Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum vorbesti cu copiii?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
thepunishmentofgod

thepunishmentofgod

    I live for the beat!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.08.2013
Sincer sa fiu nu prea imi place cand imi sunt bagati copiii altora pe gat. De obicei evit sa conversez cu ei, pentru ca nu am rabdare sa ma cobor la mintea lor si sa fac pe maimutoiul. Cand se intampla sa ma intrebe vreunul ceva, ii raspund pur si simplu, fara sa dau prea multe detalii. La scurt timp, dupa ce se plictiseste, isi vede singur de treaba lui.

#38
mecoparsapteplus

mecoparsapteplus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 08.05.2012

View PostEduardo-S, on 09 iulie 2015 - 14:49, said:

Sa presupunem urmatoarea situatie: esti invitat de un prieten de familie sa vii la el acasa la masa. Acolo iti este prezentat un pusti: "El este Gigel... E cam timid el asa....". Princhindelul se uita la tine fara sa zica nimic. Ce faci in situatia asta? Ce anume poti discuta cu el?

Pai esti un strain pt .el(copil...).In primul rand ii spui/vorbesti pe numele mic (Gigel...).Foloseste propozitii si sau cuvinte simple.Intreaba-l ce a facut in ziua respectiva.Intreaba-l   despre lucrurile din jurul sau.Intreaba-l de prietenii  de la bloc,trotineta,role,tableta ? Daca mergi in vizita fa-i  un cadou  si se rezolva treaba imediat.Gradinita sau scoala pot fi subiecte dar parintii daca sunt si ei la masa sesizeaza imediat situatia,problema si se rezolva imediat.Contactul vizual este important dar nu trebuie sa simta o privire insistenta ! Daca tot sunteti la masa il intrebi despre mancarea lui preferata,suc,fructe ...O gluma care sa fie pe intelesul lui si se destinde atmosfera imediat...

#39
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postmecoparsapteplus, on 09 iulie 2015 - 23:33, said:

Da, dar parintii (si apropiatii), cred eu, sunt cei care ar trebui sa indemne copilul sa vorbeasca, sa ii spuna ceva gen: "Gigel, povesteste-i lui X ce ai facut azi la scoala/gradi/spatele blocului, cum ai dat un gol, cum ai luat nota Z" etc. Daca e timid cu atat mai mult, doar nu o sa incep eu, musafir, sa il fac sa vorbeasca, sa il intreb de sanatate, mai ales daca nu voi interactiona prea des cu familia respectiva si nici nu am o simpatie deosebita pentru copil.

#40
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Daca iti plac copiii, intri foarte usor in lumea lor; dar daca nu iti plac deloc, asta este.......Posted Image

#41
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Acum, va cer putina decenta.
Faceti tot posibilul si incercati sa aveti o atitudine corecta pe forum, fara caterinca unde aria nu permite.

Cei care nu se pot stapani si insista cu hlizeala si offtopicul, or sa plece 3 zile in vacanta.
Pe banii lor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate