Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mecatronica si robotica (Politehnica)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Azphel

Azphel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2015
Ce parere aveti despre aceasta facultate? Am observat ca locurile de munca sunt limitate in acest domeniu in tara.
Mecatronica fiind formata din informatica, mecanica si electronica as putea totusi sa lucrez in aceste domenii? Din cate am inteles eu este destul de greu din cauza ca materia nu este aprofundata destul pentru a avea informatiile necesare.

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Termini cam in 3 ani, nu? Ce zici, in 3 ani se mai schimba ceva? ;) Plus ca poate vrei sa-ti faci un startup legat de robotica, ceva printare 3D etc.
Iar daca materia nu este aprofundata destul, o poti aprofunda tu linistit (exista destule resurse).

De lucrat, poti lucra linistit in domeniu. Depinde doar de tine cum si in ce conditii vei lucra.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De ce crezi ca sunt limitate locurile de munca in Ro in domeniul asta ?

Roboti sunt peste tot in industrie si nu numai.

#4
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 Azphel, on 09 iulie 2015 - 17:02, said:

Ce parere aveti despre aceasta facultate? Am observat ca locurile de munca sunt limitate in acest domeniu in tara.
Mecatronica fiind formata din informatica, mecanica si electronica as putea totusi sa lucrez in aceste domenii? Din cate am inteles eu este destul de greu din cauza ca materia nu este aprofundata destul pentru a avea informatiile necesare.

E cam degeaba facultatea asta pentru Romania

#5
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

 ovidiu21, on 09 iulie 2015 - 18:52, said:

E cam degeaba facultatea asta pentru Romania
e degeaba capu` tau. robotica e degeaba? sau mecatronica? daca ai trecut prin scoala ca vantul probabil...dar daca ai invatat ceva cand ai terminat esti  cineva.

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu cred ca daca treci prin facultate fara sa pricepi e grea..
Chiar, daca vre-un profesor nu te lasa sa aprofundezi singur materia care iti place ma chemi si ii dau un sut in oo..Si o palma cu piciorul..Mai ales cu dreptul, in care am 3 suruburi metalice, Deci e mai mortal decat stangul..
PS. Nu glumesc, am avut un accident si mai am suruburile..
Face cineva pariu ca niciun profesor nu o sa il impiedice sa invete ceva suplimentar?

Edited by Prien, 09 July 2015 - 20:24.


#7
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 D3an, on 09 iulie 2015 - 19:27, said:

e degeaba capu` tau. robotica e degeaba? sau mecatronica? daca ai trecut prin scoala ca vantul probabil...dar daca ai invatat ceva cand ai terminat esti  cineva.

Amice, zi-mi tu mie ce joburi gasesti tu pe DOMENIILE astea si dupa aia mai vorbesti.
In afara de Renault si Dacia nu gasesti altceva.
Invatati in plm sa ganditi "practic" si apoi teoretic
Astia care dati la facultati tehnice, trageti un ochi pe portalele de joburi.
Paralelule.

Edited by ovidiu21, 09 July 2015 - 22:02.


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ori informatica, ori mecanica, ori electronica. Sa faci o strutocamila din astea 3 nu e prea intelept. Am cunoscuti care au facut mecatronica si crede-ma ca n-au facut bine nici informatica, nici electronica, nici mecanica. Suna pompos si doar atat, din aceeasi categorie e si cibernetica.

Edited by Friskey, 09 July 2015 - 23:22.


#9
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015

 ovidiu21, on 09 iulie 2015 - 21:42, said:

Amice, zi-mi tu mie ce joburi gasesti tu pe DOMENIILE astea si dupa aia mai vorbesti.
In afara de Renault si Dacia nu gasesti altceva.
Invatati in plm sa ganditi "practic" si apoi teoretic
Astia care dati la facultati tehnice, trageti un ochi pe portalele de joburi.
Paralelule.

Turbomecanica si multe altele, chiar gasesti, crede-ma.

#10
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@Azphel, ai fost informat corect, se face prea puţin pe partea de electronică şi calculatoare la această facultate. Practic dacă vrei să lucrezi în aceste domenii cu aplicaţii în robotică trebuie să dai la electronică sau automatică. Electronica e grea, nu se învaţă "pe sărite" la cîteva cursuri, trebuie aprofundată dacă chiar vrei să lucrezi în domeniu. La "Mecatronică" în esenţă faci mecanică. I-au schimbat numele încercînd să atragă mai mulţi candidaţi.

#11
Steelmind

Steelmind

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.03.2015
Afirmatie: cand actionezi un motor pas cu pas cuplul creste cu cresterea curentului in infasurari; in acelasi timp creste inductanta, adica "frecarea electrica" , adica se incinge motorul, adica daca lacul spirelor nu este suficient de rezistent se strapunge infasurarea. Cuplul unui motor este un parametru variabil, adica viteze de rotatie mici=cuplu mare si invers. Tensiunea necesara a sursei este =32radical din inductanta. Spre exemplu, un motor cu cuplu de plecare de 8Nm alimentat la 6 A  pe faza , bipolar, si alimentat cu sursa de 72 V, va produce la 400 de turatii aproximativ 3,8 Nm la o inductanta de 3,71 mH. Acelasi motor alimentat la 48 V va genera aprox 2 Nm. Cuplu mai mare inseamna viteze si acceleratii unghiulare mai mari, carora li se opun inertia maselor in miscare, liniara la translatie si momentul polar la rotatie. Etc, etc, etc......as putea continua pe 10 pagini.....morala este urmatoarea: mecatronica este domeniul care LEAGA cele 3 stiinte mai sus mentionate. Ea duce la cunoastere INTEGRATA a unui sistem. Degeaba esti bun la electrica daca nu intelegi ce face mecanica cu curentul, tensiunea si timpii pe care-i optimizezi electric; degeaba stii mecanica daca nu stii cum sa actuezi informatic/electronic pulsurile primite ca sa gandesti un sistem mecanic care sa tina cont de legile naturii; degeaba stii electronica daca nu stii sa comanzi informatic -prin niste softuri- partea electrica, cum sa deschizi/inchizi traductoare, compensatoare, etc,etc......din nou vreo 10 pagini........este un job 3 in 1, care-ti cere sa DEVII bun la toate IN TIMP.......nici o facultate nu te scoate bun; bun devii prin practicare si prin invatare CONTINUA.....ca atare, denumirea o fi ea pompoasa, cum spunea colegul mai sus, dar trebuie trecut dincolo de cuvinte si inteles CONTINUTUL cuvintelor.......iar firmele care folosesc masinarii actionate electric si comandate informatic, fraiere sa fie sa nu angajeze 1 om la pret de 1,5-2; alternativa lor fiind sa angajeze 3 oameni care nu inteleg ce face fiecare de langa ei si un al 4-lea care sa le traduca.......problema pe care o vad eu in alegerea unei directii/meserii/specializari este in cu totul alta parte: se numeste VOCATIE. Daca vrei sa castigi bine in timp trebuie sa fii bun, iar asta inseamna sa fii motivat, iar asta inseamna sa-ti PLACA ceea ce faci, ceea ce in natura se numeste vocatie, adica sa fii "chemat" sa faci asta. Cum afli daca au vocatie ? Simplu: uita-te la aceasta descriere si la altele, imparte pe secvente de continut si atribuie calitati pe care trebuie sa le intuiesti. De exemplu: ai minte analitica sau gandesti "la gramada" , adica pui emotiile intr-un cos, le amesteci bine si ce o iesi pe gura aia e ? Caci daca ai minte analitica, poti merge mai departe; altfel-game over si mai intelept este sa te indrepti catre o facultate " cu cuvinte" si nu cu cifre. Ce inseamna minte analitica ? Sa stabilesti care ou vine din fundul carei gaini; psihologii numesc pompos relatia cauza-efect. Daca 10 politicieni sunt dovediti ca fiind hoti, poti stabili mai multe recurente: fie toti politicienii sunt hoti, fie la fiecare X politicieni 10 dintre ei sunt hoti, fie DNA-ul n-a avut suficiente resurse ca intr-o perioada Y de timp sa prinda mai mult de 10. Si exemplele pot continua......Esti pragmatic sau poet ? O alta intrebare la care trebuie sa-ti raspunzi, caci motorul nu se va invarti daca ii reciti din Eminescu. Etc, etc, ...........

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Steelmind
Toata stima pt postare dumitale. Dupa cum ai descris fenomenele fizice, mi-e clar ca formulele sunt intelese, nu recitate pe din afara, ca televizorul.
Din toate rezulta dorinta si placerea de a intelege si face un lucru. Dar si despre nebunia, sau pasiunea unui job.
Felicitarile mele. Nu stiu cati ani ai dta, dar te rog sa consideri ca mi-am scos palaria in semna de admiratie..
Iar daca esti si tanar, adica student sau proaspat absolvent, ma rog sub sau lipit de 25 de ani, te asigur de respectul meu de om batran, +51 si inginer, ma rog, electronist pur, adica in alta bransa....
Imi doresc din sufllet sa mai intanesc si alti oameni care sa scrie ca dta, evident despre meseriile lor.
PS. Pana acum esti printre cei foarte putini carora le-am adresat asemenea cuvinte entuziasmate..
Asta pt cei care ma urmaresc si se gandesc ca doar critic la demolare. Uitati, se poate.
Postare lui m-a uns pe suflet si mi-a inseninat ziua..Va astept si pe voi sa gasiti frumustea tehnicii
Later edit
Reciteam ce ai scris dta despre VOCATIA pt o meserie. SUPERB. Regret ca Nu pt sa iti dau mai mult de un like.

Edited by Prien, 28 July 2015 - 15:01.


#13
Steelmind

Steelmind

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.03.2015

 Prien, on 28 iulie 2015 - 14:53, said:

Steelmind
Toata stima pt postare dumitale. Dupa cum ai descris fenomenele fizice, mi-e clar ca formulele sunt intelese, nu recitate pe din afara, ca televizorul.
Din toate rezulta dorinta si placerea de a intelege si face un lucru. Dar si despre nebunia, sau pasiunea unui job.
Felicitarile mele. Nu stiu cati ani ai dta, dar te rog sa consideri ca mi-am scos palaria in semna de admiratie..
Iar daca esti si tanar, adica student sau proaspat absolvent, ma rog sub sau lipit de 25 de ani, te asigur de respectul meu de om batran, +51 si inginer, ma rog, electronist pur, adica in alta bransa....
Imi doresc din sufllet sa mai intanesc si alti oameni care sa scrie ca dta, evident despre meseriile lor.
PS. Pana acum esti printre cei foarte putini carora le-am adresat asemenea cuvinte entuziasmate..
Asta pt cei care ma urmaresc si se gandesc ca doar critic la demolare. Uitati, se poate.
Postare lui m-a uns pe suflet si mi-a inseninat ziua..Va astept si pe voi sa gasiti frumustea tehnicii
Later edit
Reciteam ce ai scris dta despre VOCATIA pt o meserie. SUPERB. Regret ca Nu pt sa iti dau mai mult de un like.

Iti multumesc Prien; nu merit aceste remarci caci sunt convins ca multi oameni gandesc si simt asa. Oricum , beauty is in the eyes of the beholder, cum spun englezii. Suntem din aceeasi liga de varsta (48) , inginer + raspopit temporar la management si  ma gandesc ca cei din generatia noastra trebuie sa incurajeze pe cei mai tineri decat noi sa se exprime prin vocatie, lucru pentru care scoala face  umbra degeaba. Am avut norocul sa stau in contact cu generatia 18-28 si pot sa spun ca acesti oameni sunt debusolati MAJOR. Nu este vina lor ; este vina generatiei noastre care n-a reusit (generatia) sa "dea" modele in societate, altceva decat becali, videanu etc (domnii respectivi nu merita majuscule). Retelele de socializare joaca si ele un rol major, probabil sunt benefice pt 10% dintre utilizatori si nocive pentru 90%. Stiu ca pare cumva absurd ce spun, dar afirmatia conform careia retelele de socializare faciliteaza comunicarea este complet eronata; faciliteaza rulajul de cuvinte in volum mare cu semnificatie minima. Comunicarea inseamna sa spui ceva care conteaza pentru tine iar la capatul celalalt sa fie cineva caruia ii pasa, chiar daca nu intelege neaparat de ce este acel lucru important pentru tine. Cuvintele isi pierd forta prin folosire incorecta. Iar procesul de invatare al unui om este facilitat de cuvinte. Daca tii un copil in casa 1 an si-i spui ca scaunul se numeste masa, cand va iesi in societate se va "bate" cu altii ca acel scaun se numeste masa. Chiar si asa, nu pot sa dau vina pe Facebook pentru ca generatia tanara este debusolata. NOI, generatia parintilor lor trebuia/trebuie sa ne facem lectiile mai bine. Parintii - in cea mai absenta prezenta a scolii - trebuie sa-i indrume pe cei mai tineri spre calitatile innascute ale fiecaruia, lucru care nu este simplu de devoalat de catre un tanar aflat in fata atator APARENTE optiuni de meserie.Multi tineri se intreaba: in ce meserie pot castiga mai multi bani, intr-un timp mai scurt, fara sa ma spetesc prea tare ca sa pot sa ma distrez cat mai mult ?  Dupa care se uita pe piata muncii si intreaba pe altii ei ce vor sa faca, daca informatica e mai banoasa decat marketing-ul etc. Intrebarea este corecta si gresita in acelasi timp. Daca meseria pe care si-o aleg este pe baza vocatiei, meseria respectiva DEVINE distractie, o vor face foarte bine si se vor distinge de cei carora nu le place ceea ce fac, deci vor fi mai bine platiti si mai cautati pentru ca devin performanti (in timp !). Vocatie ! Este cuvant cheie. Vocatia da semne inca din copilarie. Un adult se poate intreba: ce faceam eu CU USURINTA in copilarie ? ( in afara de prostii !).....ce anume reuseam sa fac cu eforturi minime si rezultate maxime ? (repet, aici nu "se pun" prostiile, minciunile fata de adulti, bataile cu cei mai mici, spart geamuri, furat bani de la parinti pt dulciuri etc). Facand o astfel de introspectie, prin re-memorarea unor evenimente pe care le tinem minte, putem sa ingustam "aria" de optiuni. Sigur, parintii sunt o foarte buna sursa de informare, caci lor le-am scos peri albi, nu-i asa ? Desigur ca, acel child counselling care se face in alte tari inca din scoala primara (adica un psiholog angajat de scoala ca sa vorbeasca cu fiecare copil o data pe luna si sa-l intrebe ce materii i-au placut si, foarte important, ce materii NU i-au placut, si de ce una si de ce cralalta, urmand ca la finele ciclului primar psihologul sa inmaneze parintilor o fisa de aptitudini ale copilului, fisa construita de-a lungul catorva ani) ar fi fost de dorit si la noi. Dar scoala noastra este slaba, parintii ocupati doar de facut bani si/sau mici si gratare, iar copilul se educa pe Facebook si in fata blocului. Cam de unde ar putea acel copil, cand devine adult, sa stie in mod serios ce vrea de la viata ? Intebarea este buna, raspunsul insa este cam trist........te salut cu respect !

#14
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Interesante raspunsuri pe aici.

Ovidiu21 , esti paralel. Faci parte din categoria de oameni ce-si dau cu parerea din auzite. Roboti industriali gasesti in majoritatea fabricilor de productie ( cel putin in vestul tarii) .

Observ ca multa lume nu stie ce inseamna un produs mecatronic. Robotul este doar un produs mecatronic foarte complex. Este adevarat ca mecatronica este o facultate agrea fiindca se studiaza multe lucruri in doar 4 ani si nu ai timp sa aprofundezi. Dar iti dezvolta gandirea inginereasca si iti formezi o baza completa. Cine viseaza sa programeze roboti , nu aici. Robotica nu inseamna sa programezi roboti , ci inseamna totul de la constructia lui , la sisteme de actionare , sisteme de orientare(e matematica destula aici) etc.

In Romania strict pe productia de Roboti nu-ti gasesti de lucru. In mentenanta se poate.

Fata de alte profile mecanice aici ai avantajul de a face proiectare(CAD) la fel ca cei de la Inginerie Mecanica ,dar faci si materii de electronica , senzori , sisteme de actionare , care te pot ajuta sa profesezi in mai multe domenii ingineresti.

Eu momentan lucru in Automotive, si din 5 studenti pe care i-au angajat eu sunt singurul care nu sunt de la AC(CTI/IS) , si nu detin cunostiinte de programare avansate in comparatie cu colegii mei ,dar tocmai faptul ca sunt la Mecatronica i-au facut sa ma angajeze si asa.

Singurul lucru e sa si ai ceva in cap ,sa vada potential.

#15
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@steelmind: degeaba vrea firma să angajeze un singur om care să facă "3 în 1", în practică nu va găsi. Pt a face partea mecanică a unui robot îţi trebuie om de mecanică, care ştie foarte bine să calculeze forţe, cupluri etc. La fel pe partea de programare şi la fel pe partea de electronică. De aceea, ca să fie clar: există facultăţi pe fiecare din cele 3 ramuri: mecanică, soft şi electronică, în timp ce denumirea "mecatronică" e o struţocămilă inventată pt a-şi atrage candidaţi. Şi deci, o păcăleală.

Asta, evident, dacă vrei să faci treabă serioasă, dacă vrei să faci doar mentenanţă, în principiu merge orice, doar înclinaţie spre tehnică să ai.

#16
Steelmind

Steelmind

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.03.2015

 XON-XOFF, on 02 august 2015 - 12:42, said:

@steelmind: degeaba vrea firma să angajeze un singur om care să facă "3 ĂŽn 1", ĂŽn practică nu va găsi. Pt a face partea mecanică a unui robot ĂŽţi trebuie om de mecanică, care ştie foarte bine să calculeze forţe, cupluri etc. La fel pe partea de programare şi la fel pe partea de electronică. De aceea, ca să fie clar: există facultăţi pe fiecare din cele 3 ramuri: mecanică, soft şi electronică, ĂŽn timp ce denumirea "mecatronică" e o struţocămilă inventată pt a-şi atrage candidaţi. Şi deci, o păcăleală.

Asta, evident, dacă vrei să faci treabă serioasă, dacă vrei să faci doar mentenanţă, ĂŽn principiu merge orice, doar ĂŽnclinaţie spre tehnică să ai.

In principiu as putea fi de acord cu ceea ce spui. Practica vietii insa nu prea ma lasa sa fiu de acord. Motive : 1) nu toti oamenii trebuie sa faca orice fel de job; de aceea se numeste inclinatie/aptitudine/vocatie; ca atare, un absolvent de ORICE facultate daca nu este motivat va fi varza oricum, poate sa scrie pe diploma lui orice; 2) curicula universitara este un bazar intelectual ce te ajuta sa faci doar flotari logice contextuale si sa-ti exersezi memoria, caci accentul pe practica nu exista; degeaba invat spatii Banach si Hilbert care se aplica teoretic la sateliti, caci aici pe pamant nu-mi folosesc. In plus, daca intreb orice profesor de fizica de unde vine sirul ala ordonat de electroni care "constituie" curentul o sa-ti spuna ca fie de la Portile de Fier fie de pe ultimul strat; al naibii strat ca nu se mai " consuma " odata firul ala de cupru , daca atatia electroni pleaca pe corso; la aceasta remarca, un profesor iti spune ca "vin altii si le iau locul" care-i similar cu "cine pleaca la plimbare pierde locul de onoare". Seamana a joaca de copii......un profesor m-a luat o data sa-mi explice curentul cu integrale Laplace.....l-am invitat sa-mi dea o pauza, caci logica matematica nu trebuie sa substituie fenomenul, iar fata mea de 6 ani care se spala cu periuta electrica pe dinti si ma intreaba de unde vine curentul din baterie, nu stie de integrale Laplace....HABAR NU AU DE CAPUL LOR domnii profesori ! Au invatat niste chestii pe de rost in ani de zile, au uitat sa se mai intrebe "dar de ce aia este asa ? " dupa care vin si scriu formule complicate care , fara a fi neaparat gresite, sunt doar franturi dintr-o logica mai ampla, fara a prezenta contextul logicii......apropos, daca vrei vreodata sa-ti pui vreun profesor in cap spune-i ca sirul ala ordonat de electroni nu vine de niciunde si nu se duce niciunde; este doar o radiatie electromagnetica care excita un camp PRE-EXISTENT, ca intensitatea curentului NU este o cantitate de electroni printr-o sectiune intr-o unitate de timp, ci este o densitate de camp magnetic, ca tensiunea nu este vantul ala care bate prin conductori si impinge sirul ordonat de electroni inainte, ci un flux magnetic rezonant......in momentul acela, daca inca esti student, asteapta-te sa te prinda copiii tai inca in facultate, caci vei fi starnit Jihad intelectual, adica il vei fi "infruntat" pe dom' profesor in chiar inima "stiintei" pe care cu onor o preda de Jde' ani si stie el mai bine !  Daca faci greseala sa-i spui de Tesla, intri direct pe lista neagra a colportorilor......cam asta este harta generala a majoritatii facultatilor (exceptii exista bineinteles, asa cum mai sunt si profesori care au invatat ca a te indoi din cand in cand de propria cunoastere este un semn de sanatate intelectuala si n-are nimic de-a faca cu mandria sau orgoliul profesional, caci contradictia CONSTRUCTIVA este calea progresului, etc, etc )....ca atare, da-mi voie sa nu-mi pese ce scrie pe diploma unui om, care diploma este acordata de un sistem de invatamant aflat in disolutie morala.....pe mine ma intereseaza OMUL in sine.....daca omul este motivat, va sti sa puna intrebari si va sti sa caute raspunsuri; va sti sa mearga dincolo de sirul ordonat de elctroni, va sti sa mearga dincolo de teoria incertitudinii a lui Heisenberg sau ecuatia lui Schrodinger ( care si acum cauta pozitia unui electron in spatiu, dar n-a gasit decat o formula de a calcula probabilitatea ca un electron sa fie la momentul t intr-o pozitie spatiala data de x,y, z ).......va merge dincolo de rigiditatea unui sistem de invatamant si va incerca sa inteleaga FENOMENUL.....va aduna informatii altfel decat i se preda, va construi alte intrebari cu aceste informatii si va cauta raspunsuri in alta parte decat pe tabla la scoala.....despre asta vorbesc si nu despre cate facultati formale aduna mecatronica......formal 3, dar dincolo de formal este UN om si o ATITUDINE......Einstein spunea ca: noi toti STIM ca anumite lucruri nu sunt posibile, pana cand vine unul care NU STIE acest lucru si il realizeaza........te salut !

#17
Steelmind

Steelmind

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.03.2015
Ca sa complic putin lucrurile, fac urmatoarea observatie: lumea se intreaba la ce facultate sa dea. Eu mi-as pune inainte de toate o alta intrebare: este sau nu meritoriu/eficient sa dau la facultate, oricare ar fi ea ? Desi sint 30 de ani de cand nu mai am 18 ani, stiu ce inseamna 5 ani de facultate: distractie, gagici, cu baietii la una mica etc......cred ca este singurul castig, caci stiinta acumulatat intr-o facultate de 5 ani este egala cu 6 luni de invatatura reala, daca ar fi concentrata cu cap si coada. Personal, daca ar fi sa mai fiu in fata unei astfel de alegeri, cu mintea de acum, mi-ar trebui fix 2 secunde sa spun : NO WAY ! Este o MAAAAAARE pierdere de timp, cam 4 ani si jumatate de mare. Masterul este o prostie la fel de mare, daca-l faci in acelasi domeniu cu facultatea de baza; putina lume de la noi stie ca acest concept de master, importat ca multe altele din Vest, este in logica lui initiala un curs de CONVERSIE PROFESIONALA; spre exemplu eu am absolvit Politehnica in 93, m-am dus la ASE si mi s-a parut o mare corvoada sa mai trec prin acelasi bullshit conform caruia din 4 ani nu adun decat vreo 3-5 luni de informatii reale. Am fugit dupa primul an caci aveam o acuta senzatie de pierdere de timp.Moment in care am facut un MBA in Anglia in 96-97 care mi s-a parut foarte interesant, caci inginer fiind ma uitam ca curca-n lemne la macroeconomie, la sociologia de business, la buyer behaviour ,etc. Aveam insa colegi din Italia, Spania, Franta etc care  SE PLICTISEAU TERIBIL, caci ei facusera 4 ani de Economics inainte si toate acele lucruri le stiau deja ; intrebandu-i de ce au ales sa mai faca un Master in acelasi domeniu, mi-au zis ca "da bine " la angajatori sa ai un Master in UK . Pentru mine era super ok caci erau toate materiile noi si obtineam o calificare de economist intr-un singur an. Atunci am inteles prima oara ca invatamantul este un business. La noi, Masterul inseamna profesori care sunt tinuti pe post in mod ne-necesar si totodata sa "dam bine" in Europa ca suntem si noi ca ei. Insa in ESENTA, este o pierdere de timp. Niste studii de caz le gasesti pe Youtube la orice ora daca chiar esti interesat, din alea facute profesional. Doctoratul este un alt business: studentii doctoranzi fac research exhaustiv iar profesorii indrumatori le folosesc aceasta munca ca sa mai scoata 2-3 carti de curs sau nu. Si-n plus, plagiatorul sef e-n fruntea guvernului, nu ? Asadar, celor carora li se vor parea bizare aceste randuri; dragilor care aveti sub 18 ani, ecuatia este simpla: cursuri PRACTICE de calificare de 3-6-12 luni, neaparat tinute de institutii care au aparatura sau tehnica de experiment, nu unul ci mai multe cursuri inrudite, lucrat 2-3-5 ani in domenii infratite, dupa care cand ati realizat ce vreti cu adevarat si in ce domeniu sunteti adecvati, DACA ESTE MUSAI (emotional/psihologic/sau ca PR personal), puteti da la facultate si la 25 de ani. Avantajele vor fi nete: veti sti destul de bine cine sunteti si ce vreti de la viata profesionala; in plus, cu ceva experienta practica veti "zburda" prin cursurile principale de facultate (alea care chiar conteaza, nu matematici speciale si alte verze nepotrivite cu specializarea). Un om bun in meseria sa este un om care are rezultate masurabile, adica realizari practice care se confirma printr-un feedback din viata reala construit progresiv temporal , si nu in sesiune cu promisiunea ca singurul feedback masurabil va fi doar dupa 5 ani concretizat intr-o diploma pe care angajatorii si practicienii nu dau 2 bani anyway. Mai concret, daca te invata un curs practic de mecanic auto sa desfaci un motor si sa-i intelegi partile componente, dupa care-l pui la loc ii dai cheie si merge, acela este feedback din viata reala venit in 1-2-5 zile; acelasi lucru ti-l spune un profesor in facultate in vreo 2 ani si-ti deseneaza pe tabla cum arata un injector secvential si-ti da la examen o problema cu legea lui Bernoulli la curgerea prin ajutaje. Care dintre ele este mai eficienta ? Care cale rasplateste mai mult ? Nothing builds succes more than...success - asa cum spun americanii. Increderea unui om in capabilitatile sale se construieste incremental prin rezultate MASURABILE. Nimic in facultate nu este masurabil altceva decat nota (subiectiva) de la examen. In rest, teorii, teorii, teorii.....care pot fi foarte interesante pt cei ce vor cercetare, cariera academica etc.....nu spun ca teoriile nu au rolul lor; este insa mult prea devreme pt un tanar de 18-23 de ani sa STIE ca teoriile acelea le va folosi vreodata....inca 2 chestii si am terminat: 1) indemn pe orice tanar care vrea sa dea la facultate sa intocmeasca 2 liste; lista a) cu 30-50 de persoane pe care le stie direct sau prin prieteni/ familie, persoane absolvente de facultate care au peste 30 de ani si sa intrebe aceste persoane ce facultate au terminat si in ce domeniu activeaza; posibil sa gaseasca max 5% care activeaza in domeniul pt care s-au pregatit; lista B) cu acei max 5% care lucreaza in domeniile pt care s-au pregatit, sa-i intrebe cat la suta (%) din cunostintele  din facultate le-au fost necesare in jobul lor. Veti fi uimiti. Al 2-lea lucru pe care doresc sa-l spun: alegerea unei facultati pe criteriile sansei mai mari a unei slujbe bune este ceea ce se numeste in armata o "tinta in miscare", adica o himera probabilistica. Statistica ofera "tendinte" nu solutii concrete pentru Gigi sau Cristi. Tema de reflectie: pe pamant sunt aprox 7 miliarde de oameni din care aprox 1 miliard sint chinezi; deci 1 din 7 este chinez. Acum, cand iesiti pe strada, incercati sa gasiti 10 chinezi in primii 70 de oameni pe care-i intalniti aleator. Salutare !

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 Steelmind, on 03 august 2015 - 03:40, said:

stiinta acumulatat intr-o facultate de 5 ani este egala cu 6 luni de invatatura reala
Asta pentru ca ai luat in calcul strict cursurile predate. Da' nu atat e invatamanul acesta ! Ti se indica o bibliografie pe care trebuie sa o urmezi, ai destule alte materiale la biblioteca, pe net, oriunde. Grosul acumularilor de aici vin, nu de la cursul profesorului, acela e doar introducere. Dupa ce studiezi una-alta vii si intrebi profesorii, colegii, pe oricine intalnesti despre nelamuririle avute. Facultatea nu-ti toarna cunoasterea pe tabla, ea iti arata o cale pe care o urmezi sau nu ca la final sa ai toti acei ani de invatatura reala (cu teorii, practica si ce mai vrei).

 Steelmind, on 03 august 2015 - 03:40, said:

In rest, teorii, teorii, teorii.....care pot fi foarte interesante pt cei ce vor cercetare, cariera academica etc.....nu spun ca teoriile nu au rolul lor; este insa mult prea devreme pt un tanar de 18-23 de ani sa STIE ca teoriile acelea le va folosi vreodata....
Una-i invatamantul superior si alta scoala de meserii. Iar acel tanar trebuie sa faca legatura intre teorii si aspectul practic al lor, cand nu o face inseamna ca nu-i de nivelul sistemului in care se afla.

Edited by neagu_laurentiu, 03 August 2015 - 03:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate