Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tamron 24-70 2.8 vs Canon 24-70

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ruscristianionel

ruscristianionel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.06.2014
Salut ,
Recent am deschis un topic in care întrebam despre Sigma 85mm dar doresc sa achizitionez si un zoom 24-70 pentru evenimente doar. Am de ales între Tamron si Canon (prima varianta) pana in bugetul de 3000 lei SH.Din pacate nu am unde testa varianta de la Tamron dar din cate m-am documentat pe net e destul de lăudat.Ca aparat am 6D.
Astept păreri mai ales de la cei care au testat ambele variante :D

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Ai gasit deja Tamron 24-70 f 2.8 SH ? ( nu 28-75 )

Testeaza bine exemplarul, ca sa nu descoperi prea tarziu de ce a ajuns la SH.

Tamronul are stabilizare, insa trebuie sa corectezi la procesare aberatiile optice si cromatice, butoi pozitiv/negativ, vignetare, aberatii cromatice, etc.
La AF e OK, insa nu la fel de rapid ca varianta Canon.
La sharpness este OK, la vignetare insa, e cam nesimtit..
La rezistenta la flare probabil ca nu e chiar top, insa varianta Canon este zero, asa ca aici Tamronul castiga clar intre cele doua.

Edited by loock, 09 July 2015 - 18:07.


#3
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pui o problema grea. Canonul sufera de aberatii cromatice de toate felurile, din belsug, si are curbura de camp ce face colturile soft iar tamronul are distorsiuni simtitor mai mari pe wide. Nu m-am lamurit de culori dar m-as astepta ca L-ul sa stea mai bine. Ca fost posesor de Tamron cu 2.8 am inca frica de focusul Tamron si calitatea proasta a constructiei in timp ce canonul e foarte sigur pe focus si construit bine.

Totusi, vremea a trecut peste primul L si cred ca o comparatie realista ar fi intre varianta 2 de la canon si tamronul asta. Daca nu iti permiti varianta 2, mai bine iei tamronul si ai si garantie, dar nu inainte de a face niste teste serioase, mai ales de precizie si viteza AF in lumina mai scazuta.

Intr-un test recent intre 16-35 varianta 2 si tamron 15-30, canon-ul pierdea clar la calitate optica iar la AF erau cam la fel, deci sticla noua o sa fie mai buna optic decat cea veche.

#4
Nepotu23

Nepotu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.11.2012
salutare. un sfat as vrea si eu. intentionez sa-mi achizitionez un canon 6d dar nu sunt decis in privinta obiectivului. am pus ochii pe 24-70 f4 si 24-105 f4, nu stiu incotro sa ma indrept. ms fain

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pai 70<105.

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 Nepotu23, on 25 martie 2016 - 17:29, said:

salutare. un sfat as vrea si eu. intentionez sa-mi achizitionez un canon 6d dar nu sunt decis in privinta obiectivului. am pus ochii pe 24-70 f4 si 24-105 f4, nu stiu incotro sa ma indrept. ms fain

Am folosit 24-105 f/4 IS pe 6D si mi s-a parut foarte bun, cel putin cel pe care l-am avut eu pe mana. Chiar nu stiu ce ar aduce in plus 24-70 f/4 incat sa justifice pierderea de 35 de mm. In opinia mea, o gama focala scurta de gen 24-70 merita doar daca sticla e cu 2.8.

#7
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Cu exceptia zonei 24-28, in care 24-70 are rezolutia putin mai buna, 24-70 este mai slab optic aproape la toate capitolele (un foarte mic plus la vignetare).

#8
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
24-70/4 are un mod aproape-macro foarte util daca nu ai altceva pe macro. Calitatea optica variaza destul de mult de la exemplar la exemplar dar cam toate 24-70/4 au o slabiciune in zona 35-50mm.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate