Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Chitara electrica pe USB

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Ce părere aveți despre aceste chitare? http://www.senia.ro/...hringer-17782-3
Sunt ele mai bune decât varianta chitara normală cu adaptor la USB? http://www.fly-music...-link-plus.html sau http://www.senia.ro/...hringer-16229-3  Nu de alta dar așa ar ieși mult mai ieftin și aș dori să știu dacă se justifică acea diferență destul de mare de preț.

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai prima varianta include si chitara, celelalte doua sunt doar placi audio pe usb. Ce-ntelegi tu prin "chitara normală" nu-mi dau seama. Mie mi se par jucarii inutile, daca vrei ceva mai serios, cauta "midi guitar pickup".

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Chitară normală = care nu are usb încorporat. La asta mă refeream.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Electrica? Rece? Clasica? Si chitarele normale sunt de multe feluri, mai ieftine si proaste, mai scumpe si de marca, deci greu de-nteles la ce te referi cand spui c-ai iesi mai ieftin doar cu adaptorul, mai ales daca n-ai chitara electrica, sau macar o doza pt cea rece.

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Scuze, la electrică mă refeream. Doresc să iau o chitară electrică, mai ieftină, doar pentru hobby deci una performantă și scumpă nu s-ar justifica și oricum nu îmi permite bugetul. Aș dori să știu care ar fi cea mai bună vaiantă:
1. Chitară electrică cu boxă (exemplu: am găsit pe olx niște chitare ieftine, probabil replici după nume consacrate) 200 lei plus o boxă de 100 lei).
2. Chitară electrică ca cea de mai sus dar în loc de boxă un adaptor din acela pe usb.
3. Chitară electrică pe usb.

Care ar suna mai bine? Știu, nu am pretenții mari la acești bani dar măcar să nu bârăie pe fundal. Are un amic o chitară no name, dar băgată direct prin pc, prin line in, are un zgomot de fond foarte urât, parcă nu ar avea împământare sau ceva de genul. Nu știu cum e cu boxa sau cu aceste adaptoare usb dacă bârâie tot așa.

Edited by gerbil, 10 July 2015 - 12:23.


#6
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
adaptorul behringer functioneza ok cu driverele asio, insa laptop-ul meu nu vrea asio Posted Image
cea mai eleganta solutie este o chitara ieftina, cu o doza humbucker macar, un combo de 10-15 wati,
si un procesor cu iesire usb, digitech 255 de ex, care vine si cu softurile necesare.
evident, chitara e bine sa fie incercata, verificata de cineva care se pricepe, sa nu aiba probleme la grif si la freturi, si sa
se poata intona corect.

Edited by pastel3005, 10 July 2015 - 12:27.


#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Faptul ca baraie, poate avea multe motive. Cablu prost, lipsa de masa la toate partile metalice etc. Pe vremuri, chitarile de Reghin trebuiau desfacute, recablate, schimbate potentiometrele de 1mohm cu altele mai mici, rebobinate dozele si turnat ceara in ele, sa se poata zdrangani acceptabil la ele. Apoi, cea pe usb se poate folosi doar pe usb, n-o poti pune pe o statie, nu poti intercala efectele etc.Cea de pe olx e probabil ceva gen Lidl, 500 lei cu amplif, cablu, tuner si husa cu tot.

#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Ce model mai ieftin de chitară electrică mi-ați recomanda?

#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Scuze dar nu mai pot să editez.

Ce părere aveți despre aceasta Squier Bullet Strat HSS? Se pare că ar avea și doza de care ați zis voi.
Este mai bună decât acestea care costă tot setul până în 500 lei? Ex: http://www.allegromu...red-rw-set.html sau http://www.allegromu...guitar-set.html

Nu de alta dar dacă nu sună bine acel amplificator din set nu are rost, mai bine iau altă dată amplificatorul, eventual o folosesc prin line in până iau altceva. Nu vreau să sune nici ca o jucărie totuși.

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Squier e copie Stratocaster, am ascultat cateva, mai demult si-am fost placut surprins. N-am inteles la ce te referi cu "doza de care ați zis voi", are 3 doze normale, cea de pe spate e dubla. Celelalte doua, noname, greu de ghicit dupa poze, ce-i de capul lor, banuiesc ca nu mare lucru. Oricum, o chitara nu canta singura, sunetul depinde f mult de mana chitaristului, de efectele si reglajele lor, ce se intercaleaza intre chitara si amplif.Asaceva nu se cumpara online, trebuie mers intr-un magazin fizic, cu cineva care are habar, testat, mai ales daca vrei sa iei aia cu amplif.

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Nu mai este cazul, mi-a dat un amic o chitară (doar chitara). Am încercat să o pun prin line in și Guitar Rig dar se aude execrabil.

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
O doza de chitara scoate cam 10-20mV, cam putin pt line in. Plus ca pe chitara electrica prea putin se canta pe "curat", ai avea nevoie de un distorsion, sau overdrive, macar. Incearca si pe intrarea de microfon, sau incropeste un preamplif simplu, cu-n operational, cu-n potentiometru pe iesire, pt reglarea volumului si unul in bucla de reactie negativa, pt reglarea amplificarii, eventual doua diode cu germaniu pe iesire, in antiparalel, pt distors.

#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Problema e că Guitar Rig bârâie și cârâie și fără chitara conectată. Ori nu știu eu să-l folosesc.

Atenție dați sonorul încet înainte de a viziona filmulețul, se aud niște microfonii, beepuri de îți sparge timpanele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VixVUPcjnWE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Așa se aude și cu chitară și fără chitară cuplată.

Edited by gerbil, 12 July 2015 - 17:15.


#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Probabil ai setat prea mare amplificarea, habar n-am, n-am folosit asa ceva veci. Fa cum am zis, gasesti pe net scheme simple, daca cauti dupa guitar distortion, fuzz, overdrive.
Pe vremuri, era unul ce folosea un casetofon amarat ca amplif de chitara acasa. Lega chitara pe intrarea de microdon, punea cas-ul pe inregistrare si se auzea in difuzor surprinzator de bine, nu mai avea nevoie de distors.

Edited by rumegus, 12 July 2015 - 17:24.


#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Din pacate nu sunt acasa pt. a compara setarile, insa am impresia ca volumul (sus) este prea mare. De asemenea incearca sa scazi si volumul chitarii. Guitar Rig e mai zgomotos fara chitara conectata. Ce chitara ai?
Guitar Rig ii o jucarie foarte faina, il folosesc uneori pt. a testa/inregistra pedale.

P.S. - am vazut ca ai deschis topicul si pe forumul dedicat, ai sanse mai mari sa gasesti un raspuns mai complet/bun acolo, baietii se pricep mai bine.

#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Clifton, mai no name cred (deși scrie că ar fi made in Germania), dar sună destul de bine, mai bine decât una Reghin a unui prieten. Da, era volumul, mi-a zis cineva pe celălalt forum. Și eu fraier să nu încerc volumul. Posted Image) Se aude binișor, aș fi curios cu un adaptor din acela USB dacă s-ar auzi mai bine.

Edited by gerbil, 13 July 2015 - 10:30.


#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Acel adaptor usb e defapt o placa audio pe usb. Teoretic, ar trebui sa sune mai bine, intrarea lui fiind adaptata nivelului scos de chitara, dar repet, orice chitara electrica suna bine doar in mana unuia care si stie sa cante la ea. La fel de importante sunt corzile, sa fie corect acordata, o chitara putin dezacordata suna f "murdar" pe distortion.

#18
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Se aude cam așa, eu sunt muțumit. Scuzați greșelile e a doua zi de când o am Posted Image

Attached Files


Edited by gerbil, 13 July 2015 - 21:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate