Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandari constructie casa Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MobutuSese

MobutuSese

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2015
Salut, vreau sa imi construiesc o casa la marginea Bucurestiului in zona de nord, nimic spectaculos, P+1 120 mp (60 pe etaj), are cineva vreo recomandare de o FIRMA SERIOASA?

Ma tot uit pe forumuri si dupa ce investighez un pic dau peste tot felul de samsari.

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
"Arunca" un ochi si pe Jurnalul casei
Poate fi de citit ceva, dar poate ca vei gasi un fir, o idee. Succes!

#3
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
1) Pentru o firma serioasa trebuie si bani seriosi .
2) Firmele serioase sunt destul de ...rare.
3) Mergi numai la recomandare si vezi ce au construit la fata locului si nu din poze ! Asa pot si eu sa-ti dau niste poze cu Burj Khalifa si sa-ti spun ca l-am construit eu.
4) Negociaza preturile per operatiune si nu per total pentru ca daca te vei certa cu ei(cam toata lumea schimba 2,3 echipe la o casa) te vei certa la bani.
5) Din toata "saracia" angajeaza pe cineva ca "sef de santier" care sa stea cu ei si sa-i controleze !
6) De la inceput impune-te in fata lor si nu accepta buleala. Nu fii prieten cu ei ci ....cel care plateste !
7) Cumpara tu materialele separat de manopera !
Spor !!!

#4
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostFAP, on 10 iulie 2015 - 11:10, said:

1) Pentru o firma serioasa trebuie si bani seriosi .
2) Firmele serioase sunt destul de ...rare.
3) Mergi numai la recomandare si vezi ce au construit la fata locului si nu din poze ! Asa pot si eu sa-ti dau niste poze cu Burj Khalifa si sa-ti spun ca l-am construit eu.
4) Negociaza preturile per operatiune si nu per total pentru ca daca te vei certa cu ei(cam toata lumea schimba 2,3 echipe la o casa) te vei certa la bani.
5) Din toata "saracia" angajeaza pe cineva ca "sef de santier" care sa stea cu ei si sa-i controleze !
6) De la inceput impune-te in fata lor si nu accepta buleala. Nu fii prieten cu ei ci ....cel care plateste !
7) Cumpara tu materialele separat de manopera !
Spor !!!

Pai daca negociezi per operatiune ai sa iesi poate mai scump,nu mai ok sa negociezi per total?
Daca cumperi tu materialele or sa zica aia ca garantia sa o iei de la vanzator nu de la constructor,Nu de alta,am si eu firma de instalatii electrice(nu in tara),insa nu as accepta niciodata sa lucrez cu materialele clientului.Nu vine clientul sa-mi arunce sub nas materiale luate din bazar si dupa aia sa urle ca nu-i merge aia si aia.Nu are bani de calitate sa stea in banca lui sau sa-si gaseasca fraieri...

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Mda, dar vezi tu, din acest cerc vicios, cu greu poti iesi... Asa cum el vrea sa iasa cat mai putin la bani, tot asa si tu (ca prestator, in general) vrei sa scoti profit cat mai mare.
Ce garantii am eu (in general) ca nici tu nu cumperi marfa ieftina si proasta calitativ (luate tot din bazar) si o vinzi scump, si ca fiind de calitate?
Asa nimeni (sau mult prea putini) nu s-ar mai incumeta sa-si faca o casa... Tu crezi ca toata lumea are bani de prize Legrand si alte alea?

Clientul nostrum, stapanu' nostru! De ce (mai ales pe foamea asta) nu ai vrea sa lucrezi cu materialele clientului?

#6
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Suntem mai mult sau mai putin anonimi aici.

1. 120 mp e o casa micuta, ce suma planuiesti sa cheltuiesti? Te-ai gandit la o suma/m2 ?
2. Pentru cheltuieli minime, se recomanda din popor sa alergi tu pentru toate materialele, dar asta insemna sa devii minim un an santierist si paznic. Nu e un pospect incantator.

3. Eu recomand sa:
- faci pe doua mari faze: la rosu si finisaje.
- sa stabilesti faze clare de constructie si plati la atingerea obiectivelor
- materialele vor fi cumparate de constructor si acceptate de tine. Asta te scuteste de neplacerea de a trebui sa pazesti fiecare sac de ciment si fiecare lopata de nisip.
- un diriginte bun de santier e indispensabil
- nu te grabi, chiar daca constructia ia 2-3 ani.

Ai proiect si autorizatie? In functie de locatie, prin Nordul capitalei poate dura enorm orice demers.
Pana acum se cerea spaga pt autorizatii si se taragana la infinit. Acum, dupa ce i-a luat la intrebari, nu mai semneaza nimeni de frica.
O sa iti ceara si certificare NASA.

Edited by Strumfita, 10 July 2015 - 12:28.


#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
eu as lucre cu constructorul strumfitei. am vazut personal ce ii poate pielea

#8
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Am inteles ca il doboara succesul, nu mai face fata :)

#9
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postcolombo2003, on 10 iulie 2015 - 12:07, said:

Mda, dar vezi tu, din acest cerc vicios, cu greu poti iesi... Asa cum el vrea sa iasa cat mai putin la bani, tot asa si tu (ca prestator, in general) vrei sa scoti profit cat mai mare.
Ce garantii am eu (in general) ca nici tu nu cumperi marfa ieftina si proasta calitativ (luate tot din bazar) si o vinzi scump, si ca fiind de calitate?
Asa nimeni (sau mult prea putini) nu s-ar mai incumeta sa-si faca o casa... Tu crezi ca toata lumea are bani de prize Legrand si alte alea?

Clientul nostrum, stapanu' nostru! De ce (mai ales pe foamea asta) nu ai vrea sa lucrezi cu materialele clientului?

Nu stiu de care foame vorbesti,insa eu cu materialele clientului nu pot sa lucrez si sa dau garantie, e aiurea sa-ti puna ala in brate niste chinezarii si dupa aia sa urle ca nu merge nu stiu ce.Eu cand iau lucrari am furnizorii mei,marfa de calitate pe care ma bazez,preturi mult mai ok decat daca ar merge clientul sa cumpere...
Pentru ca eu trebuie sa dau garantie pe lucrarea executata,de ce sa cad eu la mijloc pentru unul ce se zgarceste la niste bani marunti? Pe langa asta de ce sa-si bata clientul capul cu materialele cand pentru asta suntem noi? Convenim asupra pretului si de acolo e treaba noastra.Crezi ca-mi permit sa-mi stric asigurarea pentru unul ce vrea ieftin-gratis?

#10
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Poate ca esti un caz izolat si unul dintre putinii care fac atunci cum trebuie sa faca treaba. Cu simt de raspundere. Felicitari in acest caz!

#11
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postady_77, on 10 iulie 2015 - 11:42, said:

Pai daca negociezi per operatiune ai sa iesi poate mai scump,nu mai ok sa negociezi per total?
Daca cumperi tu materialele or sa zica aia ca garantia sa o iei de la vanzator nu de la constructor,Nu de alta,am si eu firma de instalatii electrice(nu in tara),insa nu as accepta niciodata sa lucrez cu materialele clientului.Nu vine clientul sa-mi arunce sub nas materiale luate din bazar si dupa aia sa urle ca nu-i merge aia si aia.Nu are bani de calitate sa stea in banca lui sau sa-si gaseasca fraieri...
Ori nu m-ai inteles , ori nu am explicat eu bine !!! Fiecare constructor are "schemele" lui ! La rosu pentru unii inseamna una sau alta ! Eu am negociat per total , am platit in cateva transe iar la sfarsit a intervenit scandalul ca ....aia nu intra la rosu , ca ailalta, etc.
Cu materialele in general constructorii au smenurile lor cu depozitele. Cumpara materiale proaste si iau chitante de valoare si cantitati mai mari decat necesarul(fac juma juma din plus cu patronul depozitului sau vand surplusul) si tu trebuie sa platesti ca fraierul . Eu am discutat si masurat cantitatile cu constructorul si i-am cumparat eu impreuna cu el cele mai bune materiale ! Necesita eforturi si timp suplimentar de cautare,negociere si timp dar MERITA !
Daca tu lucrezi pe firma si dai factura atunci poti sa oferi garantie ! "Garantia" aia in regie proprie e .....!

Edited by FAP, 10 July 2015 - 15:50.


#12
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostFAP, on 10 iulie 2015 - 15:48, said:

Ori nu m-ai inteles , ori nu am explicat eu bine !!! Fiecare constructor are "schemele" lui ! La rosu pentru unii inseamna una sau alta ! Eu am negociat per total , am platit in cateva transe iar la sfarsit a intervenit scandalul ca ....aia nu intra la rosu , ca ailalta, etc.
Cu materialele in general constructorii au smenurile lor cu depozitele. Cumpara materiale proaste si iau chitante de valoare si cantitati mai mari decat necesarul(fac juma juma din plus cu patronul depozitului sau vand surplusul) si tu trebuie sa platesti ca fraierul . Eu am discutat si masurat cantitatile cu constructorul si i-am cumparat eu impreuna cu el cele mai bune materiale ! Necesita eforturi si timp suplimentar de cautare,negociere si timp dar MERITA !
Daca tu lucrezi pe firma si dai factura atunci poti sa oferi garantie ! "Garantia" aia in regie proprie e .....!

Da,posibil sa nu fi inteles eu bine,pentru ca nu am firma in Ro,iar aici lucrurile stau un pic diferit.Eu aduc materialele(la fel si celelalte echipe implicate in constructia casei),insa nu ne permitem materiale de slaba calitate.Si nu pentru ca aici nu s-ar trage tepe ci pentru ca clientul poate apela oricand la compania lui de asigurari daca e ceva prost realizat.Iti dai seama ca nu ne permitem sa pierdem bani anul viitor cand ne asiguram,ca sa nu mai vorbim de reclama negativa.Iar aici nu sta nimeni de vorba cu un constructor ce nu are asigurare.

#13
MobutuSese

MobutuSese

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2015
Va multumesc pentru sfaturi, asta am inteles-o cu materialele de la inceput cand am facut primele calcule si le-am comparat cu ce preturi au niste Gigei pe ''manopera + materiale'', constructia se face pe stadii OK, ma ocup si de asta sunt bun la matematica. Dar tot am nevoie de diriginte de santier, de echipa dovedita ca face treaba...nu si-a facut nimeni casa pe aici?

In alta ordine de idei, cu autorizatiile si hartzogaraia cine se ocupa de obicei? am inteles ca sunt firme care pot facilita obtinerea autorizatiilor de constructie, un fel de spaga legala mai pe romaneste. Iti fac ei dosarul si ti-l autorizeaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate