai mult de partea de vest, în plus nu-mi prea plac capitalele, mereu sunt supraaglomerate.

#12
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004

 melissanew, on 10 iulie 2015 - 20:17, said:

personal sunt atrasă mai mult de partea de vest,

Brasovul nu e in vest.

#13
melissanew

melissanew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.07.2015

 dark, on 10 iulie 2015 - 21:16, said:


Brasovul nu e in vest.

Ştiu, Braşovul pentru mine reprezintă în genere ceva aparte şi foarte apropiat. Am rămas impresionată.

#14
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 melissanew, on 10 iulie 2015 - 19:48, said:

salariul minim al unui traducător este aproximativ 500-600 euro, dar mă îndoiesc.


Pe care combinatie de limbi? Poate rusa-engleza-rusa. Si poate nu mereu.

melissa, uite un anunt mai vechi: http://www.curteavec...-de-limba-rusa/

Sau: http://www.corectura.ro/cariere/

Edited by Deria_Leena26, 10 July 2015 - 23:20.


#15
melissanew

melissanew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.07.2015
Deria_Leena, merci mult pentru linkuri.

La mine sunt următoarele combinaţii: Ro.-en.-ro., ro.-fr.-ro., ro.-it.-ro, ro.-ru.-ro şi evident aceleaşi combinaţii de limbi cu limba rusă.

#16
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Daca vorbesti toate aceste limbi s-ar putea sa gasesti destul de repede un job la un centru de suport, call center, platit cam pe la ce te astepti tu. Asta ti-ar asigura un confort temporar timp in care sa cauti un job mai potrivit cu planurile tale de viitor.

#17
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004

 melissanew, on 10 iulie 2015 - 23:37, said:

Deria_Leena, merci mult pentru linkuri.

La mine sunt următoarele combinaţii: Ro.-en.-ro., ro.-fr.-ro., ro.-it.-ro, ro.-ru.-ro şi evident aceleaşi combinaţii de limbi cu limba rusă.
Nu poti sa te muti asa, unde te taie pe tine capul.
Intai trebuie sa-ti gasesti un job sigur si stabil si apoi faci mutarea. Caci realizeaza si tu faptul: in Chisinau ai atatea cunostinte, familia, e un oras mult mai mare ca Brasovul.
Mi se pare o naivitate tot ce incerci tu sa faci: pui intrebari pe un forum de discutii, ca vrei sa te muti in Brasov, asa, tam-nesam.
Eu daca as fi in locul tau, m-as gandi la job, unde voi fi platita mai bine, unde este o stabilitate mai buna si apoi mutarea in functie de asta si nu de orizontul poetic al muntilor Tampa, ca munti gasesc si in alta parte!

#18
melissanew

melissanew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.07.2015

 dark, on 11 iulie 2015 - 08:25, said:

Nu poti sa te muti asa, unde te taie pe tine capul.
Intai trebuie sa-ti gasesti un job sigur si stabil si apoi faci mutarea. Caci realizeaza si tu faptul: in Chisinau ai atatea cunostinte, familia, e un oras mult mai mare ca Brasovul.
Mi se pare o naivitate tot ce incerci tu sa faci: pui intrebari pe un forum de discutii, ca vrei sa te muti in Brasov, asa, tam-nesam.
Eu daca as fi in locul tau, m-as gandi la job, unde voi fi platita mai bine, unde este o stabilitate mai buna si apoi mutarea in functie de asta si nu de orizontul poetic al muntilor Tampa, ca munti gasesc si in alta parte!

Desigur că n-am intenţia să mă mut aşa pur şi simplu, din intenţii poetice şi estetice. Întrebarea mea este generală, am dorit opinii personale referitor la costul vieţii, chirie şi alte chestiuni din experienţa reală. Fără un loc de muncă concret n-am de gând să schimb locul de muncă. Dar şi un job găsit online nu totdeauna se adevereşte a fi ceea ce pare. Faptul că Chişinăul este un oraş mai mare nu contează pentru mine, nu sunt locuri de muncă bune pentru traducători şi chiar pentru alţi specialişti: turismul nu e dezvoltat, nu avem fabrici, companiile străine nu sunt interesate să investească etc.; în plus sunt sătulă de cumătrismul din ţara mea.

Nu spun că România este punctul meu final, oricum m-am simţit interesată să aflu mai amănunţit anumite aspecte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate