Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Probleme Pidgin - Yahoo Messenger

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Buna ziua tuturor utilizatorilor de distributii Linux !
Dupa multiple incercari ( si cca 20 ani de utilizare Ms-Dos si Windows), m-am oprit la Ubuntu Mate 14 LTS. Probabil, si datorita faptului ca este user friendly. Pot spune ca ma incanta. Dar, fiind "noob" in materie de Linux, intampin si probleme. Inca nu stiu sa lucre cu comenzile in Terminal. Unele le descopar cu ajutorul Google.
Acum sunt in impas si am mare nevoie de ajutor din partea celor mai priceputi ca mine. In ce consta problema ?
Sunt utilizator de Yahoo Messenger. Nu a fost nici o problema in setarea contului Yahoo in Pidgin. Dar nu reusesc sa trimit fisiere amicilor mei. Daca incerc sa trimit fotografii, lor nu le apare transferul. Daca sunt in conversatie cu un contact, ma duc pe casuta "inserare", dar tabul "imagine" are alta culoare si nu poate fi accesat.
Ce ar trebui sa fac ?
Multumesc anticipat  !!!

Edited by ciumiki, 10 July 2015 - 09:16.


#2
star19

star19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 04.01.2011
Salut incearca sa folosesti Kopete, il gasesti in Ubuntu store, gratis, cu ala poti sa trimiti fisiere, poti face video call cu yahoo messenger.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,131
  • Înscris: 22.05.2003
1. Aparent problema e veche si intermitenta, dar nerezolvabila, pentru ca protocolul Yahoo Messenger nu e open.
2. Am incercat Ubuntu Mate, dar pana la urma am ramas la Linux Mint Mate :)

#4
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
E un bug al Pidgin. Si eu intimpin aceeasi problema cu el pe Linux Mint.

#5
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Are optiune "File transfer". Banuiesc ca stii: partenerul trebuie sa dea 'accept'.

#6
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Am incercat si la "file transfer". Partenerilor nu le apare mesajul de transfer.

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Si pe Windows Pidgin are acceasi problema asa ca incearca alt client.

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Salut, ciumiki !

Te sfatuiesc sa folossti Linux Mint 17.1 Rebecca varianta KDE si sa folosesti Kopete.
Daca hardware-ul tau este compatibil cu Linux, atunci crede-ma ca nu vei regreta ca folosesti Linux Mint KDE Posted Image

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca si persoana cu care comunici ar folosi tot Pidgin, atunci ar trebui sa functioneze. Altfel de cele mai multe ori nu functioneaza (la persoana unde vrei sa trimiti fisierul nu apare nimic, deci nu poate sa dea "Accept").
In astfel de situatii eu pun fisierul in cloud si trimit link (folosesc Dropbox).

Topicul se muta la "Recomandari programe" (arie care nu este doar pentru recomandari, ci si pentru orice software ce se poate instala intr-o distributie Linux).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate