Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Totul despre viata lui Iisus Hristos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#37
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o6IYvP07LG4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YiFixVjwAYk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fSDytNu73Hg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ps: si nu ratati sa vedeti si celalat clip ce l-am postat pe pagina anterioara.

Edited by TheEverlastingShadow, 29 December 2015 - 07:08.


#38
ascendent

ascendent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.01.2013
Pentru cei care vor sa afle informatii inedite despre Iisus le recomand scrierile lui Jakob Lorber,scrieri ce au fost primite prin revelatie direct de la Iisus Hristos.

Copilaria lui Iisus Hristos

https://jakoblorberr...7/copilaria.pdf

Marea Evanghelie a lui Ioan

http://www.sufletort... Ioan Vol.1.pdf

#39
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013

 ascendent, on 23 ianuarie 2016 - 18:43, said:

Pentru cei care vor sa afle informatii inedite despre Iisus le recomand scrierile lui Jakob Lorber,scrieri ce au fost primite prin revelatie direct de la Iisus Hristos.

Copilaria lui Iisus Hristos

https://jakoblorberr...7/copilaria.pdf

Marea Evanghelie a lui Ioan

http://www.sufletort... Ioan Vol.1.pdf



ascendent dar tot ce a scris Lorber de ce nu s-a aflat scris si  in Biblie?Stii ca Biserica nu recunoaste/accepta scrierile astea..:)

La fel e si cu scrierile apocrife,evangheliile apocrife..:)

Sunt foarte interesante astea de Jakob Lorber din ce am vazut,o sa le citesc ,dar ma gandesc ca daca erau asa adevarate si importante se gaseau in Biblie..Dumnezeu a scris tot ce trebuie sa stim,sa aflam in Biblie..:) Cuvantul Lui e in Biblie..:)

#40
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Viata lui Iisus-Giovani Papini
Viata lui Iisus -Ellen G.White

Acestea sunt 2 carti foarte foarte bune despre viata Mantuitorului.
Sunt ortodox ,dar cartile acestea le-am citit pentru ca se refera strict la viata lui Iisus,fara sa prezinte dogmele particulare ale confesiunilor autorilor...
Si sunt sigur ca mai sunt multe carti bune despre viata lui Iisus.

Dar uitati ce am mai gasit:Ucenicul lui Iisus Hristos(un jurnal al doctorului Sotirios Crotos) .
Sa nu uitam ca Mantuitorul a avut multi martori oculari la evenimentele intamplate atunci si care sunt prezentate in Evanghelii..deci doctorul Sotirios Crotos,acel ucenic al Domnului Iisus Christos poate fi un martor ocular,nu neaparat un ucenic,apostol etc

:) Cititi cartea  aceasta din urma,sunt chestii destul de interesante de aflat si se potriveste de minune cu Evangheliile,adica nu se contrazice cu nimic ce  e prezent in Biblie..:) Chiar daca limbajul e putin altfel..De inteles si aici fiindca martorul ocular Sotirios Crotos era grec si a copilarit in Grecia.

:)

#41
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

 AlynutzTigerAtlantic, on 25 ianuarie 2016 - 21:23, said:

Dar uitati ce am mai gasit:Ucenicul lui Iisus Hristos(un jurnal al doctorului Sotirios Crotos) .
Sa nu uitam ca Mantuitorul a avut multi martori oculari la evenimentele intamplate atunci si care sunt prezentate in Evanghelii..deci doctorul Sotirios Crotos,acel ucenic al Domnului Iisus Christos poate fi un martor ocular,nu neaparat un ucenic,apostol etc
Imi pare rau sa te dezamagesc tigrule, dar aia este literatura, fictiune.

#42
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,912
  • Înscris: 16.03.2004

 ascendent, on 23 ianuarie 2016 - 18:43, said:

scrieri ce au fost primite prin revelatie direct de la Iisus Hristos.


aiurea !

#43
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 AlynutzTigerAtlantic, on 25 ianuarie 2016 - 21:23, said:

Viata lui Iisus-Giovani Papini
Viata lui Iisus -Ellen G.White

Acestea sunt 2 carti foarte foarte bune despre ...
pe langa alea iti mai ramane timp si de Forum?Posted Image

#44
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 AlynutzTigerAtlantic, on 07 iulie 2015 - 14:57, said:

Salut.Daca vreti sa cunoasteti totul sau mai multe despre viata Mantuitorului Iisus Hristos va recomand o carte complexa,foarte buna si documentata despre viata Lui si anume Viata lui Iisus sau Hristos Lumina lumii (Se gaseste cu 2 titluri).scrisa de Ellen G White.Nu e ortodoxa dar nu prezinta nimic gresit sau eretic ci e descrierea complexa a vietii lui Iisus,detaliata.Sunt ortodox dar imi plac cartile neoprotestante si atat timp cat in ele nu scrie erezii sau ademeniri la confesiunea respectiva nu vad asta o problema.
Va asigur ca va fi o lectura foarte placuta dar nu numai o lectura simpla ci o intalnire cu Iisus Hristos Mantuitorul Cel care a spus Eu unt Calea,Adevarul si Viata.
Cartea se gaseste si online dar si in librariile de profil.

N-ai cum sa cunosti mai bine viata Mantuitorului citind aceste carti, ci eventual poti sa cunosti cum si-au imaginat unii ca a fost viata Lui. In varianta lui Ellen White nu am citit, insa am citit alte prostii scrise de ea, asa ca n-am incredere.. Pe Giovanni Papini pe care il apreciez ca scriitor, citindu-i Viata lui Isus mi-a lasat impresia de persoana cam exaltata.
Concluzia mea: nu cred ca e rau sa vezi cum si-au imaginat altii viata lui Iisus daca simti nevoia, insa e necesar sa iti pastrezi simtul critic fiindca ce este scris mai mult decat in Evaghelii sunt desigur lucruri imaginate sau interpretate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate